اخبار

Evonik در نمایشگاه K2019 ارایه می کند: کمک‌ فرایندهایی برای بازیافت لاستیک

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ ایران پلیمر در این دوره از نمایشگاه K در دوسلدورف، شرکت Evonik از ماده افزودنی خود تحت عنوان VESTENAMER® رونمایی می‌کند. این ماده افزودنی منحصربه‌فرد این امکان را فراهم می‌کند که ضایعات لاستیک در یک فرایند کارآمد به مواد سختی تبدیل شوند و در کاربردهای گوناگون مانند ساخت جاده، زمین‌های ورزشی یا زمین بازی به کار گرفته شوند.

حجم ضایعات تایر جهانی به صورت سالیانه 19.3 میلیون تُن در هر متر مربع است که از این مقدار 3.6 میلیون تن آن مربوط به اروپاست. 20 سال پیش، بیش از نیمی از این تایرها برای تولید سوخت در آلمان سوزانده و تنها یک دهم از حجم تایرها به صورت گرانول فرآوری می‌شدند. امروز حجم گرانول‌های تولید شده با حجم تایرهای سوزانده شده برای تولید انرژی برابری می‌کند. این شرکت با تولید VESTENAMER® به بستن چرخه لاستیک به صورت پایدار کمک می‌کند.

در بازیافت ضایعات لاستیک، افزودن VESTENAMER® کاربردی است که ارزش خود را در تولید از ضایعات مفید لاستیک ثابت کرده است؛ موادی مانند کف‌پوش‌های سطح، علائم هشدار در تعمیرات جاده‌ای و … .

کارآمدی بیشتر در بازیافت لاستیک

دکتر Peter Hannen، مدیر توسعه بازار افزودنی VESTENAMER® می‌گوید: این ماده به عنوان یک افزودنی فرایند، جریان‌پذیری آمیزه‌های لاستیکی را بهبود می‌دهد که در نتیجه آن می‌توان مواد را به صورت کارآمدتری فرآوری کرد. واکنش‌پذیری و ساختار بسپاری این ماده در اینجا اهمیت دارد: هر دو این عوامل سبب ایجاد چگالی خوب شبکه میان ذرات لاستیک می‌شوند. این مسئله در عوض به صورت مثبت بر خواص مکانیکی تاثیر می‌گذارد. به صورت خلاصه این افزودنی مقرون‌به‌صرفه بودن فرایند را تضمین کرده و کیفیت قطعات لاستیک را در زمان بازیافت بهبود می‌دهد.

 

بهبود مشکل جهانی ضایعات لاستیک

افزون بر جنبه‌های اقتصادی در فراهم کردن مواد اولیه مقرون‌به‌صرفه، بازیافت ضایعات لاستیک از دیدگاه زیست‌محیطی نیز اهمیت دارد. برای نمونه استفاده از گرانول ضایعات تایر در محصولات جدید به صورت قابل توجهی به کاهش ردپای کربن تا یک سوم در مقایسه با محصولاتی که در آن‌ها از مواد بازیافتی استفاده نمی‌شود، کمک کرده است. چرخه بسته اقتصاد برای لاستیک نیز به بهبود وضعیت ضایعات تایر در مقیاس جهانی کمک کرده است.

سالیان زیادی است که شرکت Evonik ازVESTENAMER® به عنوان یک افزودنی فرایند در صنعت لاستیک استفاده می‌کند. این ماده که در پارک شیمیایی Marl در آلمان تولید می‌شود، چالش‌های زیادی را در آمیزه‌سازی و فرآوری لاستیک رفع کرده است. از این ماده همچنین به عنوان کمک فرایند در بازیافت ضایعات لاستیک استفاده شده است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا