اخبار

بنز تولید سواری و خودروهای لوکس را در ایران آغاز می کند

بسپار می نویسد، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از انعقاد قرارداد تولید محصولات سواری و تجاری بنز در ایران در آینده ی نزدیک خبر داد.

به گزارش ایرنا، هاشم یکه زارع روز سه شنبه در نشست خبری اظهار داشت: اخیرا مذاکرات خوبی با بنز داشته ایم و این شرکت تصمیم گرفته به صورت کامل وارد بازار ایران شود.

وی با بیان آنکه ظرف دو تا سه ماه آینده دفتر شرکت بنز مجددا در ایران راه اندازی خواهد شد، خاطرنشان کرد: طبق توافقات انجام شده بزودی قرارداد پنج ساله ای با بنز امضا خواهد شد که براساس آن شرکت ستاره ایران به عنوان واردکننده و شرکت تاپ خودرو به عنوان تولیدکننده، عرضه خودروهای بنز را در ایران آغاز خواهند کرد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت: به زودی قرارداد 10 ساله ای در حوزه تولید خودروهای تجاری با بنز امضا خواهد شد که این کار با ساخت داخل مناسبی در ایران همراه خواهد بود، ضمن آنکه در این حوزه نیز بنز اعلام آمادگی کرده که 30 درصد سهام شرکت ایدن را خریداری و تولید موتورهای روز جهان را آغاز کند. شرکت محورخودرو که تولیدکننده اکسل است نیز فعالیت های خود با بنز را توسعه خواهد داد.

وی در خصوص سرنوشت خودروسازان چینی در بازار ایران در شرایط پس از تحریم، اظهار داشت: در گذشته چینی ها توانستند با استفاده از فرصت فراهم شده وارد بازار ایران شوند، اما خودروهای آنها از نظر کیفیت و مشخصات فنی نمی توانند با خودروهای اروپایی رقابت کنند بنابراین با آمدن خودروسازان بزرگ دنیا به ایران شرایط برای چینی ها سخت خواهد شد.

یکه زارع با اشاره به اظهار تمایل فولکس واگن برای حضور در ایران با شراکت ایران خودرو، افزود: این شرکت مذاکراتی با ایران خودرو داشته است. سیاست ما در مذاکرات با این شرکت مانند دیگر شرکت های خارجی موضوعاتی چون ساخت داخل، سرمایه گذاری، انتقال دانش فنی و صادرات بوده است، اما در نهایت اینکه شریک فولگس واگن در ایران چه شرکتی خواهد بود اجازه دهید از سوی خود این شرکت اعلام شود، با این حال از نظر ما فولگس واگن یکی از گزینه های مناسب برای شراکت با ایران خودرو است.

وی در خصوص سرنوشت همکاری با شرکت رنو نیز خاطرنشان کرد: تا سال گذشته قرارداد رنو با ایران خودرو و سایپا در قالب رنوپارس و برای تولید تندر 90 بود در حالی که در گذشته قرار بود رنو کارخانه ای با ظرفیت تولید 200 هزار دستگاه تندر 90 در ایران احداث کند و در مجموع سالانه 500 هزار دستگاه ال 90 در ایران تولید شود که در عمل این اتفاق نیفتاد و تاکنون حداکثر 400 هزار دستگاه تندر 90 تولید شده و رنو در ایران سرمایه گذاری نکرد.

وی ادامه داد: همکاری ما با رنو از یک سال قبل از قالب شرکت رنوپارس خارج شده و ایران خودرو مستقیما با رنوی فرانسه مذاکره می کند. در این زمینه برای تولید خودروهای کپچر کلیو 4 و خودروی کوئد به نتیجه رسیده ایم. خودروهای کوئد خودرویی نسبتا ارزان قیمت است که می توانند به عنوان رقیب پراید مطرح شده و برنامه ریزی ما تولید سالانه 150 هزار دستگاه از این خودرو است.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان اینکه رنو می تواند به شریک اصلی ما تبدیل شده و حذف کننده پژو باشد، خاطرنشان کرد: تندر 90 از پروژه هایی بود که قبل از ورود من در ایران خودرو آغاز شد و اگر من بودم این پروژه را آغاز نمی کردم. با این حال این محصول تا پایان سال جاری به بازار عرضه خواهد شد.

یکه زارع به چگونگی همکاری این شرکت با شرکت پژو اشاره کرد و گفت: بعد از تحریم ها پژو در اقدامی غیرعاقلانه و ناجوانمردانه بازار ایران را ترک کرد و بیش از 8هزار کارگر این شرکت در فرانسه بیکار شدند، بنابراین پژو باید بداند که اولا در رابطه با رفتاری که در گذشته داشته باید پاسخگو باشد و دوما حداقل تا این لحظه این شرکت نباید مطمئن باشد که قراردادی که برای همکاری با این شرکت آماده شده حتما امضا می شود و اگر امضا شد این شرکت شریک اصلی ما خواهد بود.

وی یادآور شد: شرکت های مختلفی برای همکاری با ما ابراز علاقه کرده اند و ما براساس منافع ملی شریکی را انتخاب خواهیم کرد که مقتدر و بزرگ بوده و به تعهدات خود نیز پایبند باشد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در قرارداد جدید با خودروسازان خارجی، خودروها با چه سطح قیمتی تولید خواهند شد، گفت: مطمئنا ما توجه داریم که خودرویی در سطح قیمتی 25 تا 35 میلیون تومان داشته باشیم البته هیچ شرکتی نمی تواند با هر میزان ساخت داخل خودرویی در سطح قیمتی خودروهای فعلی تولید کند بنابراین خودروهای فعلی حداقل 30 درصد ارزان تر از خودروهای جدید خواهند بود، زیرا در خودروهای جدید بخش کیفیت از پایه مورد توجه قرار می گیرد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در خصوص برنامه ایران خودرو برای تولید در جمهوری آذربایجان گفت: در تولیدات خارجی حتما باید یک سرمایه گذار در آن کشور با ایران خودرو مشارکت کند و در این زمینه با یک نفر در جمهوری آذربایجان مذاکره کرده ایم که خط تولید محصولات خود را در این کشور راه اندازی کنیم.

یکه زارع به آینده همکاری این شرکت با خودروسازان چینی اشاره کرد و گفت: حداکثر پنج درصد سبد محصولات ما به خودروهای چینی اختصاص خواهد یافت، اما اینکه خودروهای چینی را کاملا نفی کرده یا به آن تکیه کنیم هر دو نادرست است از طرفی خودروسازان چینی نیز باید قیمت و کیفیت محصولات خود در ایران را تغییر دهند، در حال حاضر در بازار می گویند که اگر خودروی چینی می خرید صاحب اول و آخر آن خودتان هستید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا