اخبار

تصویر یک ماده ضدگلوله به نازکی کاغذ

بسپار می نویسد، محققان با استفاده از فناوری نانو یک ابرماده ضد گلوله به نازکی کاغذ ساخته اند.
به گزارش مهر، از این ماده علاوه بر لباسهای ضد گلوله می توان در پوشش های حفاظتی برای ماهواره ها و حتی پره های توربین موتورهای جت استفاده کرد.
گروهی از مهندسان مکانیک و دانشمندان علوم مواد دانشگاه رایس و دانشگاه فناوری ماساچوست (MIT) ماده خاصی ساخته اند که می تواند در محیط آزمایشگاه گلوله ها را متوقف کند و در واقع ضد گلوله باشد.
این نوع ماده که به آن “کامپوزیت پلیمری ساختاری” می گویند در واقع خود مونتاژ است و می تواند جایگزینی برای لایه های شیشه ای یا لاستیکی ضد گلوله باشد.
در حالی آزمایش های بالستیک بر روی این ماده در MITانجام شده که لایه های با ضخامت 20 نانومتری توانستند یک گلوله 9 میلی متری را متوقف کرده و محل برخورد گلوله را صاف کنند.
یکی از چالش های ساخت لباس های محافظ نازک تر و سبک تر قابلیت آزمایش این مواد در محیط آزمایشگاه بوده است.
محققان باید به طور دقیق بدانند چرا این نانولایه ها این قدر در پراکندن انرژی خوب عمل می کنند اما تحلیل این پلیمرها چندین روز طول می کشد.
محققانMIT و رایس یک شیوه آزمایش ابتکاری ارائه کرده اند که در آن دانه های شیشه ای ریزی به این ماده جدید شلیک می شود. اگرچه اندازه این دانه ها یک میلیون ام متر است اما می توانند تاثیرات گلوله را شبیه سازی کنند.
زیر اسکن میکروسکوپ الکترونی، لایه های این ماده مانند مخمل کبریتی هستند از این رو تاثیر گلوله به آن را می تواند به وضوح دید.
استنباط محققان این است که برخورد گلوله به هدف دو هزار بار سریع تر از افتادن یک سیب از فاصله یک متری به زمین اما با یک میلیون برابر نیروی کمتر است.
از آنجا که ناحیه تاثیر گلوله بسیار متمرکز است انرژی تاثیر آن نیز 760 برابر بزرگ تر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا