اخبار

تکذیب یک خبر: وزارت صنعت درباره یارانه تخصیصی به صنایع توضیح داد

بسپار می نویسد، وزارت صنعت اعلام کرد یارانه ۲۰۰ میلیارد تومانی دولت مربوط به کل تولید است و تنها مختص خودروسازان نیست.

به گزارش مهر، وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان یارانه به خودروسازان واکنش نشان داد.

این وزارتخانه با انتشار متن سخنان محمد باقر نوبخت در نشست هفتگی با خبرنگاران اعلام کرد: در عرصه صنعت با وزارت صنعت، معدن و تجارت توافقنامه ای امضا شد که سازمان مدیریت و برنامه ریزی در راستای پرداخت منابع تولید عمل کند و با تسهیلاتی که از سوی نظام بانکی مقرر است، در اختیار صنعت قرار گیرد، بتواند مابه التفاوت سود را بپردازد.

وی تصریح کرد: یارانه تولید مانند یارانه نقدی نیست که بین تولیدکنندگان توزیع شود بلکه وزارت صنعت براساس ظرفیت‌ها و میزان اشتغال واحدهای تولیدی، با اعطای تسهیلات، منابع را در اختیار این واحدها قرار می دهد. منتهی درصدی که بانک‌ها به عنوان نرخ سود پرداخت می‌کنند را دولت پرداخت می کند.

سخنگوی دولت گفت: در واقع یارانه تولید منابعی است که صرف پرداخت ما به التفاوت سود می شود. برخی رسانه ها در این باره تشکیک می کنند. البته گاهی اوقات پرداخت‌های نقدی برای صنعت خاصی است ولی اصل یارانه، در پرداخت مابه التفاوت سود تسهیلات صرف می شود.

نوبخت همچنین درباره انتظارات مردم از تولیدکنندگان خودروی داخلی گفت: دیروز از یک واحد صنعت تولید خودرو بازدید کردم. این صنعت ۱۰۰ هزار میلیارد تومان دارایی موجود دارد. مردم و مصرف کنندگان انتظار دارند محصولات با کیفیت و قیمت مناسب از این واحدهای تولیدی دریافت کنند.

به گفته وی، دولت وظیفه دارد پای سخن اینها نیز بنشیند. همانطور که انتظار داریم خواسته های مردم و مصرف کننده محقق شود، باید مشکل آنها را نیز رفع کرد. این ۲۰۰ میلیارد به بخش صنعت پرداخت می شود نه فقط خودرو.

نوبخت تاکید کرد: برخی رسانه ها اشتباها می گویند این ۲۰۰ میلیارد تومان تماما به صنعت خودرو می رود که اینطور نیست. اگر هم انتقاد و انتظاری داریم، باید کمک کنیم و اگر قرار است روی تولید داخلی متمرکز شویم، هیچ یک را نباید کنار گذاشت. حذف اینها مساوی با واردات بی‌رویه خودروهای خارجی است و دولت به شدت با این موضوع مخالف است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا