اخبار

در مراوده با امارات هوشیارتر شوید

بسپار/ ایران پلیمر بر اساس آنچه، گمرک از تجارت خارجی ایران در 5 ماه نخست سال جاری منتشر کرده، ارزش صادرات ایران به امارات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 33 درصد رشد نشان می دهد.

بر اساس آنچه، گمرک از تجارت خارجی ایران در 5 ماه نخست سال جاری منتشر کرده، ارزش صادرات ایران به امارات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 33 درصد رشد نشان می دهد. اگرچه، رشد صادرات به این کشور نسبت به برآوردها در فصل نخست سال جاری کاهش یافته و از 43 درصد به 33 درصد رسیده است اما با توجه به سابقه مراودات بانکی امارات با ایران و اعمال برخی سخت گیری ها از ناحیه این کشور بر تراکنش های مالی فعالان اقتصادی ایرانی، این توصیه از سوی برخی تحلیل گران و کارشناسان مطرح می شود که فعالان بخش خصوصی، نسبت به مراودات مالی خود با امارات هوشیارتر عمل کنند.

محمدرضا فیاض، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و سفیر سابق ایران در امارات در این باره می گوید:« نظام بانکی در امارات شامل دو بخش است؛ بانک های محلی و بانک های خارجی. حال آنکه در ماه های اخیر، بانک های محلی بیشتر و بانک های خارجی کمتر ، به سخت گیری ها برای مراودات مالی با ایران افزوده اند. در واقع، مدتی است که نقل و انتقال وجوه توسط تجار در امارات به سهولت گذشته نیست. البته این سخت گیری ها، مانع صادرات ایران به این کشور نشده ، به این دلیل که پرداخت ها و داد و ستدها در سایر کشور ها و بانک ها انجام می گیرد. در نتیجه این سخت گیری ها به نفع دولت امارات نیست. چرا که صادرات صورت می گیرد اما امارات، انتفاعی از این تراکنش های مالی کسب نمی کند. در نتیجه انتظار این است که امارات در بخش مبادلات بانکی نیز با تجار ایرانی همراهی کند و همزمان با اینکه صادرات ایران به امارات افزایش یافته، مراودات بانکی میان دو طرف نیز روان شود.»

فیاض در ادامه به این نکته اشاره کرد که اگر سخت گیری ها در پذیرش پول ایرانی ها یا جابجایی آن ادامه پیدا کند و محدودیت های بیشتری به آن اضافه شود، تجار ایرانی باید باید به فکر مکانیزم ها جایگزین باشند؛ یعنی از طریق سایر کشورها، بانک ها و صرافی ها اقدام به نقل و انتقال وجوه خود کنند. او افزود:«در واقع توصیه به فعالان اقتصادی این است که در مراوده با امارات، هوشیاری بیشتری به خرج دهند و البته دولت این کشور نیز باید بداند که اگر با فعالان اقتصادی ایران همکاری نکند، آنها، کشورهای دیگر را جایگزین امارات خواهند کرد.»

 این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه «مرحله نخست تحریم ها علیه ایران اجرایی شده و مرحله دوم آن نیز درپیش است» ادامه داد:« در این مدت، بازرگانان، احتمالا تدابیری را برای مواجهه با این تحریم ها اندیشیده اند. چنانکه اخباری از رشد صادرات نیز شنیده می شود. در این میان، امارات یکی از مقاصد صادراتی سنتی ایران به شمار می آید. حال اگر امارات با تجار ایرانی همکاری کند، مراوده با این کشور ادامه می یابد. اگرنه، ایرانی ها به سوی بازارهای جایگزین گرایش پیدا می کنند و امارات از منافع همکاری با فعالان اقتصادی ایرانی محروم خواهد شد.»

امارات، در میان شرکای تجاری ایران، کماکان جایگاه خود را به عنوان دومین شریک تجاری کشور حفظ کرده است. بر اساس آمار گمرک، ایران در 5 ماه نخست سال جاری، 7 میلیون و 715 هزار تن کالا به ارزش 3 میلیارد و 500 میلیون دلار  به امارات صادر کرده که از لحاظ وزنی، منفی 0.56 درصد و از لحاظ ارزشی 33.13 درصد رشد داشته است.   

 

منبع: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا