اخبار

مدیرعامل پتروشیمی جم: سال آينده و با برداشته شدن معافیت ها، دليلی براي تامين خوراك بین مجتمعی نخواهيم داشت!

بسپار/ایران پلیمر می نویسد، مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم با بیان اینکه از سال آينده معافيت مالياتي شركت‌هاي پتروشيمي يكي پس از ديگري به پایان می رسد، اعلام کرد: در صورتی که اصلاحاتی در قانون ششم توسعه اعمال نشود از سال آینده فروش خوراک بین مجتمعی با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

مهندس سید حسن میرافضلی  با بیان اینکه از سال آينده معافيت مالياتي شركت‌هاي پتروشيمي يكي پس از ديگري تمام مي‌شود، گفت: بر اساس ضوابط جدید منافع شركتهای پتروشیمی در صادرات است زيرا در اين صورت معافيت مالياتي دارند ولي اگر به داخل محصول  بدهند بايد ماليات بپردازند که با اين اوصاف شركت‌هاي بخش پايين دستي صنعت پتروشيمي چه كنند؟

 مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم با اعلام اینکه سال آينده بحران خواهيم داشت و شركت‌ها زير بار اين مسئله نخواهند رفت كه محصولات را به داخل بدهند مگر اينكه در برنامه ششم توسعه اصلاحاتی اعمال شود، تصریح کرد: در قانون برنامه پنجم، خوراك بين مجتمع‌ها معاف از ماليات بود و اگر اين قانون اصلاح نشود، سال آينده بحران بين توليد و مصرف كننده‌های پتروشيمی ایجاد خواهد شد.

 این مقام مسئول با بیان اینکه توليدكننده ها دليلي براي فروش خوراك به مصرف كنندگان داخلی نخواهند داشت زيرا فروش داخل ماليات و هزينه به همراه دارد و صادرات این هزینه ها را ندارد، بیان کرد: بنابراين سال آينده دليلی براي تامين خوراك مجتمع‌های داخلي نخواهيم داشت.

وی، ادامه داد: پيشنهاد مي كنيم قانون حتما اصلاح شود، در برنامه پنجم توسعه اين موضوع ديده شده بود كه در برنامه ششم حذف شد و بايد سريع متمم بخورد و نمايندگان مجلس شورای اسلامی مشكل را حل كنند.

 میرافضلی با یادآوری اینکه به هر حال اگر قانون اصلاح نشود، اختلافات بين شركت‌های پتروشيمی آغاز مي‌شود، تاکید کرد: از سال آینده اينكه با قيمت ارز مبادله ای، باید FOB  منهاي 5 درصد بدهيم و از طرفی ماليات هم باید پرداخت شود که اصلا منطقی نيست و اگر قانون اصلاح نشود، صادرات رويكرد توليد كنندگان در صنعت پتروشيمی كشور خواهد بود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم با بیان اینکه در شرایط فعلی حاشيه سود شركت‌های پتروشيمی عموما كمتر از سود بانكی است، خاطرنشان کرد: با اين وجود فشارهای زيادی به اين صنعت مولد و اشتغال زا وارد مي‌شود که نیاز است نوع نگاه‌ها و نگرش‌های مسئولين نسبت به اين حوزه باید اصلاح شود و تا اين تغییر رویکرد انجام نشود، تحول و شكوفايی در صنعت پتروشيمی حاصل نخواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا