اخبار

رییس انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی خبر داد:فشار آمریکا برای حذف بزرگترین بازار پتروشیمی ایران/ مسئولان بی‌تفاوتند

بسپار می نویسد، رییس انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی از فشار آمریکا و عربستان برای حذف بزرگترین بازار پتروشیمی ایران خبرداد و گفت: به‌دنبال حذف منابع درآمدی کشور هستند و چون پتروشیمی بزرگترین منبع تأمین ارز بعد از نفت است، روی آن فشار می‌آورند اما کسی توجهی ندارد. 

«احمد مهدوی» رییس انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در نشستی خبری اظهار داشت: در خصوص صادرات محصولات پتروشیمی مسائلی مطرح شده بود از جمله این‌که باید لیست‌ها به سفارت ترکیه در ایران رفته و ثبت شود و یا باید به اتاق بازرگانی ایران و ترکیه رجوع شود و مواردی این‌چنینی که همه را با هماهنگی‌های صورت‌گرفته انجام دادیم و اکنون روند صادرات محصولات پتروشیمی به ترکیه عادی و مشکلات در این زمینه حل شده‌اند. 
وی افزود: در خصوص صادرات محصولات پتروشیمی ایران به چین محوری‌ترین مسئله این است که این تجارت از جاده مستقیم بانکی صورت نمی‌گیرد.
مهدوی تصریح کرد: مگر تحریم‌ها را برنداشته‌اند؟ مگر این نیست که پتروشیمی تحریم نیست؟ پس چرا در صادرات به چین ما داریم لقمه را دور سرمان می‌چرخانیم و تجارت مستقیم نداریم؟
وی ادامه داد: صادرات محصولات پتروشیمی ایران به چین در مواردی از طریق واسطه‌هایی از دبی انجام می‌گیرد به‌طوری که این واسطه‌ها، کالای ایرانی را گرفته، به واسطه‌هایی در چین می‌فروشند و آنها محصولات پتروشیمی ایران را بین تجار خرد چینی پخش می‌کنند در صورتی که ما می‌توانیم به‌صورت مستقیم این تجارت را انجام دهیم.
این مقام مسئول با بیان اینکه “موارد دیگر و راههای دیگری نیز در صادرات محصولات پتروشیمی ایران به چین مورد استفاده قرار می‌گیرد که تماماً در دوران تحریم‌ها استفاده می‌شدند”، گفت: اگر بحث تحریم نداریم، چرا بانک‌های ایرانی با بانک‌های چینی کار نمی‌کنند و چرا بانک‌های
چینی حاضر نیستند برای شرکت‌های بزرگ ایرانی حساب باز کنند؟
وی اضافه کرد: بانک‌های بزرگ چینی حاضر به همکاری با ایران نیستند، در حالی که از نظر قوانین بین المللی هیچ محدودیتی ندارند، ما احساس می‌کنیم که فشارهایی غیررسمی از کانال آمریکا و عربستان به چین وارد شده که این کشور از ایران محصولات پتروشیمی را نخرد؛ چرا که دشمنان ایران در حال شناسایی این هستند که به‌جز نفت، منابع درآمدی ما کجاست و وقتی بیشتر ارز کشور از صادرات پتروشیمی تأمین می‌شود به‌دنبال حذف این منبع درآمدی کشور هستند اما متأسفانه مسئولان توجه لازم را به این مسئله مهم ندارند.

مهدوی با ابراز اینکه “بانک مرکزی وظیفه دارد ارتباط مستقیم بانکی بین ایران و چین ایجاد کند”، گفت: پیشنهاد ما این است که بانک مرکزی ایران یک جلسه‌ای با بانک مرکزی چین بگذارد و این ارتباط را فراهم کند تا با بازشدن اعتبارات اسنادی به‌صورت مستقیم بین بانک‌ها مراودات مالی صورت بگیرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ما انتظارمان از دولت این بود با تمام توان پای کار بیاید و این مشکل را حل کند، اما وزیر نفت دو ماه پس از بروز این مشکل تازه متوجه شد که فروش محصولات پتروشیمی ایران به چین به مشکل خورده و باز هم اقدام مؤثری ندیدیم؛ وقتی نمی‌توانیم مشکل یک ارتباط بانکی را با چین حل کنیم، پس چه ارتباطی با این کشور داریم؟

منبع:تسنیم 


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا