اخبار

نعمت زاده در نمازجمعه دیروز: ایران را در 10 سال آینده به مرز کشورهای صنعتی می‌رسانیم

بسپار به نقل از ایسنا می نویسد، وزیر صنعت‌،معدن و تجارت‌، در سخنانی در نماز جمعه با تاکید بر این‌که دولت در اقتصاد دخالت نمی‌کند‌، اظهار کرد: بازار ایران را به شرطی به روی خارجی‌ها باز می‌کنیم که با خود تکنولوژی و فن آوری بیاورند و بازارهای چند صدمیلیونی خود را در اختیار ما بگذارند.

به گزارش خبرنگار ایسنا،‌ محمدرضا نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه هیچ گونه نگرانی به باز کردن بازار به روی خارجی‌ها وجود ندارد گفت: صحبت با کشورهای دیگر به معنای آغاز مراوده‌های ده سال پیش نیست چرا که امروز یاد گرفتیم روی پای خود بایستیم و بسیاری از بازارها را شناخته‌ و به آنها نفوذ کرده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه در اقتصاد بار سنگین به روی دوش مردم و بخش خصوصی است گفت: ما هم در کنار آنها وظیفه حمایت و پشتیبانی را داریم و دولت در مسائل اقتصادی ورود پیدا نمی‌کند مگر اینکه قانون اجازه داده باشد یا در کشور نیاز باشد با مشارکت بخش خصوصی کاری را انجام دهیم.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه وزارت صنعت‌،معدن و تجارت سیاست‌های خود را به ریاست جمهور تقدیم کرده است، گفت: هدف ما باز کردن بازار ایران به روی کشورهای خارجی نیست چنانچه در مذاکرات با 4وزیر خارجی که داشتیم تاکید کردیم در صورتی که می خواهید با ما سهیم باشید ما هم باید با شما سهیم باشیم و بخش عمده کالاهای داخلی باید به خارج صادر شود و نیاز است که از تجارب خارجی‌ها در صادرات غیرنفتی و توسعه آن بهره ببریم.

وی با تاکید بر اینکه خارجی‌ها باید برای سهیم شدن در بازار ایران‌، سرمایه‌، تکنولوژی روز‌، فناوری‌ وتجربیات خود را به کشورمان بیاورند گفت: اگر کشورهای خارجی میخواهند تولیدمان را با تکنولوژی آنان توسعه دهیم باید تشکیلات بانکی با نرخ سود پایین در اختیارمان بگذارند تا توان فنی کشور توسعه پیدا کند. باتوجه به اینکه رئیس جمهور، بنده به عنوان وزیر صنعت،معدن و تجارت و اتاق‌های بازرگانی بر همین نکته تاکید داریم، شرایط ورود خارجی‌ها مشخص است و آنها این مساله را متوجه شده‌اند.

لایحه مبارزه با قاچاق در راه مجلس است

وزیر صنعت معدن وتجارت با اشاره به تصویب لایحه مبارزه با قاچاق در روز چهاردهم مرداد ماه تاکید کرد: این لایحه توسط دولت در هفته پیش رو به مجلس تقدیم می‌شود.

نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه قاچاق در کشور ما یکی از امراض اقتصادی است،‌ گفت: وظیفه دولت این است که مقررات و نظارت را برای جلوگیری از قاچاق کالا تشدید کند. در حال حاضر اغلب کالاها به صورت رسمی وارد نمی‌شود؛‌ چند بار خودمان در مرز شاهد وارد کالا به صورت غیر رسمی بودیم و قاچاق با توجه به ممنوعیت ورود برخی کالاها در دوران تحریم، تشدید نیز شده است.

وی با اشاره به لزوم همکاری نیروی انتظامی در مرزها گفت: تقاضا داریم اصناف تولیدی‌، توزیعی و خدماتی که سه میلیون صنف را شکل میدهند و یک میلیون و 800 هزار صنف از آنها مربوط به بخش توزیع است کالای قاچاق را عرضه نکنند.

وزیر صنعت‌، معدن و تجارت با اشاره به اینکه کالای قاچاق مشمول تعرفه گمرکی، مالیات برارزش افزوده به میزان 9 درصد،25 درصد مالیات بر درآمد و عوارض نمی‌شود لذا قیمت آن ارزان‌تر است اما از اصناف کمک می‌خواهیم تا این کالاها را عرضه نکنند چرا که اگر آنها از کالای قاچاق استقبال نکنند، قاچاق‌چی نمی‌توانند محصول خود را بفروشد.

نعمت زاده با درخواست از مردم برای حمایت از کالای داخلی تصریح کرد: اگر مردم از کالای داخلی حمایت نکنند و کالای خارجی که به صورت غیررسمی وارد می‌شوند بخرند نمی‌توان از صنف حمایت کرد.

وی با تاکید بر اینکه اولویت‌های ما در وزارتخانه حمایت از تولید داخل است،‌ یادآور شد: حمایت از تولید داخل، حمایت از توسعه صادرات،‌ توسعه فناوری‌ و همکاری با مراکز علمی‌، مصرف کالای داخلی‌، بهبود کیفیت کالا توسط تولید کنندگان و رقابتی تولید کردن همگی عین اقتصاد مقاومتی است ما در کنار عزیزان هستیم و آنها را تشویق می‌کنیم.

تشکل‌های تخصصی در کشور در حال تلاش هستند و روند رو به بهبودی دارند که باید این روند سرعت بخشیده شود.

وزیر صنعت‌،معدنن و تجارت با تاکید بر اینکه در گذشته با انسجام ووحدت بر سخت‌ترین مشکلات فائق آمده‌ایم گفت: ان شاء الله اکنون نیز می‌توانیم با ورود کالای غیررسمی مقابله کنیم.

وزیر صنعت مدن و تجارت در ادامه توضیحات خود درباره نقض وزارتخانه در تحقق اقتصاد مقاومتی باتاکید بر اینکه براساس 24 اصل ابلاغی مقام معظم رهبری، باید به توان نیروی انسانی و علمی کشور اتکا داشته باشیم‌،گفت: اگر خودمان بخواهیم می توانیم ترقی کنیم‌؛ فقط با همکای با خارجی‌ها چیزی گیرمان نمی‌آید بلکه باید خودمان در صدد رشد باشیم. باید از تولید داخل حمایت کنیم و اشتغال‌، بهره‌وری و تولید را افزایش دهیم همچنین لازم است مصرف انرژی را بکاهیم و از سوی دیگر موانع صادراتی را برداریم. لازم است از صادرات غیر نفتی در کشورحمایت کنیم چرا که در پی این اقدامات تولید‌، رفاه اجتماعی‌، جلوگیری از خام فروشی و رونق اشتغال افزایش خواهد یافت.

نعمت‌زاده‌ با بیان اینکه به دلیل عدم تکمیل زنجیره تولید نفت و مواد معدنی را به صورت خام صادر می‌کنیم گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای این است که اقتصاد از تکانه های داخلی و خارجی مصون باشد. خوشبختانه در دوران تحریم اقتصاد ما پیش رفت.

تبیین سیاست‌های کوتاه مدت تاچشم انداز 10 ساله در وزارت صنعت‌،معدن و تجارت

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران باید درون زا ، متکی به توان داخلی و برون نگر باشد، گفت: نمی‌توانیم از دنیا ببریم وباید صادرات داشته باشیم‌، در راستای سیاست‌های مذکور وزارت صنعت معدن و تجارت سیاست های خود را تبیین کرده و برنامه خود را به صورت کوتاه مدت‌، میان مدت و چشم انداز 10 ساله ‌ برای تحقق اقتصاد مقاومتی تعریف کرده‌ایم که در دست چاپ است.

وزیر صنعت‌،معدن و تجارت با تاکید براینکه توسعه صنعت کشور یکی از شاخصه‌ها برای مقاومتی کردن اقتصاد و رفتن به سمت صنعتی شدن است‌، گفت: به‌دنبال این هستیم که کشوررا در 10 سال آینده به مرز کشورهای صنعتی برسانیم.چنانچه بتوانیم کشور را به سطح مناسب صنعتی برسانیم مشکل اشتغال کشور حل می‌شود و ارتباط صنعت و دانشگاه بیشتر خواهد شد. ما مجبور هستیم به صنایع پیشرفته و دانش بنیان متکی باشیم.

نعمت‌زاده با تاکید براینکه در راستای اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی در بحث صنعت و معدن متکی مردم هستیم‌، تاکید کرد: 80 درصد اقتصاد کشور در اختیار مردم و 20 در اختیار دولت است که این 20 درصد باید به مردم واگذار شود. همچنین 25 درصد بخش معدن در دست دولت است که براساس سیاست اصل 44 در صدد تشویق بخش خصوصی برای سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه هستیم.

وی با اشاره به دستاوردهای وزارت صنعت‌، معدن و تجارت در دولت یازدهم به آرامش ایجاد شده در بازارداخل و افزایش تولید اشاره کرد و گفت: رقابت بیشتر شده و با وجود تورم سعی کردیم قیمت‌ها را کنترل کنیم. گرچه با توجه به تورم در برخی اقلام شاهد افزایش قیمت هستیم. تورم به معنای رشد سطح عمومی قیمت‌هاست و امیدواریم تا آخر دولت یازدهم تورم به زیر 10 درصد برسد که البته این امر کار سنگینی محسوب می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه در اغلب کالاها در ابتدای سال شاهد رشد بوده‌ایم اظهار کرد: تولید برخی اقلام از جمله لوازم خانگی‌30 درصد، خودرو50 درصد‌ و خودروی سنگین به طور متوسط 50 درصد‌، رشد پیدا کرده است.

رشد منفی تولید دولت دهم را مثبت کردیم

وی با اشاره به آمار بانک مرکزی به رشد 6/7 صنعت ، رشد 9/8 معدن‌ و رشد3/7 تجارت که عمدتا مربوط به تجارت داخلی است در سال 93 اشاره کرد و تصریح کرد: رشد منفی که در شروع کار دولت با آن مواجه بودیم و به میزان 10 درصد بود‌، تبدیل به رشد مثبت کردیم.

وزیر صنعت‌،معدن و تجارت با بیان اینکه در کل 1/7 درصد از رشد ناخالص کشور در سال گذشته مربوط به حوزه صنعت مدن و تجارت است تاکید کرد: 40 درصد رشد صورت گرفته مربوط به صنعت و معدن می‌شود، و همچنین صادرات غیر نفتی 20 درصد رشد داشته است.

نعمت با اشاره به دیگر اقدامات صورت گرفته توسط وزارت صنعت معدن و تجارت در سال گذشته‌، خاطر نشان کرد در سال گذشته با تشکل‌های تخصصی تعامل خوبی داشته‌ایم و دو انتخابات بزرگ در 340 اتاق اصناف و اتاق‌های بازرگانی کشور صورت گرفت که ما ناظر آن بوده‌ایم. همچنین امسال شاهد انتخاب نمایندگان اتاق ایران بودیم. به گونه‌ای که حضور مردم برای شرکت در انتخابات دوبرابر دوره‌های قبل بود.

وی با اشاره به وجود محدودیت در بخش ارزی تاکید کرد: شاید بیش از نیمی از واحدهای راکد و متوقف را در کمتر از دوسال سعی کردیم فعال کنیم و واحدهایی که با توان مالی محدود شروع به کار کرده‌اند و به خطار بدهی‌هایی که دارند نمی‌توانند از بانک کمک بگیرند را حمایت می‌کنیم به گونه‌ای که امیدواریم با کمک شورای پول و اعتبار ونظام بانکی کشور با تلاش‌هایی که می‌کنیم شاهد بهبود شرایط تولید باشیم.

ممنوعیت ورود خودروهای لوکس و گرانقیمت کشور

وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به افزایش 50 درصدی تولید خودرو در 4ماهه نخست سال گفت: واردات خودرو در پی افزایش تولید نصف شده است‌؛ همچنین واردات خودروهای لوکس و گرانقیمت را که سالانه حدود 20 تا 30 هزار دستگاه بود را در سال 92 به چهار هزار دستگاه و در سال 93 به 160 دستگاه رسانده‌ایم و در کل ورود این خودروها را به داخل کشور ممنوع کردیم. بنابراین تنها سفارت‌خانه‌ها و چند دستگاه‌دولتی برای مصارف خود چنین خودروهایی وارد می‌کنند. همچنین مقرر شد ایثارگرانی که از قبل مجوز واردات خودروهای لوکس را داشته‌اند ، ماشین‌های معمولی وارد کنند.

نعمت زاده با تاکید بر تلاش وزارتخانه برای فعال کردن پروژه‌های مهم که به خاطر شرایط گذشته متوقف یا نیمه راکد بودند گفت: با کمک مردم و سرمایه گذاری بیشتر ، تکمیل زنجیره تولید را اولویت بخشیدیم که منجر به جلوگیری از صادرات مواد خام مانند حوزه سنگ معدن ومصر می‌شود.همچنین به صنایعی که منجربه توسعه صادرات می‌شوند و واحدهای مستقر درمناطق محروم اولویت بخشیده‌ایم.

از پیشرو بودن تا عقب ماندگی ایران

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه زندگی روزمره ما با بخش صنعت معدن و تجارت ارتباط بسیار نزدیک دارد گفت: تا سه-چهار قرن پیش ایران در صنعت جزو سه کشور اول دنیا بود چنانچه اکنون نیز در بخش صنایع دستی‌، فرش‌و مظروفات با کشورهای هند و چین رتبه اول تا سوم را داریم.اما با اتفاقی که در دنیا افتاد، در زمان گذشته کشورها به سمت انقلاب صنعتی رفتند در حالی که ما گرفتار مسائل داخلی شدیم و در نتیجه عقب مانیدم.

نعمت‌زاده ادامه داد: کشورهای جهان علمی که از ما آموخته بودند را تبدیل به فناوری و تکولوژی کردند در حالی که ما بسیار عقب‌تر ماندیم. قطعا اگر به توان داخلی‌، جوانان تحصیل کرده و اعتقادتمان متکی باشیم،‌ به زودی جایگاه والای خود را در صنعت و معدن کسب می‌کنیم.

وی افزود:ایران چهار هزار سال پیش نساجی‌، صنعت شیشه گری‌، سفالگری و مفرق داشت‌؛ اینها توان ما بوده‌اند پس چرا امروز عقب بیفتیم.یقین داریم در قالب سیاست‌های کشور می‌توانیم به جایگاه اصلی خود دست پیدا کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا