اخبار

یک شرکت آلمانی برای اولین بار در جهان، اتاق تمیز سیار ساخت

بسپار/ ایران پلیمر بسیاری از مؤسسات تحقیقاتی نیازمند استفاده از اتاق‌هایی موسوم به اتاق تمیز هستند که مقدار آلاینده‌های زیست محیطی در آنها اندک باشد و برای اولین بار ساخت این اتاق‌ها به صورت سیار ممکن شد.

برخی مؤسسات و دانشگاه‌ها تنها یک یا چند بار نیازمند استفاده از اتاق تمیز هستند. همچنین گاهی باید این اتاق‌ها در نواحی دورافتاده باز طراحی شوند. چنین کاری تا به حال مستلزم صرف هزینه‌های بالا بوده و از همین رو پیشبرد پژوهش‌های علمی را با دشواری مواجه می‌کرد. ولی سرانجام راهی برای ایجاد اتاق‌های یادشده به صورت سیار و قابل حمل پیدا شده است.

یک شرکت آلمانی با استفاده از پلیمرهای تقویت شده با فیبرهای کربنی چارچوب‌های مستحکمی تولید کرده که می‌توان آنها را برای ایجاد اتاق‌های تمیز به کار گرفت. نتیجه کار، ساخت اتاق‌های تمیز در ابعاد ۳ در ۳ در ۴ متر است که در عرض تنها نیم ساعت برپا می‌شوند.

بعد از راه اندازی این اتاق‌ها که CAPE نام گرفته اند و مهر و موم درب آنها، می‌توان سیستم‌های تهویه / تصفیه را در آنها مستقر و فعال کرد.

این اتاق تمیز سیار گواهینامه ایزوی مورد نیاز را هم دریافت کرده و میزان آلاینده‌هایی همچون گرد و غبار، میکروب‌های معلق و بخار مایعات محیطی در آن بسیار اندک و در حد مجاز تعریف شده است.

بدنه اتاق تمیز سیار مذکور را می‌توان در صورت لزوم شستشو داده و استریل کرد. این کار نیز منجر به متصاعد شدن هیچ گونه گازی نمی‌شود. ترکیبات به کار رفته در تولید بدنه این اتاق تمیز اگر چه مانع جریان یافتن هوا نمی‌شود، اما مانع از ورود باکتری‌ها و ذرات معلق می‌شود. برپایی این اتاق در ابعاد بزرگ و کوچک به انتخاب مشتریان ممکن است.

 

مهر

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا