اقتصاد و مدیریت

MBA بخوانیم یا نخوانیم؟

بسپار می نویسد، در 10 سال اخیر همیشه این سوال از بسیاری از دانشجویان رشته کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار(MBA) مبنی بر اینکه دلیل‌شان برای تحصیل در این رشته چیست، اغلب یک جواب مشترک و قابل حدس داشته است: کسب درآمد! با اینکه بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته در حال کسب درآمدهای خوب هستند اما باید توجه داشت که درآمد نمی‌تواند انگیزه کافی برای تحصیل این رشته باشد.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند مدرک کارشناسی ارشدMBA  می‌تواند آنها را در مسیر موفقیت قرار دهد حال آنکه این تصور همیشه به ثمر نمی‌نشیند. هزاران دانشگاه در سراسر دنیا برنامه‌های رشته MBA را برای دانشجویان و فعالان اقتصادی تبلیغ می‌کنند، اما بیشترشان از گفتن اینکه این مدرک نمی‌تواند موفقیت را تضمین کند امتناع می‌کنند.

این مدرک هرگز نمی‌تواند جای سعی و تلاش، تعهد کاری، کار گروهی و توانایی نتیجه‌گیری صحیح را بگیرد بلکه تحصیل این رشته می‌تواند مسائلی مانند تبلیغات صحیح، مدیریت بودجه و هزینه‌ها، حسابداری، رفتار صحیح مدیریتی، چگونگی رهبری کردن و غیره را آموزش دهد. بهترین دانشگاه‌هایی که این رشته را ارائه می‌دهند عبارتند از: دانشگاه هاروارد، استنفورد و وارتون (Wharton).

تحصیل رشته MBA در یک دانشگاه برتر درهای شرکت‌های بزرگ جهانی را به روی شما می‌گشاید و موجب افزایش چشمگیر درآمد، آشنایی با مدیران موفق و کشف استعدادهای نهان شما می‌شود. در صورتی که نتوانید وارد برترین دانشگاه‌ها شوید باید به این فکر کنید که اصلا به چه دلیل به دنبال خواندن MBA هستید؟ اگر جواب‌تان یادگیری دانش تجارت و بهبود شرایط کسب و کار است پس حتما این رشته را به هر نحوی شده دنبال کنید. اما اگر تنها به دنبال شغلی بهتر هستید بهتر است روی شغل فعلی‌تان تمرکز کنید و با تلاش و افزایش مهارت‌هایتان به دنبال پیشرفت در همین شغل باشید تا به نتیجه دلخواه‌تان برسید.

مدرک MBA یک مدرک کاربردی است و ارزش آن به نحوه بکارگیری آن در رشد حرفه‌ای شما بستگی دارد. هنگامی که به یک دوره آموزش حرفه‌ای MBA ملحق می‌شوید نه تنها شانس آموزش در یک دانشکده معتبر را خواهید داشت بلکه به یک دفتر کار خوب و شبکه‌ای از فارغ التحصیلان این رشته نیز دسترسی خواهید داشت و این برای شما تبدیل به برندی می‌شود که در آینده رزومه بسیار خوبی برای شما خواهد شد.

این رشته می‌تواند شما را متحول کند و به شما جرات تغییر و انجام کارهای جدید را می‌دهد. تعداد بسیاری از فارغ التحصیلان برتر این رشته قبل از اینکه تصمیم به کار و تمرین روی تخصص‌شان بگیرند ابتدا وارد موسسات مشاوره می‌شوند. آن‌ها اشتیاق و انگیزه زیادی به ایفای یک نقش موثر در شرکتی بزرگ و یا راه‌اندازی تجارت شخصی دارند.

وجود شبکه ای از مدیران و فارغ التحصیلان قوی در رشته MBA می‌تواند کار در محیطی با کیفیت با وجود بهترین  ذهن‌ها و رهبران را فراهم آورد و باعث افزایش توانایی‌ها و بهبود یادگیری شود. در صورتی که فارغ التحصیلان این رشته در دانشگاه‌های درجه چندم ممکن است سال‌ها در پی راه‌اندازی یک تجارت و بحث بر سر ایده‌ها و رویاهایشان باشند تا سرانجام بتوانند آن‌ها را عملی کنند.

بنابراین اگر قصد خواندن MBA دارید ابتدا به این فکر کنید که به چه دلیل این قصد را دارید. اگر قصد شما یادگیری و بهبود فضای کسب و کارتان است، پس به دنبال تحصیل این رشته در بهترین دانشگاه‌ها و موسسات باشید. چرا که این رشته بهترین برنامه و شرایط را برای تحول شرایط شغلی، آشنایی با رابطه‌های خوب، اصلاح تجربه‌های بد گذشته و البته جذابیت کار را برای شما به ارمغان می‌آورد و توسط MBA آینده شما تحت تاثیر مثبت قرار خواهد گرفت در صورتی که تحصیل این رشته در دانشگاه‌های درجه چندم و موسسات نامعتبر شما را به جایی نمی‌رساند.


منبع: ایسنا

[EasyDNNnewsLink|165]

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا