اخبار

عایقی برای خلاصی از ترک دستگاه‌های پوشیدنی

بسپار به نقل از ایسنا می نویسد، یک تیم بین‌المللی از دانشمندان به رهبری دانشگاه پنسیلوانیا موفق به ابداع یک عایق خودترمیم‌کننده شده‌اند که می‌تواند عملکردهای دستگاههای الکترونیک پوشیدنی را حتی پس از چند بار شکستن بازیابی کند.

 دستگاههای پوشیدنی الکترونیکی به دلیل طراحی پیچیده آن‌ها بسیار ظریف هستند و معمولا پس از شکسته شدن تصادفی، یا به همان شکل باقی می‌مانند، یا پس از تعمیر دیگر عملکرد خوبی نخواهند داشت.

ماده جدید نانوکامپوزیت محققان می‌تواند شکستگی در دی‌الکتریک‌ها را که بخش‌های الکترونیکی را عایق می‌کنند، ترمیم کند. این ماده منعطف نه تنها دوام دستگاهها را افزایش می‌دهد، بلکه حتی در برابر جریان مخالف و رسانایی حرارتی نیز مقاومت می‌کند.

محققان این ماده را با افزودن نانوورق‌های نیترید بورون به یک پلیمر پلاستیکی ساختند. این نانوورق‌ها نه تنها عایق الکتریسیته هستند، بلکه همچنین می‌توانند به دلیل برخورداری از گروههای پیوند هیدروژنی روی سطح ماده که به سوی هم کشیده شده و شکاف را درز می‌گیرند، خود را ترمیم کنند.

مواد خودترمیم‌کننده به آن دسته از موادی گفته می‌شود که می‌توانند هرگونه آسیب فیزیکی را تاب آورده و بطور طبیعی با اثر خارجی کم، خود را ترمیم کنند.

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا