اخبار

شهرک های پتروشیمی، الگویی برای توسعه صنعت پلاستیک

عربستان در سالهای اخیر سرمایه گذاری های زیادی را با هدف توسعه خوشه های صنعتی و توسعه صنایع تکمیلی انجام داده است.
سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی عربستان تا کنون به صورت گسترده در محصولاتی چون متانول و زنجیره های اتیلن صرف شده است. علت اصلی این امر دسترسی آسان صنایع پتروشیمی موجود در این کشور به مواد اولیه ارزان نظیر متان و اتان است که به عنوان یک امتیاز ویژه در عرصه ی رقابت جهانی کمک حال آنهاست.
مرور زمان و با افزایش نیاز متقاضیان به محصولات جدید، تهیه و فراوری محصولات ثانویه و سنگین تر در دستور کار صنایع پتروشیمی عربستان قرار گرفت. روند مذکور موجب شکل گیری صنایع تبدیلی و خوشه‌های صنعتی ‌شد و ادامه این روند تحولی بنیادین در ساختار پایه صنعت پتروشیمی در عربستان را به وجود خواهد آورد. به طور مثال افزایش بازده در تولید و استخراج محصولاتی چون پروپیلن و کیگاز می‌تواند فرصت بسیار مناسبی برای توسعه ی زنجیره ی ارزش محصولات آروماتیک برای شرکتهای پتروشیمی عربستان باشد
یکی از مصادیق فرصت های ایجاد شده، تأسیس شرکت پترو ربیق است که در واقع مشارکت آرامکو عربستان و سومیتومو ژاپن قلمداد می‌شود. این پروژه چند میلیارد دلاری می‌تواند صنعتی‌سازی در عربستان‌سعودی را از طریق ایجاد پلت فورم‌های مواد اولیه پتروشیمی در حوزه‌ی تولید و تبدیل صنایع تکمیلی پتروشیمی به صورت متنوع ایجاد کند و باعث پیدایش و تولد کسب و کارهای جدید در بخش‌های تولیدی و صنعتی شود.

پارک صنایع تبدیلی ربیق معروف به ربیق CIP که تحت حمایت مالی شرکت آرامکو عربستان و شرکت سومیتومو ژاپن قرار دارد یک پارک صنعتی یکپارچه و ادغام شده است که در جوار شرکت پترو ربیق تأسیس شده است. این پارک یک مجموعه پالایشگاهی و پتروشیمی نمونه در عربستان ‌سعودی محسوب می‌شود. پارک ربیق با داشتن مساحت 240 هکتاری، فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری در زمینه صنایع پلاستیک محسوب میشود. در همسایگی این پارک شرکت پترو ربیق قرار دارد که می‌تواند مواد اولیه لازم برای صنایع پلاستیک را فراهم آورد. علاوه بر این مسئولین زیر ساخت‌ها و خدمات لازم را به مستأجران در فضای پارک ارائه خواهد کرد. این مجتمع فضایی ایده‌آل برای صنایع پلاستیک و صنایع مربوطه می‌باشد چرا که هزینه‌های انرژی در آن بسیار پائین بوده و مشوق‌های دولتی بالایی نیز در آن پیش‌‌بینی شده و از ثبات سیاسی و اقتصادی نیز برخوردار است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی و شبکه ی ارتباطی نیز پارک ربیق موقعیت مناسبی دارد، هم جوار بودن با چند بندر تجاری و امکان برقراری ارتباط با کشورهای اروپایی به وسیله ی حمل و نقل دریایی و کشتیرانی از دیگر مزایای مهم این منطقه صنعتی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا