اخبار

۵ میلیارد دلار اعتبار کره جنوبی برای طرح های خاص در ایران

بسپار می نویسد، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات کره جنوبی از اختصاص خط اعتباری پنج میلیارد دلاری دولت این کشور برای اجرای طرح‌های خاص در ایران خبر داد.

به گزارش مهر،   «کیم یونگ هاک» در مراسم انعقاد تفاهمنامه صندوق ضمانت صادرات ایران و کره جنوبی گفت: صندوق ضمانت صادرات کره ۱.۶ میلیارد دلار ریسک صادرات به ایران را تحت پوشش قرار داده که این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۸۰۰ میلیون دلار تقلیل یافته است و اکنون انتظار می‌رود با توجه به تمایل شرکت‌های کره‌ای به حضور مجدد در بازار ایران، این رقم به بیش از دو میلیارد دلار برسد.

وی با بیان اینکه دولت کره جنوبی در نظر دارد خط اعتباری پنج میلیارد دلاری با کوشش صندوق ضمانت صادرات کره جنوبی را در اختیار ایران قرار دهد، تصریح کرد: این خط اعتباری به منظور اجرای طرح‌های خاصی که دولت کره دنبال می‌کند، اختصاص خواهد یافت.

سید کمال سیدعلی نیز در این مراسم گفت: تعهدات موسسه‌های اعتبار صادراتی در قبال ایران پیش از تحریم‌ها حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده که این بدهی در حال حاضر به ۴ میلیارد دلار کاهش یافته و بر این اساس ایران بخش عمده‌ای از این بدهی را بازپرداخت کرده،  ضمن اینکه مبالغ اندک معوق شده نیز به دلیل مسدود بودن کانال‌های بانکی از طرف کشورهای اعتباردهنده بوده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران افزود: ایران به هیچ عنوان ناتوانی در ایفای تعهدات خود و بازپرداخت اعتبار صادراتی را در دوران تحریم نداشته بلکه مسدود شدن کانال‌های بانکی به دلیل تحریم، اجازه رد و بدل مالی را نداده است.

وی تصریح کرد: صندوق ضمانت صادرات ایران کاملاً آمادگی دارد تا با همتایان خارجی برای سهیم شدن در پوشش ریسک عدم بازپرداخت فاینانس پروژه‌های داخل کشور همکاری داشته باشد و البته پروژه‌هایی مشمول این پوشش ریسک می‌شوند که رویکرد صادراتی داشته باشند.

سیدعلی از صندوق ضمانت صادرات کره جنوبی درخواست کرد تا در این زمینه همکاری‌های لازم با صندوق ضمانت صادرات ایران شکل گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا