اخباراخبار ویژه

Sabic: قالب گیری تزریقی فوم کیفیت بالا با PP

بسپار / ایران پلیمر سابیک مجموعه ویژه‌ای از ترکیبات PP را برای قالب گیری تزریقی فوم SSG معرفی کرده است. نوع جدید تقویت شده با مواد معدنی PPc F9005،‌ PPc F9007 و PPc F9015 برای تولید اجزای پیچیده قابل مشاهده در فضای داخلی خودرو، مانند پانل‌های درب، ستون‌های A/B/C/D، روکش صندلی و صندوق عقب و کنسول‌های مرکزی مناسب است.

بر خلاف مواد استاندارد SSG، که می‌توانند عیوب سطحی ایجاد کنند، ترکیبات جدید PP سطوحی را به وجود می‌آورند که شبیه قطعات قالب‌گیری فشرده تزریقی هستند. در مقابل، اجزای فوم دار باعث کاهش وزن قابل توجهی می‌شوند.
عبدالله العتیبی، مدیر کل ETP & Market Solutions این شرکت می‌گوید: «صنعت خودرو دائماً به دنبال راه حل‌های سبک وزن جدید برای افزایش بهره وری انرژی و پایداری است. «در حالی که قالب‌گیری تزریقی فوم باعث کاهش وزن مطلوب می‌شود، تولیدکنندگان به‌طور سنتی مجبور بودند زیبایی‌شناسی را قربانی کنند. ما از تخصص گسترده خود در فناوری فوم برای حل مشکل کیفیت سطح استفاده کرده‌ایم و فرصت‌های کاربردی جدیدی را برای قطعات فوم دار ایجاد می‌کنیم.
تا به حال، فرآیند SSG اساساً محدود به قطعات غیرقابل مشاهده بوده است و بنابراین استفاده محدودی برای کاربردهای خودرویی داشته است. وقتی صحبت از زیبایی سطحی به میان می‌آید، فوم‌سازی اغلب کمتر از حد انتظار است. عیوب رایج عبارتند از رگه شدن و فرورفتگی. ترکیبات PP سابیک برای قطعات داخلی فوم دار منجر به سطوحی با بافت مات بدون رگه و فرورفتگی می‌شود. پرکننده تالک در این گرید از مواد، تشکیل حباب‌های ریزتری را باعث می‌شود که به بهبود کیفیت سطح کمک می‌کند. برای افزایش نیازهای زیبایی شناختی، ترکیبات جدید در رنگ‌های انتخابی خودرو و همچنین رنگ‌های خاص مشتری موجود هستند.

کاهش وزن احتمالی به عوامل مختلفی از جمله تکنیک SSG مورد استفاده بستگی دارد. با “پر کردن جزئی” حفره، که می‌تواند با همان ابزاری که برای قطعات قالب گیری تزریقی فشرده استفاده می‌شود، انجام شود، می‌تواند وزن واحد را تا 10٪ کاهش دهد. PPc 9007 برای پر کردن جزئی SSG و کاربردهای ضربه متوسط ​​فرموله شده است. فرآیند core-back به تغییرات در طراحی قطعه و ابزار جدید نیاز دارد، اما می‌تواند تا 30 درصد کاهش وزن را به همراه داشته باشد.
نکته دیگر فرآیند کف کردن است که می تواند از عوامل دمنده شیمیایی یا فیزیکی استفاده کند. ترکیبات PP جدید به خوبی برای عوامل دمنده شیمیایی مناسب هستند، که برای قطعات قابل مشاهده فوم ترجیح داده می‌شوند. این عوامل دمنده به همراه گرانول‌های پلاستیکی به صورت مستربچ وارد دستگاه قالب گیری تزریقی می‌شوند و در حین پلاستیک سازی در دستگاه، گازها را آزاد می‌کنند تا اثر تشکیل کف خود را بیشتر کنند.

به منظور پیشبرد بیشتر توسعه فوم‌های پلیمری، سابیک مرکز نوآوری فوم خود را در هلند دارد. این مرکز مجهز به فناوری فرآیند فوم و تجهیزات تجزیه و تحلیل است که به طور خاص برای توسعه راه حل‌های فوم جدید و همچنین نوآوری‌های مهندسی فرآیند و همکاری مشتریان طراحی شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا