اخبار

گمرک به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی عیدی داد!

بسپار می نویسد، رئیس کل گمرک ایران شرایط پذیرش ضمانت‌های بانکی در سال 1396 را به گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرد.


تسهیلات  ضمانت‌نامه‌ای گمرک در جهت حمایت از تولید و جبران نقدینگی فعالان اقتصادی (تولیدکنندگان، تجار و صاحبان کالا) در سال 1396 افزایش یافته است و گمرک تسهیلات بیشتری را به فعالان اقتصادی در سال جدید اعطا خواهد کرد.

متن بخشنامه ابلاغی دکتر مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران درخصوص شرایط پذیرش ضمانت‌نامه‌های بانکی در گمرکات سراسر کشور در سال 1396 به این شرح است:

– در حمایت از تولید و با توجه به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و به استناد ماده 6 قانون امور گمرکی و به منظور تسهیل و تسریع در ترخیص کالاهای وارداتی قطعی و جبران کمبود نقدینگی فعالان اقتصادی (تولیدکنندگان، تجار و صاحبان کالا) اجازه داده می‌شود از ابتدای سال 1396 ضمن رعایت قوانین و مقررات  fراساس شرایط ذیل، بابت حقوق ورودی کالای مربوطه حسب درخواست صاحب کالا، اظهارکننده یا نماینده قانونی انها ضمانت‌نامه بانکی معتبر و مطابق با فرم مورد قبول گمرک جمهوری اسلامی ایران دریافت کنند.

1) مهلت ضمانت‌نامه‌های بانکی مأخوذه با توجه به نوع کالاهای وارده به این شرح است :

الف) برای مواد اولیه، ماشین‌آلات خط تولید، قطعات منفصله (CKD) و قطعات یدکی مورد نیاز واحدهای تولیدی، انواع دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی، بیمارستانی، آزمایشگاهی، توانبخشی، ماشین‌آلات راهسازی، تجهیزات کارگاهی، معدنی و همچنین برای کالاهای اساسی (شامل گندم، برنج، شکر، جو، کنجاله، ذرت دامی، روغن و کره) و دارو با سررسید 15/11/95 تعیین می‌شود.

ب) برای سایر کالاها 6 ماه تعیین می‌شود.

تبصره 1) قبول ضمانت‌نامه بانکی برای اشخاص حقیقی غیرتولیدی صرفاً به مبلغ بیش از پانصد میلیون ریال امکان‌پذیر است.
تبصره 2) نام ضمانت‌گذ‌ار در متن ضمانت‌نامه می‌بایست با نام صاحب کالا در متن اظهارنامه گمرکی یکسان باشد.
د) در چارچوب حمایت از توسعه صادرات، کالاهای صادراتی مشمول عوارض با تودیع ضمانت‌نامه با سررسید حداکثر 15/11/96 قابل ترخیص است.
ه) با عنایت به بند (ث) ماده 38 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر ورود موقت مواد اولیه و کالاهای متعلق به واحدهای تولیدی دارای پروانه تأسیس یا بهره‌برداری جهت پردازش موضوع ماده 51 قانون امور گمرکی در حکم کالای مجاز تلقی و به میزان حقوق ورودی و سایر مبالغ متعلق به ورود قطعی کالا با ضمانت‌نامه حداکثر به تاریخ سررسید 15/11/96 قابل ترخیص خواهد بود.
2- گمرکات موظفند برای اطمینان از صحت ضمانت‌نامه‌های بانکی صادره از همه بانک‌ های کشور موضوع را از طریق شعبه صادرکننده ضمانت‌نامه یا سرپرستی ذی‌ربط شعبه مزبور یا سامانه‌های تحت وب معرفی شده به صورت کتبی یا سیستمی استعلام و پس از 
دریافت تأییدیه نسبت به تأمین اظهارنامه‌های وارداتی اقدام کنند.
3- برای جلوگیری از هرگونه جعل و سوءاستفاده ‌باید تأییدیه وصول وجه ضمانت‌نامه‌های بانکی از طریق سیستم‌های بانکی تحت وب در زمان دریافت فیش‌های واریزی به طور همزمان صورت پذیرد. 
از پذیرش فیش واریزی نمایندگان صاحب کالا جداً خودداری شود.
4- با توجه به اینکه مهلت‌های مذکور در بند یک به عنوان حداکثر مهلت تعیین شده است، مسئولان گمرکات اجرایی ضمن ابلاغ مراتب به مراجعان محترم تلاش کنند در پایان هر ماه حقوق ورودی به میزان هدف‌گذاری شده وصول شود، همچنین دقت شود ضمانت‌نامه ، حداکثر تا 15/11/96 وصول شود.
چنانچه هر یک از شعب بانک‌ها وجه ضمانت‌نامه‌های صادره رادر سررسید مقرر پرداخت نکنند، ضمن پیگیری درخصوص وصول اصل وجه، خسارت تأخیر تأدیه و اعلام مراتب قصور شعبه به بازرسی بانک مربوطه، نتیجه را به معاونت توسعه مدیریت و منابع اعلام تا درخصوص عدم پذیرش ضمانت‌نامه‌های بانک مذکور تصمیم شایسته گرفته شود.
تبصره) گمرکات اجرایی از اول بهمن ماه به بعد مجاز به پذیرش ضمانت‌نامه بانکی نیستند.
5- گمرکات موظفند نسبت به ثبت اطلاعات ضمانت‌نامه‌های مأخوذه و تصاویر مربوطه و هرگونه اصلاحات بعدی آن در بخش مالی سامانه جامع گمرکی (ACC) اقدام کنند.

 
بخشنامه جدید خودرویی گمرک

خودروهایی که تا قبل از 12 دی 1395 ثبت سفارش شده باشند در گمرکات کشور قابل ترخیص هستند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، گمرک در بخشنامه جدید خودرویی خود به گمرکات کشور آورده است: پیرو بخشنامه 376 مورخ 24 بهمن 1395 که در نامه شماره 95/210/72912 مورخ 3 اسفند 1395 مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت که به گمرک ارسال شده، خودروهایی که بر اساس آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو تا تاریخ 12 دی 1395 دارای ثبت سفارش معتبر هستند بر اساس بخشنامه فوق و رعایت ماده 11 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات همچنین با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط قابل ترخیص هستند.

منبع:خبرگزاری صدا و سیما

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا