اخبار

تولید مجدد رزین های جامد اپوکسی در پتروشیمی خوزستان

بسپار می نویسد، به همت متخصصان و کارشناسان داخل کشور، تولید رزین های جامد اپوکسی در پتروشیمی خوزستان از سر گرفته شد.
سیدمحمد احمدزاده، مدیرعامل پتروشیمی خوزستان در گفت و گو با ایرنا افزود: شرکت پتروشیمی خوزستان با توجه به اهمیت رزین های اپوکسی و استفاده گسترده این محصول در صنعت رنگ سازی، چسب و پوشش های سطحی با برنامه ریزی مدون، از ابتدای سال جاری با همت و کوشش کارشناسان و متخصصان داخلی اقدام به بهینه سازی فعالیت فرآیندی واحد تولید رزین های اپوکسی کرده است.
وی اظهار کرد: در این راستا با هدف داخلی سازی و رفع نیاز صنایع کشور، تولید انواع مختلف رزین جامد پودری از سر گرفته شد.
مدیر عامل شرکت پتروشیمی خوزستان گفت: از ویژگی های بارز این محصول می توان به عایق الکتریکی، مقاومت خوب نسبت به مواد شیمیایی، اسیدها، بازها، چربی ها مقاومت مطلوب نسبت به آب و رطوبت، جمع شدگی حجمی یا به عبارتی آب رفتگی کم در مراحل پخت در مقایسه با رزین های پلی استری، حساسیت کم نسبت به دمای محیط در زمان پخت و مقاومت بالا در برابر جذب تنش های مکانیکی و تنش های حرارتی اشاره کرد.
احمد زاده تصریح کرد: تولید سالانه سه هزار تن رزین های جامد در چهار درجه(گرید) از جمله E10 ، E11P، E11T و E12 برای مصرف در صنایع رنگ، چسب و پوشش های سطحی از اهدافی است که سال جاری شرکت پتروشیمی خوزستان به دنبال کسب آن است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی خوزستان اضافه کرد: این شرکت در سال جاری با بهره گیری از دانش متخصصان و کارشناسان داخلی و استفاده از تجهیزات و لوازم پیشرفته آزمایشگاهی در راستای بهبود کیفیت این گرید از محصولات ضمن تعامل گسترده با مشتریان توانسته است با دستیابی به کیفیت مورد نیاز صنایع پایین دستی یک هزار تن از نیاز صنایع پایین دستی کشور را تامین کند.
مجتمع پتروشیمی خوزستان تنها تولید کننده رزین اپوکسی مایع و جامد با نام تجاری EPIRAN در سطح کشور است که این محصول در ساخت قالب های حکم مانند قالب های وکیوم فرمینگ، تولید جواهر و زیورآلات مصنوعی، عایق و پوشش صنایع دستی، عایق بندی و دفن قطعات الکتریکی، لایه گذاری (لمینیت) در صنایع کامپوزیت و فایبرگلاس کاربرد دارد.
این محصول، ضمن رقابت با محصولات مشابه خارجی توانسته است نیاز کشور را در خصوص این نوع از پلیمرهای مهندسی تامین کند.
مجتمع پتروشیمی خوزستان در زمینی به مساحت 10 هکتار در سایت 4 منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در بندر امام خمینی (ره) استان واقع شده است.
این مجتمع، اسفند ماه سال 1376 تاسیس شد و عملیات اجرایی طرح در سال 1377 رقم خورد.
فاز اول(واحد اپوکسی رزین) مجتمع پتروشیمی خوزستان در اسفند ماه سال 1383 تولید تجاری خود را شروع کرد و در دی ماه سال 1386 فاز دوم (واحد پلی کربنات) به تولید تجاری رسید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا