اخبار

رئیس سازمان توسعه تجارت: شرکت‌های مدیریت صادراتی تعاونی می‌توانند از ۲۰ درصد مازاد مشوق‌های صادراتی استفاده کنند/ برگزاری نمایشگاه اوراسیا در اردیبهشت 1400

بسپار / ایران پلیمر  بیست و نهمین جلسه کمیسیون تخصصی توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران با هدف بررسی جایگاه و نقش بخش تعاون و اتاق تعاون ایران در برنامه‌های توسعه صادرات غیرنفتی با حضور حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت و معاون وزیر صمت، رؤسای کمیسیون‌های اتاق تعاون و نمایندگان اتاق‌های تعاون استان‌ها از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.

حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت در این نشست خطاب به اتاق‌های تعاون سراسر کشور، اظهار داشت: چنانچه زیرساخت‌های صادراتی در استان‌ها وجود دارد که قابلیت استفاده از اعتبارات عمومی سازمان توسعه برای کمک به توسعه زیرساختها را داراست، باید هرچه زودتر طرح‌های مذکور را پس از تصویب کارگروه توسعه صادرات استانی به این سازمان ارسال کنند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های فصل سوم سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، گفت: در بخش مشوق‌های صادراتی شرکت‌های مدیریت صادراتی تعاونی می‌توانند از ۲۰ درصد مازاد مشوق‌های صادراتی استفاده کنند.

همچنین رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، زمینه سازی کارخانه نوآوری بخش تعاون و شرایطی که برای ایجاد شرکت‌های مدیریتی صادراتی بخش تعاون مدنظر است، را مورد توجه قرار داد.

در ادامه بابک افقهی رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران، با اشاره به توانمندی‌های بخش تعاون در حوزه تجارت خارجی اظهار داشت: در نشست مشترک با رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بخش تعاون در این حوزه تشریح شد و رؤسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق تعاون ایران مطالب مهمی نظیر انتقاد از فراز و نشیب بخش نامه‌های متعدد که مشکل مهمی برای فعالان اقتصادی در حوزه تجارت خارجی به وجود آورده و خسارت زیادی به صادرکنندگان زده همچنین استفاده از ظرفیت‌هایی در سطح جهانی مانند قالب‌هایی مثل فعال اقتصادی مجاز تاکید شد و بر استانداردسازی در برنامه‌های متعدد، تولید بدون کارخانه و مشکلات عدم حل توافق کاهش حقوق گمرکی در برخی کشورهای عضو پیمان تجاری اوراسیا و نیز موضوع حمایت از برنامه‌های توسعه فعالیت‌های صادراتی در حوزه بانوان تعاونگر مطرح شد.

رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران گفت: رئیس سازمان توسعه تجارت در این نشست از برنامه ریزی ها در حوزه بانوان و جوانان با مرکز تجارت بین الملل خبر داد و مقرر شد مسئولان این بخش با مسئول کمیسیون بانوان اتاق تعاون، پیگیری‌هایی برای برنامه ریزی توسعه فعالیت‌های صادراتی بانوان تعاونگر را انجام دهند.

به گفته افقهی، توسعه شبکه‌های دانش بنیان در خارج کشور از دیگر موضوعات مهم این نشست بود که مقرر شد که یکی از کشورهای هدف مورد نظر معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان توسعه تجارت به عنوان شبکه تعاونی دانش بنیان در خارج از کشور به اتاق تعاون واگذار شود.

رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران، با اشاره به استقبال رئیس سازمان توسعه تجارت در خصوص استفاده از ظرفیت نمایشگاه‌های بین المللی برای ایجاد مرکز نوآوری حوزه تجارت بیان داشت: برگزاری نمایشگاه فرش دستباف صنایع دستی و گردشگری بخش تعاون توسط سازمان توسعه تجارت برای اعطای مجوز، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: برگزاری نمایشگاه اوراسیا توسط یکی از شرکت‌های تعاونی اتاق تعاون قرار است که در اردیبهشت ۱۴۰۰ برگزار شود.

افقهی خاطرنشان کرد: در بخش صادرات نیز موضوع مشکلات رفع تعهد ارزی بدون انتقال ارز صادرکنندگان سال ۹۷ مطرح شد که قرار شد توسط رئیس سازمان توسعه تجارت بررسی شود.

رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون در بخش دیگری از این گفتگو بیان داشت: در دیدار با رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، مشکلات مرزنشینان و تمدید پته های صادراتی نیز مطرح شد که تمدید پته های صادراتی تا شهریور ۱۴۰۰ درخواست و مقرر شد که مورد بررسی رئیس سازمان توسعه تجارت قرار گیرد.

افقهی خاطرنشان کرد: ارتباط بیشتر بین بخش‌های اتاق تعاون و وزارت صمت در راستای پیگیری موضوعات این جلسه از دیگر مصوبات این نشست بود.

 

مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا