اخبار

خروج ۳۲ گرید کالای پلیمری و شیمیایی از فهرست بهین یاب

بسپار می نویسد، مدیر امور ناظران و تالارهای بورس کالای ایران گفت: طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار پتروشیمی، ۳۲ گرید کالای پلیمری و شیمیایی در بورس کالای ایران و در خارج از سیستم بهین یاب عرضه و معامله می‌شود.
مدیر امور ناظران و تالارهای بورس کالا اظهار کرد: با توجه به تعادل نسبی بازار و میزان تولید برخی محصولات در مجتمع های پتروشیمی، کارگروه تنظیم بازار پتروشیمی عرضه و معامله تعدادی از کالاها را در خارج از سیستم بهین یاب تصویب کرده و بر همین اساس متقاضیان خرید این گروه از کالاها می توانند خارج از سیستم بهین یاب و با رعایت ضوابط و مقررات دستورعمل ثبت سفارش، از بورس کالا خرید کنند.

عباس یعقوبی با اشاره به این که تا پیش از این مصوبه همه متقاضیان محصولات پتروشیمی باید ابتدا در سایت بهین یاب یا همان درگاه اطلاعات و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت نام کنند، گفت: هم اکنون ٣٢ گرید کالای پتروشیمی از چارچوب این رویه خارج شده اند و خریداران نیاز به خرید از طریق سایت بهین یاب نداشته و می توانند مستقیم از بورس کالا خرید کنند.

بر پایه اعلام روابط عمومی بورس کالای ایران مدیر امور ناظران و تالارهای این بورس در ادامه به معرفی این محصولات پرداخت و گفت : فهرست کالاهای غیربهین یاب مصوب کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی شامل برخی گریدهای اپوکسی رزین ، اسید کلریدریک، اوره صنعتی، آب ژاول، آمونیاک، پلی اتیلن ترفتالات، پلی اتیلن سبک و سنگین ، پلی استایرن انبساطی، پلی بوتادین رابر، PVC، تری اتانول آمین، کریستال ملامین و منو اتانول آمین برخی تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی است.

یعقوبی بیان کرد: کالاهای اعلام شده، در حقیقت جزو کالاهایی هستند که با مازاد عرضه در بورس روبرو هستند و از این پس، این کالاها مشمول عرضه در روزهای غیر بهین یاب یعنی روزهای شنبه و یکشنبه هر هفته است.

وی تصریح کرد: بدیهی است شرایط عرضه دیگر کالاها، طبق روال قبلی و از طریق و مطابق سایت بهین یاب صورت خواهد گرفت.

یعقوبی اظهارکرد: بورس کالای ایران تلاش داشته است که نسبت به شرایط بازار و اقتصاد ملی، با هماهنگی نهادهای ناظر و مرتبط، بهترین تصمیم را اتخاذ کند؛ از این رو، همانطور که هم اکنون کالاهایی که با مازاد عرضه مواجه است، از فهرست بهین یاب خارج شده اند، امید است که دولت با تدبیر خود زمینه واردات آن دسته از محصولات پلیمری و شیمیایی را که با کمبود عرضه مواجه اند، فراهم کند تا بازار بتواند به تعادل برسد.

مدیر امور ناظران و تالارهای بورس کالای ایران ادامه داد: مکانیسم بازار ایجاب می کند که با ایجاد بستر مناسب برای عرضه و تقاضا و کشف قیمت، زمینه را برای تعادل بازار مبتنی بر منافع ملی فراهم کنیم. بورس کالای ایران در راستای این امر برخی کالاهایی را که با مازاد عرضه مواجه بوده از فهرست بهین یاب خارج کرده است و سقف و کف قیمتی برخی محصولات را نیز تغییر داد. لذا انتظار است که با واردات برخی محصولات پلیمری و شیمیایی که با کمبود مواجهیم، لازمه‌های یک بازار پویا در کشور فراهم شود.

بر پایه این گزارش، فهرست ٣٢ قلم کالای مجاز به عرضه در روزهای خارج از بهین یاب با قید تولیدکننده، شامل موارد زیر است:

اپوکسی رزین جامد محلول در زایلین
اپوکسی رزین جامد محلول در زایلین E١X٧٥LC
اپوکسی رزین مایع-E٠٦SPL
، اسید کلریدریک
، اوره صنعتی-OFF درجه یک
، اوره صنعتی گرانوله
، آب ژاول
، آمونیاک
، پلی اتیلن ترفتالات LUMP١
، پلی اتیلن ترفتالات LUMP٢
، پلی اتیلن ترفتالات آنتی باکتریال ٦٤١AB
، پلی اتیلن ترفتالات نساجی ٦٤١-OFF درجه یک
، پلی اتیلن ترفتالات نساجی SUPER BRIGHT- OFF درجه یک
، پلی اتیلن سبک تزریقی ١٩٢٢T
، پلی اتیلن سبک فیلم ٢١٠٠TN٠٠
، پلی اتیلن سنگین تزریقی I٣UV
، پلی اتیلن سنگین دورانی ٣٨٤٠UA- OFF درجه ٢
، پلی اتیلن سنگین فیلم MF٣٧١٣
، پلی اتیلن سنگین فیلم EX٥
، پلی استایرن انبساطی ٥٠٠
، پلی استایرن انبساطی ١٤٦٠
، پلی بوتادین رابر ١٢٢٠
، پلی وینیل کلراید E٧٢٤٤
، پلی وینیل کلراید E٧٢٤٤-OFF درجه ١
، پلی وینیل کلراید E٧٢٤٤-OFF درجه ٢
، پلی وینیل کلراید S٦٥-OFF درجه ٢
، پلی وینیل کلراید S٧٠-OFF درجه ١
، پلی وینیل کلراید S٧٠
، تری اتانول آمین
، کریستال ملامین
و منو اتانول آمین.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا