مقالات

BASF، بزرگترین پتروشیمی دنیا ‏

ما شیمی را برای آینده ای پایدار می سازیم 

فرزانه آزادی منش 

از این پس در هر شماره بسپار به معرفی یکی از شرکت های پتروشیمی دنیا خواهیم پرداخت. این کار با هدف آشنایی بیشتر خوانندگان که بسیاری از آنان برنامه ریز و تصمیم ساز در عرصه صنایع بالادستی و تبدیلی و تکمیلی پتروشیمی می باشند انجام می شود. شناخت الگوهای و روندهای جهانی به سرمایه گذاری های داخلی جهت خواهد داد. 

مقدمه 
در تمامی فهرست های منتشر شده در مجلات مختلف بین المللی، پتروشیمی BASF به عنوان بزرگترین پتروشیمی دنیا با 150 سال سابقه تولید، شناخته می شود. تولیدات این مجموعه ی گسترده شامل نفت و گاز، پلاستیک ها، مواد شیمیایی، محصولات مربوط به حفاظت از محصولات زراعی و سایر محصولات عملکردی (performance products) می باشد. فروش محصولات معمول این شرکت در سال 2014 به 74 میلیون یورو رسیده در حالی فروش اقلام خاص این شرکت 7/6یورو بوده است. مهم ترین هدف این شرکت تلفیقی از دستاورهای اقتصادی و محافظت های زیست محیطی می باشد. این شرکت از طریق تحقیقات بسیار زیاد و نوآوری، نیازهای مربوط به صنایع مختلف را جوابگو بوده است. با توجه به این فعالیت های انجام شده، این شرکت ایفای نقش خود در سراسر دنیا را با شعار ” ما شیمی را برای آینده ای پایدار می سازیم” بیان می کند. در این شرکت در حدود 113000 نفر در زمینه های مختلف مشغول به کار می باشند. این شرکت 359 مرکز تولیدی در اقصی نقاط دنیا را داراست. سالانه 2 میلیون یورو صرف هزینه های بخش تحقیق و توسعه ای این شرکت شده و سالانه 3000 پروژه ی تحقیقاتی به منظور بهبود کیفیت محصولات یا ایجاد محصولات جدید این کشور انجام می شود. 

تاریخچه 

در اواخر سال 1885، 20 سال پس از یافتن BadischeAnilin & Sodafabrik شخصی به نام Theodor Sproesser به چین سفر کرد. وظیفه ی او در ابتدا این بود که چینی ها را در مورد مزایای رنگ های تولید شده خود قانع کند. در آن زمان این کار خیلی پرمخاطره محسوب میشد ولی در نهایت به یک تلاش موفق تبدیل شد. تقریبا از آن زمان به بعد، همه چیز در چین تغییر کرد. امروزه BASF میلیون ها یورو از فروش محصولات خود به دست آورده و واحدهای تولیدی بی شماری را در جمهوری خلق چین، هنگ کنگ و تایوان را داراست. در حال حاضر این شرکت بزرگترین تامین کننده ی محصولات شیمیایی به کشورهای دنیا محسوب شده و رقیب جدی برای پتروشیمی های محلی نظیر Sinopec به شمار می رود. اکنون BASF، 150 سال فعالیت موفق خود را جشن می گیرد. به طور کلی تاریخچه ی این شرکت به دو دوره ی چگونگی شروع به کار از سال های 1865 تا 1989 و پیشرفت و گسترش از سال های 1990 تا 2015 تقسیم بندی می شود. طی این سالها اتفاق و پدیده های گوناگونی در جهت رشد این شرکت اتفاق افتاده است. اين اتفاقات به قدري گسترده بوده و جزئيات زيادي را داراست كه تبديل به كتابي مفصل شده و براي علاقمندان به راحتي قابل دسترس مي‌باشد. 

محصولات تولیدی BASF 
1- لاستیک و پلاستیک 

محصولات تولیدی BASF در این بخش به سه دسته ی کلی پلیمرهای کاربردی (performance polymers)، افزودنی های پلاستیکی و رنگدانه ها و افزودنی های لاستیکی تقسیم بندی می شود. 

1-1- پلیمرهای کاربردی 
این پلیمرها شامل پلیمرهای مهندسی، فوم ها، پلیمرهای زیست تخریب پذیر، پلی آمیدها و پلی اورتان ها می‌باشد. پلیمرهای مهندسی برای قالب گیری تزریقی، قالب گیری دمشی و رانشگری مورد استفاده قرار می‌گیرند. گونه های پلیمرهای مهندسی تولیدی این شرکت معرفی شده و به اختصار در مورد هر یک توضیح داده می شود. 

1-1-1- پلیمرهاي مهندسي 
جدول 1 پلیمرهاي مهندسي توليدي شركت BASF به همراه خواص مورد نياز و تصاوير هر يك را نشان مي‌دهد. شرايط خريد، جزئيات اطلاعات پلیمري و ساير مشخصات مورد نياز خريداران و مصرف كنندگان در www.plasticsportalasia.net آورده شده است. 
 

1-1-2- فوم‌ها 
فوم‌هاي توليدي شركت BASF به دو دسته ي فوم‌هاي تخصصي و فوم‌هاي كاربرد عمومي تقسيم بندي مي‌شود. فوم هاي تخصصي طيف گسترده اي از كاربردها را به خود اختصاص داده‌اند. جداول 2 و 3 به ترتیب به معرفی فوم های تولیدی این شرکت و کاربرد و ویژگی های هریک می پردازد. 

1-1-3- پلیمرهاي زيست تخريب پذير 
در حدود 15 سال پيش، BASF جزو اولين توليدكنندگان اصلي بوده كه پلاستيك هاي زيست تخريب پذير را ايجاد كرده و با نام ecoFLEX عرضه نموده است. محصول جديدي نيز با نام ecoVIO تشكيل شده از ecoFLEX و درصد زيادي از پلي لاكتيك اسيد، توسط اين شركت ارائه مي شود. 

1-1-4- پلي آميدها 
شركت BASF يكي از پيشگامان در توليد پلي آميدها و واسطه هاي آن ها مي باشد.BASF تنها شركتي است كه پلي آميد 6 و پلي آميد 6 و 6 را به خوبي مواد خام عرضه مي نمايد. مكانهاي توليدي در آلمان و بلژیک به ترتيب در شهرهای Ludwigshafen و Antwerp تامین کننده ی پلی آمید و واسطه های آن به مشتری ها در اروپا و آسیا می باشد. پلی آمید تولیدی این شرکت به سه دسته ی گونه ی رانشگری، گونه ی تزریق و واسطه های پلی آمید (polyamide intermediate) تقسیم بندی می شود. گونه های رانشگری مخصوص رانشگری فیلم و تک رشته ها (monofilament)می باشد. گونه ی الیاف مخصوص تولید الیاف در کاربردهای نظیر لباس، تجهیزات ورزشی، تجهیزات پوشاننده ی زمین و … می باشد. محدوده ی محصولات واسطه شامل کاپرولاکتام ها، هیدروکسیل آمونیوم سولفات، نمک AH، هگزامتیلن دی آمین و آدیپیک اسید می باشد.

1-1-5- پلی یورتان ها 
شرکت BASF بزرگترین شرکت تولید مواد شیمیایی در دنیا بوده و در خطوط تولیدی خود مجموعه ای کامل از محصولات پلی یورتان را دارا می باشد. این شرکت در سه منطقه ی کلیدی در نقاط مختلف به تولید پلی یورتان در مقیاس بسیار زیاد مشغول می باشد. کاربردهای این مواد تولیدی در تمامی زمینه های خودرویی، ساخت و ساز، مبلمان و تخت خواب، پاپوش ها، کشتی ها و … کاربرد دارد. 

1-2- افزودنی های پلاستیکی و رنگدانه ها 
1-2-1- افزودنی ها 

این افزودنی در کاربردهای گوناگون با وظایف مشخص ارائه می شوند. به عناون مثال افزودنی های مصرفی در کاربردهای کشاوری به منظور پایدارکننده های نوری و جاذب های اشعه ی UV در فیلم های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. در صنایع خودرو سازی به منظور جلوگیری از ایجاد بار ساکن، کاهش تجمع گرد و خاک، بهبود پایداری در برابر خراش قطعات داخلی، افزایش طول عمر پلاستیک های حساس در برابر UV، محافظت گرمایی و ماندگاری طولانی مدت، حفظ ظاهر و خواص پلاستیک های مصرفی در قطعات داخلی و خارجی و … استفاده می شود. از سایر کاربردهای این افزودنی ها می توان به مصارف الکتریکی و الکترونیکی، الیاف و منسوجات، بسته بندی و ساخت و ساز اشاره کرد. 
1-2-2- رنگدانه ها 

این محصولات در کاربردهای بسیار گوناگونی نظیر چسب، رنگ، منسوجات بی بافت، مستربچ ها، پلاستیک‌ها، کاغذها، پوشش ها، ساخت و ساز و … کاربرد دارد. در هریک از کاربردها با توجه به رنگ مورد نیاز و خواصی که از آن انتظار می رود، این رنگدانه ها وظایفی را انجام می دهند. 

1-3- افزودنی های لاستیکی 
این محصولات به دو دسته ی چسبناک کننده (Tackifier) و شتاب دهنده ها (accelerator) در حوزه‌ی لاستیک تقسیم بندی می شوند. 
1-3-1- چسبناک کننده 
چسبناک کننده تولیدی این شرکت Koresin نام داشته که در تولید تایرهای خودرو و کامیون با عملکرد بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این چسبناک کننده که به نوعی رزین محسوب می شود، نزدیک به 60 سال است که توسط BASF تولید می‌شود. در دنیای لاستیک، Koresin تولید شده توسط این شرکت به عنوان معیاری در ایجاد چسبندگی (Tackiness) مناسب و طولانی مدت در بین سایر چسبناک کننده‌های تولیدی محسوب می شود. بر خلاف سایر محصولات مشابه، koresin سرعت ولکانش را تحت تاثیر قرار نمی دهد. با توجه به این موضوع و ایجاد چسبندگی مناسب و طولانی مدت، مصرف کننده از فرآیند پذیری مناسب بهره ی بسیار می برد. 

1-3-2- شتاب دهنده ها 
شتاب دهنده های تولیدی این شرکت Morpholin و tert.-butylamin نام دارند. در واقع Morpholin جز مهمی از ترکیب شیمیایی آمیزه های لاستیکی محسوب شده و جایگاه خود را در صنایع دیگری نیز یافته است. به عنوان مثال در آمایش آب، تولید مواد دارویی، محصولات کشاورزی و روشن کننده های نوری مورد استفاده قرار می گیرد. محصول دوم یعنی tert.-butylamin یک آمین چرب اولیه که در تولید شتاب دهنده های مصرفی در صنعت لاستیک مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر مصارف لاستیکی، این محصول در صنایع دارویی و کشاورزی نیز کاربرد دارند. 

2- مواد شیمیایی 
مواد شیمیایی تولیدی شرکت BASF به چهار دسته ی مواد شیمیایی واسطه، مواد پتروشیمیایی، کاتالیزورها و تک پارها (monomers) تقسیم بندی می شوند. از جمله مواد شیمیایی واسطه می توان به آمین ها، پلی الکل‌ها، اسیدها و برخی مواد تخصصی اشاره کرد. فهرست محصولاتی که در دسته ی مربوط به کاتالیزوهای تولیدی معرفی شده توسط این شرکت در جدول 4 آورده شده است. 

جاذب ها 
هواپیماها و فضانوردها 
مواد باطری 
کاتالیزورهای شیمیایی 
کاتالیزورهای سفارشی 
کاتالیزورهای پلی الفینی 
کاتالیزورهای پالایشی 
سنسورهای دمایی 

از جمله مونومرها و محصولات توليد شده توسط آنها می توان به دی فنیلن متان دی ایزو سیانات (MDI)، تولوئن دی ایزو سیانات (TDI)، کاپرولاکتام، آدیپیک اسید، پلی آمید 6 و 6و6، آمونیاک، نیتریک اسید، سولفور و محصولات کلرینی، نمک های معدنی، اوره، ملامین، چسب و رزین های اشباع اشاره کرد. محصولات پتروشیمی نظیر اتیلن، پروپیلن، بوتادی ان و بنزن از گاز طبیعی و یا نفتا تولید می شوند. شرکت BASF با استفاده از این محصولات، الکل ها، حلال ها و نرم کننده هایی برای صنایع پلاستیک تولید می نماید. اکسیدهای آلکیلنی و گلیکول ها مواد تشکیل دهنده ی مواد شوینده، تجهیزات خودرویی، بسته بندی و صنایع نساجی می باشد. مونومرهای آکریلیکی در تولید رنگ ها، پوشش ها و مواد آرایشی مورد استفاده قرار می گیرند. 

3- محصولات کشاورزی 
امروزه کشاورزی بسیار پیچیده تر از زمان های گذشته شده است. پیش بینی ناپذیری آب و هوا،کنترل آفت ها و علف های هرز، تغییرات قیمت های بازاری محصولات کشاورزی، کمبود منابع طبیعی و … تماما مواردی هستند که پیش روی 9 بیلیون نفر در کره ی زمین قرار دارند. این چالش های موجود، BASF را به ایجاد راه حل ها و نوآوری های جدید جهت کمک به عمل آورندگان این محصولات تشویق می نماید. شرکت BASF به عنوان یک پیشرو با محدوده‌ی گسترده‌ای از محصولات ضد قارچ، ضد حشره، ضد علف های هرز و محافظ بذرها به کشاورزان جهت افزایش کیفیت محصولات خود و بازدهی پایدار کمک می کند. با ایجاد نوآوری هایی در راستای نیازهای مشتریان، فناوری‌های ایجاد شده به رشد سالم تر، قوی تر و پایدارتر محصولات کشاورزی در برابر عواملی نظیر گرما و یا خشکسالی کمک می نمایند. به علاوه، BASF محدوده ی گسترده ای از راه حل ها برای مشکلات آفتی را در مناطق شهری و روستایی ارائه می نماید. از طرف دیگر شرکت BASF به مشتری های خود در جهت پاکیزگی و عدم وجود هرگونه آفت و حشره در خانه ها و محیط های کاری از طریق ارائه محصولات خود در جهت محافظت از موریانه و پشه که ناقل انتفال بیماری هستند کمک می نماید. 
3-1- محافظت از زراعت و اصلاح نباتات کاربردی 

تلاش BASF به رمزگشایی پتانسیل های یافت نشده خاک، دانه و محصول می باشد. مهم ترین چالش پروش‌دهندگان محصول ارتقای بهره برداری در عین مدیریت کردن منابع می باشد. این چالش عموما با شعار “بهره ی بیشتر با مصرف کمتر” شناخته می شود. شرکت BASF با هدف کمک به محصولات کشاورزی، وظایف خود را در سه شاخه ی جداگانه ی زیر دسته بندی می کند: 

راه حل های محافظت از خاک امکان مدیریت منابع محدود نظیر آب، مواد مغذی و زمین های قابل زراعت را نیز ایجاد می نماید. این کار باعث افزایش عملکرد پایدار می شود. محافظت از دانه، از سلامتی دانه حمایت می کند. مشتری های محصولات مربوط به بخش کشاورزی شرکت BASF از مواد شیمیایی پیشرفته، آمایش های زیستی دانه، مایه ی تلقیح، پلیمرها و رنگدانه های این شرکت بهره برده و می توانند اطمینان داشته باشند که دانه به تمامی پتانسیل ژنتیکی خود دست پیدا می کند. در بخش محافظت از محصول، مشتریانی که از این زمینه بهره می گیرند می توانند به محصولات سالم تری دست پیدا کنند. این راه حل های محافظتی از محصول شامل: 
– کنترل زیستی (Biological control) محصول 
– محصولات گیاهی سالم معمولی و زیستی 
– تنظیم کننده های رشد گیاهی 
محصولات توليدي شركت BASF بسيار زياد و گسترده مي باشد. سه محصول جامع لاستيك و پلاستيك، مواد شيميايي و محصولات كشاورزي معرفي شده و جزئيات آن ها بيان گرديده و به تفصيل به هريك پرداخته شد. در ادامه به ساير محصولات توليدي اين شركت تنها اشاره اي شده و تصويري از آن آورده مي شود. 
4- بسته بندی و چاپ 

شرکت BASF برای صنعت بسته بندی محدوده ی گسترده ای از مواد را ارائه می دهد. در واقع، انواع نیازمندی ها در حوزه ی بسته بندی توسط این شرکت مورد بررسی قرار گرفته و برای هریک راه حلی ارائه شده است. این مواد می توانند شامل انواع نوشیدنی ها، مواد آرایشی و دارویی و … باشند. به طور کلی برای استفاده از امکانات بسته بندی این شرکت بسته به کاربرد مورد نظر موارد زیر برای جهت گیری بهتر ارائه می شود: 
– راه حل های بسته بندی طراحی شده برای صنعت کاغذ 
– کائولین، یک رنگدانه ی مقرون به صرفه جهت استفاده در صنعت بسته بندی 
– چسب های مورد اسفاده در صنعت بسته بندی 
علاوه بر این، برای کاربردهای چاپ، رنگدانه، رزین و فرمول بندی های انواع افزودنی ها راه حل های متنوعی ارائه می کند. 

5- رنگ و پوشش 

اين محصول به سه دسته ي كلي تقسيم بندي شده و قابل عرضه است. اين سه دسته عبارتند از: 
– مواد خام برای پوشش های معماری و دکوری 
– مواد خام برای پوشش های خودرویی و وسایل نقلیه 
– مواد خام برای پوشش های صنعتی 

6- خودرو و حمل و نقل 
اين شركت براي تمامي زمينه هاي حمل و نقل محصولات متنوعي را داراست. BASF در زمينه ي توليد اين محصولات چهار حقيقت كلي را مطرح مي كند: 
1) ارائه ي بيش از 400 رنگ جديد ساليانه براي مصارف خودرويي 
2) تبديل 75 درصد گاز اوزون به اكسيژن با استفاده از PremAir 
3) مديريت هوشمندانه ي گرماي داخل خودرو و كاهش آن تا 4 درجه ي سلسيوس 
4) كاهش 100 كيلوگرم در هر وسيله كه باعث كاش 8/5 گرم گاز دي اكسيدكربن به ازاي هر يك كيلومتر مي شود 

7- ساخت و ساز 

شعار شركت BASF در اين زمينه “ايجاد آينده اي پايدار” مي باشد. اين شعار به اين معني است كه پروژه هاي ساخت و سازي با محصولات ارائه شده توسط اين شركت، با هدف سازه هايي پايدار و مقاوم مي باشد. اين شركت اين هدف را با بهينه كردن مصرف انرژي در ساختمان ها و مصرف كمتر از منابع زيست محيطي موجود تحقق مي بخشد. 
8- انرژي و منابع 
محصولات ارائه شده در اين زمينه بسيار گسترده مي باشد. در شكل زير اين محصولات با شكل هاي مربوطه معرفي مي گردند. 

9- الكتريك و الكترونيك 
محصولات الكترونيكي با شعار “ارتباط با آينده” و محصولات الكتريكي با شعار “استفاده ي بيشتر از تجهيزات خود” ارائه مي شوند. شماری از محصولات این شرکت در زیر مشاهده می شود. 

10- تغذيه 
همانطور كه از شكل زير پيداست، مواد غذايي تهيه شده توسط اين شركت به دو دسته ي تغذيه ي انسان ها و تغذيه حيوان ها تقسيم بندي مي شود. 

از جمله سایر محصولات متنوع این شرکت می توان موارد زیر را نیز اضافه کرد. 
11- تجهيزات خانگي و پاكيزگي آن ها 
12- تجهيزات بهداشت شخصي 
13- دارويي 
14- كاغذ و خمير كاغذ 
15- منسوجات، چرم و پاپوش ها 
16- مبلمان و چوب 

برنامه های توسعه ای در آینده 
شرکت پتروشیمی BASF به عنوان بزرگترین و مهم ترین شرکت پتروشیمی در دنیا، قاعدتا برنامه هایی توسعه‌ای ویژه ای چه به طور مشترک با شرکت های بزرگ دنیا و چه به تنهایی را داراست. در ادامه به معرفی و شرح برنامه های توسعه ای این شرکت طی سال های آینده می پردازیم.
1- توسعه ی تولید PVP در سراسر دنیا 
این برنامه ی توسعه ای مبنی بر تولید PVP یا پلی وینیل پیرولیدون، که در ژانویه سال 2015 اعلام شد و به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های این شرکت شناخته می شود، در قالب سه بخش زیر مطرح شده است: 
– سرمایه گذاری تا مبلغ 85 میلیون دلار برای توسعه ی زنجیره ی تولیدی PVP/NVP (پلی وینیل پیرولیدون و N- وینیل پیرولیدون) 
– گسترش ظرفیت های تولید در کشورهای انگلستان، آلمان و لوئیزیانا در آمریکا و ایجاد یک مرکز تولیدی جدید در شانگهای چین می باشد. 
– با توجه به موفقیت این پلیمر به مدت 75 سال در صنایع گوناگون، کاربرد آن در صنایع گوناگون دیگر گسترش یابد 
این پلیمر به دلیل خواص چسبندگی مناسب در کاربردهای گوناگونی نظیر کاربردهای لوازم شخصی، لوازم خانگی و دارویی کاربرد دارد. با گسترش خطوط تولیدی این شرکت در مکان های یاد شده، ظرفیت تولید این پلیمر تا 6000 متر مکعب افزایش خواهد یافت. تمامی خطوط تولید تحت بهترین شرایط و آخرین استانداردها فعالیت خواهند کرد. از جمله خواص بسیار مناسب این پلیمر می توان به موارد زیر اشاره کرد: 
– حلالیت مناسب این پلیمر در آب در حالی که در عین حال می تواند مقادیر زیادی آب به خود جذب نماید 
– این پلیمر موجب سوزش پوست نشده و هیچ ضرری برای سلامتی انسان ندارد. به همین دلیل بسیاری از تولیدات PVP شرکت BASF به شرکت های دارویی فروخته می شود 
– این پلیمر در برابر دما پایداری دارد 
– از لحاظ PH بسیار پایدار است 
– غیر یونی و بی رنگ است 
علاوه بر مصارف این پلیمر در کاربردهای پزشکی و محافظت دارویی، کاربردهای آرایشی، پاک کننده ها و بخش های غذایی نیز از مصرف کننده های PVP می باشند. 

2- همکاری BASF و YARA برای تولید آمونیاک 
شرکت BASF با همکاری شرکتی فعال در زمینه ی تولید مواد غذایی و کشاورزی و عرضه کننده ی پایدار این محصولات به نام YARA، برای ایجاد خط تولیدی جدید برای تولید آمونیاک در تگزاس در ایالت متحده ی آمریکا، قرار داد همکاری امضا کرد. این خط تولید در نزدیکی یکی از مراکز تولیدی BASF در آمریکا می باشد. ظرفیت تولید این بخش جدید 750000 مترمکعب خواهد بود. تولید آمونیاک این بخش بر مبنای فرآیند سنتز هیدروژن خواهد بود. جزئیات بیشتر این تولید بین طرفین قرار داد همچنان در حال بحث می باشد. 

3- همکاریSIBUR و BASF برای تولید افزودنی های پلیمری 
شرکت پتروشیمی و فرآیند گازی روسی، SIBUR و شرکتBASF، توافق نامه ی طولانی مدت جهت سرعت بخشیدن به تامین افزودنی های مصرفی برای تولید پلیمرها را امضا کردند. این توافق نامه تامین افزودنی‌هایی که کیفیت محصولات تولیدی نهایی توسط SIBUR و BASF، نظیر پلی پروپیلن، پلی اتیلن، لاستیک سنتزی، لاستیک های گرمانرم را تضمین می کند. جدا از این بندهای این توافق نامه، هریک از این شرکت ها به سایر پروژه های اشتراکی خود نظیر تولید گونه های جدیدی از پلی پروپیلن، بهینه سازی پایداری پلیمری و گونه‌های خاص سفارشی مشتری یا CSB همچنان عمل می کنند. این پروژه ها در راستای افزایش بازدهی تولید و افزایش کیفیت ماندگار محصولات می باشد. 

4- همکاری شرکت Petronas و BASF برای تولید پلی ایزوبوتیلن 
شرکت BASF با همکاری شرکت شیمیایی Petronas واقع در کشور مالزی (PETRONAS Chemicals Group Berhad (PCG)) قرارداد همکاری جهت ایجاد یک واحد تولیدی پلی ایزوبوتیلن در مالزی، ایالت Kuantan ایجاد کردند. این پروژه که قرار است در مقیاس جهانی انجام شود، به تولید 50000 مترمکعب پلی ایزبوتیلن فوق فعال (highly reactive polyisobutylene یا HR-PIB) خواهد پرداخت. شروع به کار این پروژه ی تولیدی در نیمه ی دوم سال 2017 اتفاق خواهد افتاد. این مرکز تولیدی اولین مرکزی است که به تولید چنین محصولی در جنوب شرقی آسیا خواهد پرداخت. لازم به ذکر است که که HR-PIB محصول واسطه ای مهمی برای تولید سوخت با عملکرد بالا و افزودنی های روان کننده می باشد. از جمله ی این افزودنی ها می توان به افزودنی های جلوگیری کننده از ایجاد لجن اشاره کرد. 
علاوه بر این پروژه ی تولیدی، این دو شرکت در حال ساخت دو مرکز تولیدی دیگر در Kuantan بوده که در آن مواد تشکیل دهنده‌ی معطر برای تولید citronellol، L-menthol و citralساخته شده و به طور گسترده به عنوان مواد پیشتاز در صنعت عطر و طعم مورد استفاده قرار می گیرد. این دو شرکت قرار داد همکاری تولید 2-ethylhexanoic acid (2-EHA) را نیز به امضا رسانده که این ماده نیز در تولید روان کننده های سنتزی همچون افزودنی های روغنی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده همچنین در سیالات عملکری همچون سیالات خنک کننده در خودرو، نمک های فلزی برای خشک کننده های رنگی، نرم کننده ها، پایدارکننده ها، کاتالیزورها و کاربردهای گسترده ی دیگر در سایر صنایع به کار می روند. 

5- همکاری BASF و Poietis برای انجام پروژه ی تحقیقاتی چاپ سه بعدی زیستی 
شرکت های BASF و Poietis یک قرار داد همکاری جهت انجام یک پروژه ی تحقیقاتی در مورد چاپ سه بعدی با پلیمرهای زیستی (3D Bioprinting) جهت استفاده در مراقبت های پیشرفته ی زیستی امضا کردند. 
طی این توافق در واقع تخصص های مختلف در جهت بهبود بافت های ایجاد شده با چاپ سه بعدی با یکدیگر ادغام شده اند تا موجب توسعه ی تجهیزات ارایشی زیست فعال در کاربردهای مراقبت های پوستی شوند. در این فناوری چاپ سه بعدی با پلیمر زیستی با کمک لیزر انجام گرفته که طی آن بافت آلی مجددا می تواند ایجاد شود. در این فناوری در واقع امکان جایابی دقیق سلول های پوست در ساختار سه بعدی ایجاد می شود. در طی این فرآیند سلول ها با مدل پوستی شرکت BASF با نام Mimeskin™ کشت شده که نزدیک ترین و واقعی ترین حالت به بافت فیزیولوژیکی پوست انسان می باشد. در مقایسه با سایر روش های چاپ زیستی، این روش که در آن لیزر نیز به کمک این فناوری می شتابد، کیفیت و وضوح بهتری در الگو گذاری سلول ها مشاهده می شود. همکاری با شرکت فرانسویPoietis به شرکت BASFدر فهم بهتر راهکارها و درک بهتر ساز و کارهای پوستی کمک می نماید. این درک بهتر، توسعه و آزمودن مواد آرایشی پیشرفته ی زیست فعال در کاربردهای مراقبتی پوست را مورد حمایت قرار می دهد. 

(متن کامل مقاله، اشکال و جداول را در بسپار 158 مهرماه 94 بیابید) 


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا