اخبار

تولید الیاف نانویی در كشور برای نخستین بار

محققان كشور موفق به طراحی و ساخت دستگاه نانو ریس شدند كه به وسیله آن الیافی با قطر 30 نانومتر با كاربرد های پزشكی و صنعتی تولید می شود.
به گزارش سانا، مجید مطیعیان مدیر عامل شركت ایتاكو با اعلام این خبر گفت: دستگاه های نانو ریس (Electro Spining) موجود در كشور توانایی تولید الیاف با قطر بیش از 200 نانومتر را دارند كه با اجرای این پروژه تحقیقاتی، موفق به تولید الیافی با ابعاد 30 نانومتر شدیم. وی با بیان این كه این دستگاه كاملا دیجیتالی است، افزود: این دستگاه دارای صفحه لمسی است كه از طریق لمس صفحه، فرامین مورد نظر برای سیستم ارسال می شود و تمام مراحل ریسندگی توسط دوربین كنترل می شود.
مطیعیان مهمترین بخش این سیستم را منبع تغذیه آن دانست و در این باره افزود: این منبع تغذیه به دلیل حجم كم و كیفیت بالای ساخت، از دوام و قدرت مناسبی برخوردار و كاربری آن ساده و راحت است و به راحتی نمی سوزد و با امكانات داخلی كشور می توان آن را تولید كرد. وی با اشاره به ویژگی ها و كاربردهای نانو الیاف تولید شده، اظهار داشت: این الیاف كاربرد های وسیعی دارند از آن ها می توان در ساخت سرامیك های كامپوزیتی استفاده كه راهبرد آتی صنعت هوا و فضا در تولید موتورهای جت هستند استفاده كرد.
مطیعیان به كاربرد های پزشكی این نانو الیاف نیز اشاره و خاطر نشان كرد: این نوع الیاف در ساخت بافت های قسمت های مختلف بدن، ساخت پوست مصنوعی و تولید پانسمان های جدید كاربرد دارد كه به این منظور محققان این شركت در حال طراحی و ساخت دستگاه پانسمان با استفاده از نانو الیاف هستند.
به گفته وی در حال حاضر تولید این نوع پانسمان ها با فناوری نانو در فاز آزمایشگاهی تولید شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا