اخبار

ایجاد دو شهرک جدید پتروشیمی در ایران

به گزارش خبرنگار مهر، فخرالله مولایی امروز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین وزارت صنعت و معدن و تجارت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 48 شهرک و ناحیه صنعتی در کل کشور در مدار بهره برداری قرار دارد، گفت: در شرایط فعلی نخستین شهرک فناوری تکمیلی صنایع پتروشیمی در استان فارس راه اندازی شده است.
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت خواستار حمایت بیشتر دولت از سرمایه گذاران ساخت و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی شد و افزود: هم چنین به منظور توسعه این صنایع امکان استفاده از تسهیلات صندوق سرمایه گذاری صنایع کوچک و تامین تضامین طرح های پایین دستی پتروشیمی وجود دارد.
عبدالحسین بیات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در این مراسم با اشاره به افزایش تحریم های بین المللی علیه صنعت نفت و نقش صنایع تکمیلی پتروشیمی در اقتصاد ملی، گفت: باید بین توسعه صنعت بالادستی و پایین دستی پتروشیمی یک توازن ایجاد شود.
وی با اعلام اینکه هم اکنون ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران به مرز 55 میلیون تن در سال رسیده است، گفت: سال گذشته بیش از 43 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی در ایران تولید شد که از این میزان 13 میلیون تن محصول بین مجتمع های پتروشیمی و برای تامین خوراک توزیع شده است.
معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه در سال 90 بیش از 11.5 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی برای تامین خوراک در اختیار صنایع تکمیلی و پایین دستی پتروشیمی قرار گرفته است، اظهار داشت: همچنین پارسال 18.5 میلیون تن محصول پتروشیمی از ایران به 60 کشور جهان صادر شد که صادرات این محصولات پتروشیمی 14.3 میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور به همراه داشته است.
این مقام مسئول با یادآوری اینکه توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی سالانه حدود 20 میلیارد دلار درآمد جدید ارزی برای اقتصاد ملی به همراه دارد تبیین کرد: با توجه به هدف گذاری برای دستیابی به مقام نخست تولید بیشترین درآمد از محل تولید و صادرات محصولات پتروشیمی تا افق چشم انداز افزود: با مشارکت وزارت نفت و صنعت و اجرای دستورات ریاست جمهوری امکان تکمیل حلقه مفقوده صنایع پتروشیمی فراهم می شود.
بیات با اشاره به آغاز شمارش معکوس برای افتتاح یکی از بزرگترین مجتمع های پتروشیمی در غرب کشور خواستار توسعه صنایع پایین دستی در حاشیه مجتمع پتروشیمی پلیمر کرمانشاه شد و بیان کرد: همچنین با توجه به اینکه صنایع تکمیلی پتروشیمی نیاز به آب فراوان ندارند امکان توسعه این صنایع در مناطق شرق کشور هم وجود دارد.
محمد زیار مدیر دفتر صنایع تکمیلی پتروشیمی هم در این مراسم با یادآوری اینکه هم اکنون در بخش بالادستی پتروشیمی به ازای هر 500 هزار دلار سرمایه گذاری یک شغل ایجاد می شود تاکید کرد: اما در صنایع تکمیلی به ازای هر 20هزار دلار سرمایه گذاری یک شغل جدید ایجاد خواهد شد.
این مقام مسئول، نرخ بازگشت سرمایه در صنایع پایین دستی پتروشیمی را با امضای این تفاهم نامه دو کارگروه دائمی با مشارکت وزارت نفت و وزارت صنعت برای توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی ایجاد می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا