اخبار

نخستین نمایشگاه اختصاصی ایران در افغانستان مهرماه جاری برگزار می‌شود

بسپار می نویسد، مدیر پروژه‌های نمایشگاهی ایران در افغانستان گفت: مهرماه امسال نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار در استان‌های شمالی افغانستان برگزار می‌شود.
به گزارش مهر، علیرضا صدرزاده با اشاره به جزئیات و زمان برگزاری بزرگترین نمایشگاه اختصاصی ایران در استانهای شمالی افغانستان، گفت: نخستین نمایشگاه اختصاصی ایران با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران، پس چندین سال، در شهر مزارشریف افغانستان برگزار می شود.

وی افزود: این نمایشگاه با حضور گروههای تولیدی و صادراتی توانمند کشورمان از شهرهای، تهران، خراسان رضوی، مازندران، اصفهان، زنجان، کرمان، فارس، آذربایجان غربی، گیلان و مرکزی، گلستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سمنان برگزار شود.

صدرزاده با اشاره به اینکه این نمایشگاه با مجوز رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان و به صورت اختصاصی در افغانستان برپا می‌شود، تصریح کرد: استان های شمالی افغانستان به عنوان محور صادراتی و وارداتی به کشور های ترکمنستان و تاجیکستان، ازبکستان محسوب می شود و سطح مبادلات تجاری بالایی را در این کشور به خود اختصاص داده اند.

وی با اشاره به رونق گمرک ولایت بلخ در شمال افغانستان و سطح تولیدات این منطقه در حوزه های مصرفی، خدماتی و صنایع کوچک، اظهار داشت: در نمایشگاه توانمندی های جمهوری اسلامی ایران، بخش صنایع غذایی، صنایع کوچک، انرژی، عمران و راه سازی، خدمات فنی و مهندسی و مخابراتی، صنایع دستی و فرش، لوازم خانگی، تجهیزات و دستگاه های استخراج معدن، دامپروری و کشاورزی، حضور فعال تری نسبت به سایر توانمندی های کشور در این نمایشگاه دارند.

وی با اشاره به توانمندی‌های تجاری، تولیدی و صادراتی و حضور بازرگانان بزرگ افغانستان در شمال این کشور افزود: حضور توانمند ایران در منطقه شمال افغانستان می‌تواند به عنوان پلی برای توسعه و تجارت در آسیای میانه باشد؛ چراکه توسعه مبادلات تجاری افغانستان با کشورهای همسایه بسیار چشمگیر بوده و مشترک است.

صدر زاده با اشاره به تاثیر رفع تحریم‌ها در توسعه و تعامل تجاری ایران در منطقه ۳۰۰ میلیون نفری آسیای میانه افزود: برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در شمال افغانستان باتوجه به امنیت بالای این منطقه می‌تواند سبب افزایش سهم ایران در توسعه تجارت با این کشور و همسایگانمان شود و از طرفی زیر ساخت های توسعه و آبادانی افغانستان را شتاب ببخشد.

نخستین نمایشگاه اختصاصی ایران در استان های شمالی افغانستان به مرکزیت مزار شریف از ۲۱ تا ۲۴ مهرماه و با حضور شرکت‌های توانمند جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا