اخبار

پیشرفته ترین خودروهای جهان به موتور پلاستیکی مجهز می شوند

بسپار می نویسد، پروژه جهانی تولید خودروهای سبک وزن اکنون به مرحله بی سابقه ای رسیده است: تولید موتور پلاستیکی برای پیشرفته ترین خودروهای جهان!
به گزارش خبرگزاری مهر، بسیاری از شرکت های خودروسازی در سراسر جهان تلاش می کنند تا محصولات جدید خود را با وزنی به مراتب کمتر از نسخه ها و مدل های قبلی طراحی و روانه بازار کنند. این نگرش به شکل گیری نوآوری های متعددی در قسمت بدنه و شاسی منجر شده است اما به نظر می رسد این ابتکار عمل ها هم کافی نبوده است. حالا نوبت به بخش موتوری خودروها رسیده است.

محققان انستیتو فرانهوفر آلمان در قالب پروژه ای ویژه شیوه های مختلف طراحی و ساخت بلوک های سازنده موتور پلاستیکی برای خودروها را مورد بررسی قرار می دهند.

این نگرش در ادامه تحولی محسوب می شود که در دهه 60 میلادی و همزمان با به کارگیری آلومینیوم در ساخت موتور خودروها توسعه یافت. در دهه 80 نیز تلاشهایی برای استفاده از مواد پلاستیکی جهت ساخت بخش هایی از موتور خودروها صورت گرفت اما حرارت سوزان موتور که به راحتی پلاستیک را ذوب می کند این تلاشها را ناکام می گذاشت. هزینه بسیار بالای این پروژه ها نیز عامل منفی دیگری به شمار می آمد.
اکنون محققان در آلمان روی به استفاده از پلاستیک فیبر فشرده آورده اند تا موتوری مناسب و مقاوم در برابر حرارت تولید شده در آن تولید کنند.
به گفته آنها این ابتکارعمل موجب می شود تا وزن بخش موتور تا بیش از 20 درصد نسبت به نسخه آلومینیومی آن کاهش یابد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا