اخبار

گفت و گو با مدیرعامل رنگدانه سیرجان، بابک شایسته: نوآوری در تولید، شرط صادرات موفق است

بسپار می نویسد، رنگدانه سیرجان، فعالیت خود را از سال 1375 با تولید مستربچ، رنگدانه ها و افزودنی های پلیمری آغاز کرده و توانسته است محصولات متنوعی را در این دو دهه روانه بازار کند.

این مجموعه فعالیت های بسیار گسترده ای در بحث نانو مواد داشته است. همین موجب شد گفت و گویی داشته باشیم با مدیرعامل این شرکت، بابک شایسته. او در ابتدای صحبت اشاره می کند که از سال 1390 تا امروز نانو فناوری در ایران رشد خیلی خوبی را تجربه کرده و رنگدانه سیرجان هم سعی داشته تا در این زمینه پیشرو باشد.

رنگدانه سیرجان یک شرکت دانش بنیان است و ارتباط خوبی با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی تعریف و برقرار کرده و توانسته از پتانسیل دانش آموختگان رشته های شیمی و پلیمر در بخش تحقیق و توسعه استفاده کند. محصولات این شرکت در صنایع مختلف بهداشتی و پزشکی، نساجی، پتروشیمی، نفت و گاز، صنایع ساختمان، راه و خودرو کاربردهایی دارد.

 

شایسته: محصولات این شرکت با تنوع بسیار به بازار عرضه شده که در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. یک مجموعه از محصولات، مستربچ های عادی و نانو کامپوزیتی هستند و در صنایع مختلفی همچون نساجی، پزشکی، صنعت راه و ساختمان، بسته بندی، قطعات خودرو و کشاورزی کاربرد دارند. در مجموعه از نخ ها و کامپاندها (آمیزه ها) را به کمک تکنولوژی نانو فناوری با ویژگی آنتی باکتریالی تولید کرده ایم که این ویژگی برای محیط های بهداشتی و درمانی بسیار کاربردی و مهم است. همچنین برای صنعت نساجی نخ های با مقاومت بالا برای ساخت کابل، طناب های مخصوص ایر بگ و کمربند ایمنی خودرو و همچنین موارد مسلح کننده را تولید می کنیم. ما همچنین الیاف متنوع و کاربردی همچون الیاف به کار گرفته شده در بتن با بیست تیپ مختلف و الیاف استفاده شده در آسفالت را تولید می کنیم. از دیگر محصولاتمان می توان به پودر Pre disperse   با تکنولوژی نوین خلاء و نیتروژن و چسب های پلی اتیلن و کامپاند های تخصصی لوله های فشار قوی که در صنعت نفت و گاز کاربرد دارند اشاره کرد.

 

بسپار- ظرفیت تولید شرکت چقدر است؟

شایسته: در حال حاضر ظرفیت تولید مجتمع 160 هزار تن در سال است که این میزان شامل تمامی محصولات تولیدی چه نانو کامپوزیتی و چه غیر نانو کامپوزیتی است.

 

بسپار- چه نوآوری ها و محصولات جدیدی در سال های اخیر داشته اید؟ و این محصولات چگونه و با چه رویکردی به سبد محصولات اضافه شده است؟

شایسته: از سال 1390 تکنولوژی نانو رشد خوبی در کشور داشته است، با توجه به اینکه محصولات موجود در بازار خواص مشابه ای دارند ما سعی کرده ایم با استفاده از نانو ذرات خواص جدیدی به محصولات خود اضافه کنیم. ما در تکنولوژی نانو، تنها شرکتی هستیم که از نانو ذرات روی، استفاده می کنیم. نانو ذرات نقره هم در ایران و هم در جهان بسیار اسنفاده می شود ولی نانو ذرات روی نسبت به نانو ذرات نقره مزیت هایی دارد، برای نمونه نانو ذرات روی برخلاف نانو ذرات نقره اصلا سمی نیستند و کاربرد های بیشتری در صنعت دارند.

در زمینه گرانول ها، گرانول کامپاند نانو کامپوزیتی آنتی باکتریال را در حال تولید داریم که این محصول تاییدیه نانو مقیاس ستاد نانو را دارد و به عنوان محصول دانش بنیان شناخته می شود. از دیگر محصولاتمان می توان به الیاف نانو کامپوزیتی اشاره کرد که این محصول نیز برپایه ی نانو فناوری است. در بحث پوشش ها Top Coat از جنس پلی اتیلن برای لوله های نفت و گاز با دانش نانو فناوری تولید کرده ایم و به عنوان جدیدترین محصول ما است که در لایه ی سوم حفاظتی لوله های نفت و گاز به منظور جلوگیری از پوسیدگی استفاده می شود.

یکی از جدید ترین نوآوری های ما الیاف پنج جزیی نانوکامپوزیتی دیرسوز است. دو جزء این الیاف به عنوان مسلّح کننده آسفالت به کار می رود و به علت دیرسوز بودنش تا دمای بالا در آسفالت باقی می ماند و خواص فیزیکی آن را بالا می برد و سه جزء دیگر چسبندگی شیمیایی و اصلاح کنندگی قیر را در  آسفالت را بالا می برد، این محصول دارای نمونه ی خارجی است ولی به علت اینکه نمونه ی خارجی دوجزئی است و بر پایه ی نانو فناوری نیست و هزینه ی تمام شده ی آن به دلیل حمل و نقل و عوارض و… بیشتر است، با محصول ما قابل رقابت نخواهد بود.

 

بسپار- در بحث پلی پروپیلن ها که یکی از پرمصرف ترین پلیمرها در دنیاست چه افزودنی هایی دارید و چه ویژگی هایی از طریق آنها به محصول می افزایید؟

شایسته: محصولات ما از مواد اولیه اصلی و پر مصرف پلیمری همچون پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی استر، پلی آمید و  … تهیه می شود که مهم ترین محصولات ما بر پایه پلی پروپیلن است و مهم ترین فرآورده ی آن گرانول کامپاند حاوی نانو ذرات است که کاربرد های بسیار جالبی دارد، مانند تولید پوشش های آنتی باکتریال و یا محصولاتی همچون تخته های گوشت آنتی باکتریال، کیسه های بسته بندی و کشاورزی، قطعات و روکش های خودرو و همچنین فرش ماشینی، موکت و رو مبلی و لباس های زیر در مصارف نساجی و …؛ البته ویژگی مقاوم دهنده  U.V بودن را نیز به لطف تکنولوژی نانو فناوری به محصولاتی مثل پوشش لوله های روی سطح زمین به منظور افزایش طول عمر آن ها اضافه کرده ایم.

 

بسپار- کامپاند PE100 مشکی لوله سیرجان چه تفاوتی با دیگر کامپاند های موجود در بازار دارد؟

شایسته: گرید PE100 این مجتمع از گریدهای پلیمری مدول و مقاومت بالا، مشکی و یا رنگی جهت تولید لوله است که با اصلاح در پروسه تولید و در راکتور های خلاء و نیتروژن از پودر خروجی واحد های پتروشیمی به بازار عرضه می شود ، این گرید فشار بیشتری را در لوله های تولیدی در تست های طولانی مدت تحمل می کند، به همین سبب است که ما اسم این محصول را PE100+ گذاشته ایم.

 

بسپار- آقای شایسته این شرکت با سابقه  فعالیت نسبتا زیاد، به شرکتی دانش بنیان ارتقا یافته با ملاک ها و معیارهای این حوزه. چه طور این اتفاق افتاد؟ با چه اهداف و برنامه هایی؟

شایسته: شرکت ما با بکار گیری تیم تحقیق و توسعه متشکل از گروه های دانشگاهی و پژوهش های انجام شده توانسته این امر را محقق کند.

در کنار مواردی که پیشتر اشاره کردم، اکنون در حال بررسی نانو ذره ی مس هستیم که دارای خواص منحصر به فردی است و مزیت آن در هزینه ی تمام شده و در افزایش خواص مطلوب و همچنین میزان استفاده از آن است.

 

بسپار- چه استاندارد ها و گواهینامه هایی را تاکنون کسب کرده اید؟ چه افتخاراتی در پرونده خود دارید؟ شناخته شدن به عنوان شرکت دانش بنیان چه مزایایی برایتان داشته است؟

شایسته: به دلیل فعالیت های گسترده ی شرکت در زمینه نانو تکنولوژی، مهم ترین استاندارد برای محصولات تاییدیه نانو مقیاس ستاد فناوری نانو است که برای تمامی شرکت های فعال در این زمینه بسیار لازم است. همچنین شرکت توانسته مجوز های دانش بنیان را دریافت کند، برای چند محصولمان گواهی ثبت اختراع گرفته ایم که یکی از آن های الیاف پنج جزئی نانوکامپوزیتی دیرسوز است. اکثر استاندارد های اروپایی را توانسته ایم دریافت کنیم. از افتخارات شرکت می توان گفت که در بسیاری از سال ها طی سال 85 تا 95 در استان کرمان صادر کننده نمونه بوده ایم و همچنین در سال 95 بخاطر صادرکننده نمونه کشوری شده ایم و همچنین دارای پروانه استاندارد از آزمایشگاه همکار، پروانه استاندارد ISIRI-ISO/IEC 17025 آزمایشگاه همکار و در رابطه با مستربچ های رنگی و افزودنی ها  دارای پروانه ساخت و تولید از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشیم.

 

بسپار- کدام دسته از کامپاندها یا به طور کلی محصولات شرکت در حال حاضر در بازار ایران بیشتر مورد استقبال و استفاده قرار گرفته است؟

شایسته: ما هرساله در نمایشگاه نانو فناوری حضور داریم، زمانی که ما محصول نانو کامپاند های پلیمری را در زمینه ی نانوفناوری به نمایش گذاشته ایم با استقبال بسیار خوبی روبرو شده ایم، فروش بسیار خوبی در داخل کشور داشتیم و همچنین توانستیم با فروش بسیار بالا به مشتریان خارجی صادر کننده ی نمونه کشور بشویم.

 

بسپار- به عنوان صادرکننده برتر چه عواملی در صادرات محصولات اهمیت دارد و به چه کشور هایی صادرات دارید؟ راهکار های بازاریابی در خارج از کشور را چگونه دنبال می کنید؟

شایسته: از نکاتی که در صادرات محصولاتمان به آن توجه می کنیم این است که همواره در محصولات نوآوری داریم، درغیراین صورت رقابت سخت خواهد شد؛ البته در رقابت هزینه ی تمام شده ی محصول نیز بسیار مهم است. ما به کشور های آسیای میانه مثل ازبکستان و تاجیکستان و البته کشور های اطراف همچون ترکیه ، عراق و بخشی هم به بازارهای اروپایی صادرات داریم.

با توجه به تحریم های چند ساله، شرکت در بازاریابی خارجی و صادرات مشکل داشته است، البته اکنون شرایط بسیار بهتر شده ولی هنوز موانع کاملا رفع نشده است. ما همواره در نمایشگاه های داخلی و خارجی حضور داریم و معتقدیم بهترین راه برای ارائه ی محصول حضور در نمایشگاه ها است. همچنین با توجه به سابقه طولانی و درخشان شرکت، ما همواره مشتریان خاص خود را داریم.

 

بسپار- این صنعت را در جهان دارای چه جایگاهی می دانید و ایران را در کجای این جایگاه می بینید؟

شایسته: با توجه به شرایط تحریم، ایران در صنعت پلاستیک از جایگاه موثری برخوردار نبود اما در حال حاضر شرایط به نحوی تغییر کرده که با تکمیل ظرفیت تولید و استفاده بهینه از آخرین تکنولوژی ها به بالاترین جایگاه ها نزدیک شده است.

در بحث نانو فناوری ایران در جایگاه بسیار خوب ششم قرار دارد که از بسیاری از کشورها بالاتراست، همانطور که گفته شده ایران چه در زمینه ی مقاله و چه در زمینه ی صنعتی بسیار توانمند است.

 

بسپار- آقای شایسته اگر طرح توسعه ای دارید که می توانید در مورد آن به خوانندگان بسپار بگویید، لطفا بفرمایید.

شایسته:

(ادامه  دارد …)

متن کامل این مصاحبه را در شماره 180ام ماهنامه بسپار که در شهریورماه منتشر شده است بخوانید. در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های 02177523553 و 02177533158 داخلی 3 سرکارخانم ارشاد تماس بگیرید. امکان اشتراک آنلاین بر روی صفحه اصلی همین سایت وجود دارد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا