مقالات

ایجاد سطوح مات با استفاده از پیونده های جدید

 

 برگردان: میلاد معتمدی- دانشجوی دکتری مهندسی بسپار-رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر(پلی­تکنیک تهران)


بسپار می نویسدکاهش میزان عامل مات کننده این امکان را فراهم می­ سازد تا با بهبود رئولوژی، شفافیت و مقاومت در برابر خراش و لکه، تکمیل ­کاری روی چوب، کفپوش انعطاف پذیر، پلاستیک و زیرآیندهای فویل کاغذی فرموله گردد. یک سیستم­ پوششی پایدار با افزودنی مات­کننده­ی جدید و بسیار متنوع که بسیار آسان فرموله می­شود.


 محبوبیت سطوح مات و فوق ­العاده مات در کاربردهایی نظیر قطعات الکترونیکی و بسته­ بندی ­های لوکس، بسته­ بندی لوازم آرایشی و بهداشتی و مبلمان در سال­های اخیر افزایش یافته است. برای کمک به تولید کنندگان محصولات صنعتی، پاسخگویی بازار رو به رشد با یک پیونده­ی پلی ­استر اکریلات قابل پخت با ماوراء بنفش به طور ساده ­تری افزایش یافته است که در آن به عامل مات­ کننده­ ی کمتری برای رسیدن به عمر طولانی، تکمیل ­کاری (فوق العاده کم) مات و براق روی چوب، کفپوش انعطاف پذیر، پلاستیک و زیرآیندهای فویل کاغذی نیاز است. میزان

کاهش­ یافته­ی عامل مات­کننده سبب بهبود رئولوژی، شفافیت و مقاومت در برابر خراش و لکه می­گردد. عامل مات کننده­ی جدید بدون مونومر

و حلال است و در هر دو سیستم رنگدانه­ شده و شفاف برای استفاده به عنوان روپوشه­ ها یا پوشش­های خود آب­ بند شونده، به رقیق­ کننده برای رسیدن به کارایی عالی نیاز ندارد. پوشش­های فرموله شده با پیونده­ی جدید همچنین می­ توانند با استفاده از طیف کامل نور ماوراء بنفش و تابش پرتو الکترونی و  LED پخت شود.

 

 افزودنی مات برای ایجاد سطوحی با براقیت پایین

   از بسته­ بندی لوازم آرایشی و بهداشتی گرفته تا  خودرو و گوشی ­های هوشمند و بسته­ بندی مواد غذایی ، علاقه­ ی مصرف کننده به تکمیل کاریهای مات در حال رشد است. به طور خاص مصرف کنندگان جوان­تر در حال استفاده از تکمیل­ کاری­های مات در گوشی­های هوشمند و تبلت­ها هستند. در صنعت خودرو، به عنوان مثال، تکمیل­کاری­های مات اولین بار در قطعات داخلی اتومبیل ارائه شد و پس از آن گسترده­تر شد. اخیراً این پوشش­ها در چندین خودروی لوکس ارائه شده است و اکثر خودروسازان در حال حاضر به کاوش برای ایجاد امکانات وسیع­تر در استفاده از تکمیل­کاری­های مات می­پردازند. تقاضا برای پوشش­های با براقیت پایین برای سطوح چوبی، از جمله مبلمان، کفپوش، کابینت آشپزخانه و ساخت و ساز، پلاستیک و زیرآیند­های فلزیِ مورد استفاده در محصولات مصرفی (الکترونیک، خودرو، و غیره)، حفاظت از بتن و نیز در صنعت گرافیک در حال افزایش است.

   برای بسیاری از این کاربردها، پوشش­های قابل پخت با تابش مزایای بسیاری نسبت به پوشش­های متداول ارائه می­ کند. علاوه بر این، در بهبود خواص پوشش که شامل افزایش دوام، مقاومت در برابر لکه و خراش و وضوح رنگ ­آمیزی است، فرآیندهای پخت تابشی مصرف انرژی کمتر و تولید زباله کمتری دارد. فرمولاسیون­ های پوششی نیز بسیار سریع پخت شده و حاوی مقادیر بسیارکمی از ترکیبات آلی فرار (VOCها) و آلاینده­های خطرناکِ هوا هستند.

   بر خلاف سیستم­های رزینی متداول پایه آب و پایه حلالی که به عنوان پوشش براق بسیار آسان فرموله می­گردد، رزین­ های جامد قابل پخت با ماوراء بنفش دشوار است تا مات گردند. هیچ حلال یا رقیق کننده­ی دیگری برای تبخیر و کمک به انتقال عوامل مات­کننده به سطح وجود ندارد، بنابراین معمولاً دو برابر عامل مات­کننده مورد نیاز است. استفاده از چنین مقادیر بالایی از عوامل مات­کننده روی رئولوژی، ظاهر و مقاومت پوشش­ها تأثیر منفی می­گذارد. علاوه بر این، برای رسیدن به سیستم­های فوق ­العاده مات (اصطلاحاً مات مرده)، به طور کلی لازم است تا حلال­ها و رقیق کننده­های تک عاملی اضافه شود.

   در نتیجه برای سیستم­های رزینی 100 درصد جامد قابل پخت با تابش نیاز قابل توجهی در بازار وجود دارد که می­ تواند به آسانی به عنوان پوشش­های با براقیت کم و فوق العاده کم و بدون نقص در کیفیت آن فرموله شود. برای رفع این نیاز، یک افزودنی مات­ کننده بدون حلال ساخته شده است که زمانی­ که با مقادیر کم از عوامل مات­ کننده ترکیب می­گردد، فرمولاسیون پوشش­های 100 درصد جامد قابل پخت با انرژی، با مقادیر کم براقیت و بدون از دست دادن انعطاف پذیری و یا کارایی را ارائه می­کند.

 

کاهش عامل مات­کننده کارایی پوشش را بهبود می­دهد

  افزودنی مات­ کننده­ی جدید بر پایه­ ی شیمی پلی ­استر آکریلات است و به عنوان یک عامل ترکننده عمل می­ کند که انتقال عوامل مات­ کننده به سطح در آن­ها مؤثر است. در نتیجه، عامل مات­ کننده­ی کمتری به منظور کاهش براقیت مورد نیاز است. حتی یک ظاهر فوق العاده مات بدون از دست دادن کارایی پوشش امکان­ پذیر است.

شیمی افزودنی مات­ کننده این امکان را فراهم می­ سازد تا طیف گسترده­ای از مقادیر براقیت کمتر، از جمله فوق­العاده کم (مات مرده) با مقادیر براقیت زیر 5 در 60 (°C) حاصی شود که نیاز به اضافه کردن حلال یا رقیق­ کننده ­ی تک عاملی ندارد. این مقادیر براقیت پایدار هستند و به مرور زمان افزایش نمی­ یابند. همچنین این رزین در طول زمان زرد نشده و فرمولاسیون پایداری فراهم می­کند که در آن هیچ رسوبی از عامل مات­ کننده وجود ندارد.

 

در صورت تمایل به مطالعه متن کامل این مقاله لطفا شماره 165 پوشرنگ را در اردیبهشت ماه ماه 1395 ببینید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. من در یکی از اتاقهایم تاسقف سرامیک براق است بدون تغییررنگ میخواهم آنرا مات کنم بنحوی که قابل شستشو وبادوام باشد چه رنگی باید استفاده کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا