اخبار

اگر صبور باشید سود زیادی نخواهید برد! هر کس زودتر به ایران بیاید برنده است

مهدی پورقاضی، نماینده اتاق بازرگانی تهران و مدیرعامل شرکت نیرومندپلیمر در همایش VDMA (اتحادیه ماشین سازان آلمانی) در تهران، روز گذشته در ابتدا به زبان آلمانی به حاضرین خوش آمد و سپس (در سخنرانی خود که به زبان انگلیسی ارایه شد) گفت: در این صبح زیبا که مانند روزهای آلمان است، آرزو دارم ملاقات خوبی را با شرکای خود داشته باشید و از مذاکرات نتایج خوبی بگیرید.

وی مختصری از وضعیت اقتصادی ایران را اینگونه تشریح کرد: اندازه اقتصاد ایران در جایگاه جهانی از 18 به 25 تغییر کرده که  در این تغییر عوامل متعددی دخیل بوده است. نرخ تورم در 2 سال قبل از دولت جدید، دکتر روحانی به 44 درصد رسید که یکی از بیشترین نرخ تورم ها در جهان بود. اما در طول 2 سال اخیر نرخ تورم به 14 درصد رسید و بهبود خوبی در آن رخ داد.

انتظار می رود تا سال آینده به کمتر از 10درصد برسد. اقتصاد ما درگیر دوران تحریم بوده و نرخ رشد در سال گذشته برای بانک مرکزی 3 درصد بود که در ابتدای 6 ماه اول سال به 1- درصد رسید. اقتصاد ایران در طول 10 سال گذشته به خاطر تحریم ها آسیب دید. خوش بین هستیم نرخ رشد تا سال 2016 به 5 درصد برسد.

وی افزود: جمعیت ایران در حدود 70 میلیون نفر است که تعداد افراد جوان تحصیل کرده ی آن در مقایسه با کشورهای در حال توسعه بسیار زیاد است. 7/3 میلیون دانشجوی دانشگاه داریم. در همسایگی ایران حدود 15 کشور هست. درست است جمعیت ما 70 میلیون نفر است، اما اگر جمعیت کشورهای اطراف را نیز در نظر بگیریم بیش از 300 میلیون نفر می شود. ما خرید و فروش خوبی با کشورهای همسایه داریم. همچنین زیرساخت در زمینه ی جاده ها و سامانه های حمل و نقل در ایران توسعه یافته است.

نکته کلیدی در بحث اقتصاد، انرژی است که در ایران بسیار ارزان است. ایران بیشترین درصد منابع گازی جهان را دارد. همچنین هزینه برق در ایران به خصوص نسبت به آلمان بسیار پایین است. به علاوه هزینه سوخت نیز.

اگر شما بخواهید در ایران کارخانه ای تاسیس کنید، هزینه های مالیات نیز معقول است. مالیات بر شرکت سهامی 25 درصد است که ممکن است تا سال آینده به 10 درصد برسد. حتی شما به شریک داخلی هم نیاز ندارید اگر مالکیت 100 درصد داشته باشید. نکته دیگر این است که شرایط سیاسی ایران بسیار امن است در مقایسه با سایر کشورها.
در مورد محصولات پتروشیمی از 15 میلیون تن، حدود 5 میلیون تن پلیمرها هستند. اکثر پلیمرهای تولید شده عبارتند از: PE، PP، PVC، PET، HPIS، ABS و غیره.

من فکر می کنم ایران برای سرمایه گذاری قابل توجه است و فرصت خوبی در اینجا برای شما وجود دارد که به ایران بیایید. همانطور که آقای فائقی فرمودند مطمئن هستم هر کس زودتر به ایران بیاید برنده است. اگر بخواهید صبور باشید مطمئن نیستم سود زیادی ببرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا