اخبار

اختصاصی بسپار/ گفت و گو با کاجونی ابراهیمی، مدیر بازرگانی ماشین سازی کاجاران پیشرو پلیمر: ساخت خطوط بازیافت جدید و کامپاندرهای خاص را در برنامه داریم

بسپار/ایران پلیمر شرکت کاجاران نامی شناخته شده در تولید و ساخت انواع سیلندر و مارپیچ اکسترودری و تزریقی و جک های هیدرولیک و اکسترودرهای تک مارپیچ از سایز ۲۵تا۱۲۰ میلیمتر، اکسترودرهای دومارپیچ موازی در سایزهای ۵۰،۶۵،۷۵،۹۵ با نسبت L/D 44 -56  است. کاجونی ابراهیمی در نمایشگاه تجهیزات و  مواد آزمایشگاهی ایران ساخت به خبرنگار بسپار گفت:

ابراهیمی: از سال 1368 پدر بنده در این صنعت فعالیت می کرد و شرکت کاجاران پیشرو پلیمر از سال 1375 تاسیس شده است. این شرکت همانطور که می دانید در حوزه ساخت دستگاه های اکسترودر پلیمری دومارپیچ، تک مارپیچ و انواع خطوطی که اکسترودر در آن به کار رفته باشد، فعال‌ست.

ما اکسترودرها را به سه دسته تقسیم می کنیم. تک مارپیچ، دومارپیچ موازی و اکسترودر دومارپیچ کونیکال. اکسترودرهای تک مارپیچ برای تولید محصولات نهایی مثل ورق ها و لوله های پلیمری به کار گرفته می شوند.

اکسترودر دومارپیچ موازی برای رنگ سازی (مستربچ) و کامپاندهای مهندسی پلیمرها استفاده می شود که در ایران اولین شرکتی هستیم که این اکسترودرهای دومارپیچ را تولید و از سال 1392 به بعد حدود 70 درصد آن تولید داخلی شرکت خود ما است. در گذشته واردات صورت می گرفت ولی حالا نزدیک  به سه سال است که خودمان دست به تولید آن زده ایم. در بحث اکسترودرهای دومارپیچ که در بیشتر حوزه های پلیمری در کامپاندینگ مورد نیاز هستند، ماشین آلات ساخته و در بازار ارایه شده است. این ماشین ها در تولید محصول نهایی با کیفیت بسیار کمک کننده هستند.

 

بسپار- چند دوره در این نمایشگاه شرکت کرده اید و آیا دستاوردی بوده که در این نمایشگاه از آن رونمایی کرده باشید؟

ابراهیمی: نمایشگاه ساخت ایران، نمایشگاهی برای تجهیزات آزمایشگاهی است که ما نیز دو نوع  خط تولید آزمایشگاهی در حوزه پلیمر و تست مواد داریم که در این نمایشگاه در معرض نمایش گذاشته ایم. دو دوره است که در این نمایشگاه شرکت می کنیم. متاسفانه با توجه به شرایط موجود اقتصادی کشور، این نمایشگاه بازخوردی برای ما نداشته و نخواهد داشت.

 

بسپار- تحریم ها روی وضعیت فعالیت مجموعه شما چه اثرات مثبت یا منفی داشته است؟

ابراهیمی: ابتدای شروع تحریم ها در بخش تامین مواد اولیه دچار چالش شده بودیم ولی در حال حاضر مشکلی از این نظر نداریم. فرصتی برای ما پیش آمد تا به دنبال عدم امکان تامین برخی از مواد و تجهیزات به فکر ساخت و تولید داخلی آنها باشیم. این موضوع طبیعتا رشد مجموعه ما را به دنبال داشت. تحریم ها در بازار داخلی، برای فروش ماشین آلات ساخت ایران تاثیر مثبتی داشته چرا که این محدودیت، باعث فروش محصولات و ماشین آلات داخلی می شود. تبادل با مشتری حرفه ای و بازخورد های آن هم متقابلا باعث ارتقای دستگاه ها و محصولات داخلی خواهد شد.

 

بسپار-آیا محصولات شما صرفه جویی ارزی دارد، خدمات پس از فروش چطور؟

ابراهیمی: کلیه دستگاه های ما در گذشته وارد می شد ولی امروزه شرکت هایی برای تولید آنها وجود دارد. اگر مشتریان اطمینان کنند و دستگاه را با نصب و راه اندازی دو مرحله ای و خدمات پس از فروش ما دریافت کنند باعث رشد بخش تولید می شود.

در مقایسه هزینه و سرمایه گذاری شرکت ها برای خرید ماشین آلات باید گفت که درست است که ماشین های ما نسبت به ماشین آلات چینی قیمت بیشتری دارند، ولی کیفیت ما هم نسبت به ماشین های چینی بالاتر است.

 

بسپار-از طرح های توسعه ای آینده خود بفرمایید؟

 

(ادامه دارد …)

متن کامل این مقاله را در شماره 243 ماهنامه بسپار که در نیمه دی ماه 1401 منتشر شده است بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق طاقچه  و  فیدیبو  قابل دسترسی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا