اخبار

تولید رنگ‌های تزئینی ترکدار با فناوری نانو در کشور

بسپار می نویسد، محققان جوان کشورمان با استفاده از تکنیک‌های نانو موفق به تولید رنگ‌های تزئینی با ظاهر ترکدار شدند که سرعت خشک شدن آن 25 برابر رنگ‌های معمولی است.
علیرضا پورقاضیان، دانش آموخته رشته شیمی کاربردی از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی که به همراه حمید رضا پورقاضیان، دانش آموخته رشته مهندسی شیمی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامی واحد تهران شمال موفق به ارائه این طرح شده‌اند در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این که رنگ‌های ترک‌زا با کیفیتی فوق‌العاده بالا در دو سیستم هواخشک و کوره‌یی طراحی می‌شوند، گفت: این رنگ، سطحی با حداقل دو فام در اختیار مشتریان قرار داده و در عین حال نمایی سنگی یا چرمینه را به نمایش می‌گذارد.
وی تصریح کرد: رنگ ترک محصولی با فناوری بالا حاصل از تلفیق علم و تجربه است که در عین سهولت مصرف و عدم نیاز به تجربه بالا در آشنایی با رنگ با انواع ابزارهای رنگ کاری و در فام‌های نامحدود می‌تواند با توجه به سرعت خشکایی بالا، سطحی زیبا و آراسته همراه با دوام و تنوع بالا را به ارمغان آورد.
پورقاضیان با بیان اینکه این محصول قابلیت اجرا بر روی همه سطوح از نظر جنس و شکل را با در نظرگیری ملاحظات آماده سازی سطح بسیار ساده‌ داراست، ادامه داد: عدم نمایش اشکالات، استفاده طولانی از سطح کار چه قطعه باشد و چه سطوح بزرگ نظیر دیوار، قابلیت ترمیم لطمات سطحی در دراز مدت بدون رنگ‌آمیزی کل کار، تنوع نامحدود فام‌های مختلف، قابلیت اجرا بر روی سطوح رنگ‌پذیر پلاستیکی بدون نیاز به آستر، قابلیت اجرا بر روی آسترهای مختلف از حیث ساختارهای آن و قابلیت استفاده از ابزارهای مختلف جهت اجرای رنگ نظیر کاردک و قلم مو و رولر و پمپ‌های رنگ پاش از جمله مزایای این رنگ است.
به گفته پورقاضیان، هر سطحی با هر شکلی چه افقی باشد چه عمودی حتی بر روی سقف امکان استفاده از این رنگ نانویی را دارد.
وی با بیان اینکه هر سطح رنگ‌پذیری، امکان پذیرش این رنگ را دارد، اظهار داشت: با توجه به این نکته که حتما باید در سطوح غیر پلاستیکی از آستر براقی که تشکیل دهنده فام ترک‌های زیر کار است استفاده کرد، این رنگ‌ها در پذیرش انواع آسترهای محدودیتی ندارند.
پورقاضیان افزود: همچنین هر نوع لاکی از لاک‌های پترورزینی گرفته تا انواع لاک‌های روغنی و فوری و همچنین لاک‌های پلی استری و پلی یورتانی را می‌توان بر روی کار اتمام یافته بعد از خشکایی نهایی به کار برد.
وی با اشاره به امکان تولید ترک‌های ریز و درشت با استفاده از این رنگ گفت: هر چه ضخامخت رنگ ترک اعمالی بر روی قطعه بیشتر باشد ترک‌های ایجاد شده بزرگتر خواهند بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا