اخبار

تولید نوارهای ترمیم خطوط لوله‌های نفت و گاز توسط آریاپلیمرپیشگام

بسپار می نویسد، محققان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با استفاده از رزین‌ها و نانو ذرات صفر و یک بعدی، نوارهایی برای تعمیر خطوط لوله نفت و گاز آسیب دیده تولید کردند که در مجاورت آب، سخت و نفوذناپذیر می‌شوند. 


محمد علی‌آبادی فراهانی، مجری طرح و مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا اظهار کرد: خطوط لوله نفت و گاز به مرور زمان دچار خوردگی می‌شوند که این امر موجب نشتی در این لوله‌ها می‌شود. 

وی با بیان این که چندین روش برای رفع نشتی خطوط لوله نفت و گاز ارائه شده است، افزود: تعویض خطوط و اعمال روکش فلزی بر روی لوله آسیب دیده از جمله راهکارهای مطرح شده برای رفع نشتی این خطوط است. 

مجری طرح از ارائه راهکار نوین در این زمینه خبر داد و یادآور شد: با مطالعات انجام شده نوارهای نانو کامپوزیتی برای تعمیر خطوط نفت و گاز ارائه کردیم. 

علی‌آبادی با اشاره به ویژگی‌های این نوارها توضیح داد: این نوارها در ابتدای اعمال بر روی لوله‌های انتقال، نرم و انعطاف‌پذیر هستند؛ ولی زمانی که بر روی لوله‌های انتقال اعمال می‌شوند و در معرض رطوبت قرار می‌گیرند، واکنش شیمیایی آن‌ها تکمیل و به تدریج به جسم بسیار سخت تبدیل می‌شوند. 

مجری طرح با اشاره به مواد استفاده شده در این نوارها گفت: در این نوارها، رزین‌های پلی یورتان ترموست،‌ الیافی مانند شیشه و کربن و نانو ذرات صفر و یک بعدی به منظور بهبود مقاومت لوله در برابر ضربه و جلوگیری از نفوذپذیری استفاده شده است. 

این محقق به نحوه سفت شدن این نوار در واکنش‌های شیمیایی اشاره و تصریح کرد: زمانی که رزین‌های ترموست در مجاورت آب (H2O) قرار می‌گیرند، واکنش شیمیایی بین رزین و H2O ایجاد و این امر منجر به سفت شدن این رزین‌ می‌شود. 

مجری طرح با بیان این که تولید این نوارها در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد، خاطرنشان کرد: این نوارها در خطوط انتقال نفت و گاز قم مورد آزمایش قرار می‌گیرد.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا