اخبار

تهران و پاریس به شرکای خوب تبدیل می‌شوند

بسپار می نویسد، معاون وزیر صنعت با بیان اینکه ایران و فرانسه می توانند سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشند، گفت: امیدوارم تهران و پاریس بتوانند در شرایط جدید به وجود آمده در ایران، به شرکای خوب تجاری تبدیل شوند.
به گزارش مهر، ولی‌اله افخمی راد در دیدار با هیات عالی تجاری، اقتصادی و بازرگانی فرانسه گفت: امیدوارم تهران و پاریس بتوانند در شرایط جدید به وجود آمده در ایران، به شرکای خوب تجاری تبدیل شوند، این در حالی است که ایران بخشی از زنجیره تولید و ارزش در جهان است و امیدواریم که با مشارکت و سرمایه‌گذاری مشترک کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه، بتوانیم کالاها و خدماتی را تولید و ارایه کنیم که به کشورهای همسایه ایران نیز صادر شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مزیت‌های رقابتی جمهوری اسلامی ایران افزود: سرمایه‌گذاری در ایران بسیار سودمند است و قوانین سرمایه گذاری خارجی در ایران شرایط خوبی را برای خارجی‌ها فراهم کرده، این در حالی است که در دوران تحریم، ایران به کشوری متکی بر توان داخلی تبدیل شد و رشد چشم‌گیری را در بخش‌های مختلف و به ویژه دستیابی به فناوری‌های نوین تجربه کرد به طوری که اکنون شرایط جدید به گونه‌ای است که می‌توانیم برای تولید مشارکتی، شرکای خوبی باشیم.
وی تصریح کرد: آمار و ارقام تجاری کشور نشان می‌دهد ایران از پتانسیل خوب و بالایی برخوردار است؛ ما در تصمیم خود برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی جدی هستیم و امیدواریم با ارایه گزارش رژیم تجاری خود به سازمان تجارت جهانی هر چه زودتر از عضو ناظر به عضو رسمی این سازمان تبدیل شویم.
معاون وزیر صنعت در ادامه این نشست اشاره‌ای به جایگاه وزارت صنعت، معدن و تجارت در تولید ناخالص داخلی کرد و گفت: این وزارتخانه ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده، این در حالی است که تحریم‌های بانکی فشار زیادی بر روی برخی از صنایع ما وارد کرده است که امیدواریم پس از توافق به‌وجود آمده، هر چه زودتر شاهد برداشته شدن تحریم‌های بانکی باشیم.
وی با بیان اینکه کشور ما از نظر منابع نفت و گاز وضعیت خوبی دارد و در حوزه نفتی ۱۰ درصد و در حوزه گازی ۱۸ درصد از منابع جهان را در اختیار دارد، اظهار داشت: توتال از جمله شرکت‌های فرانسوی بود که پیش از تحریم‌ها با ایران همکاری داشت و ما امیدواریم با تدابیر مسئولان وزارت نفت، همکاری‌های دو کشور در حوزه نفت و گاز گسترش یابد.
افخمی‌راد در ادامه به صنعت خودرو ایران اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱.۲ میلیون دستگاه خودرو در ایران تولید شد که ما در نظر داریم براساس برنامه ۱۰ ساله، تولید خودرو کشور را به ۳ میلیون دستگاه در سال برسانیم.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: از تمامی کشورها برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف صنعت، معدن و تجارت دعوت می‌کنیم اما نه برای اینکه برای ایران تولید کنند بلکه با مشارکت یکدیگر زمینه تولید کالا در ایران و صادرات کالا به کشورهای دیگر جهان و به ویژه کشورهای منطقه را فراهم آوریم.
همچنین دوسیل جی، معاون اتحادیه کارفرمایان فرانسه (MEDEF) که ریاست هیات فرانسوی را برعهده داشت، با ابراز خرسندی از حضور در ایران اظهار داشت: فرانسه و ایران سابقه دیرینه‌ای در همکاری‌های اقتصادی، تجاری و صنعتی دارند، بنابراین می توان امیدوار روابط دو کشور نه تنها به شکل گذشته برگردد بلکه روز به روز افزایش یابد.
معاون اتحادیه کارفرمایان فرانسه اظهار داشت: حضور هیات بزرگ اقتصادی و تجاری فرانسه در ایران به آن معنا است که فرانسه تمایل دارد به شریک بزرگ تجاری ایران در اروپا تبدیل شود و برای این موضوع، در حال برداشتن گام‌های خود است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا