اخبار

گزارش معاون وزیر از وضعیت صنعت پتروشیمی کشور

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به بهره برداری از 8 طرح پتروشیمی تا پایان سال 90 تاکید کرد: با بهره برداری از طرح های جدید، هشت میلیون و 100 هزار تن به ظرفیت فعلی صنعت پتروشیمی افزوده می شود.
به گزارش نیپنا، مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی امروز سه شنبه اول شهریور در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه در آستانه هفته دولت گفت: طرح کلر آلکالی و پی وی سی اروند، طرح سوم تفکیک مایعات گازی بندر امام، الفین یازدهم پتروشیمی کاویان، اسکله مایعات 2 ماهشهر، بوتن 1 پتروشیمی جم، طرح پلی اتیلن سنگین پلیمر کرمانشاه و فاز اول خط اتیلن غرب که از عسلویه به کرمانشاه متصل می شود از جمله طرح هایی است که در سال جاری بهره برداری می شوند.
مهندس عبدالحسین بیات با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح ها 55 هزار و 163 میلیارد ریال سرمایه جذب شده است، اظهار داشت: با بهره برداری از این 8 طرح سالانه 38 هزار و 816 میلیارد ریال درآمد عاید کشور می شود.
وی افزود: همچنین با بهره برداری از این طرح ها، برای 2500 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی می شود.
وی از بهره برداری طرح اکسیژن پتروشیمی مارون در ابتدای سال خبر داد و افزود: از ابتدای سال 90 تاکنون 3 طرح پژوهشی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی نیز به بهره برداری رسیده است.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اظهار داشت: ظرفیت نصب شده در صنعت پتروشیمی امروز 5 / 54 میلیون تن در سال و تولید آن 46 میلیون تن است.
عبدالحسین بیات عوامل اصلی ظرفیت خالی میان تولید و ظرفیت نصب شده را: 25 درصد مربوط به کمبود خوراک، 25 درصد مربوط به نارسایی در تکنولوژی‌ها و فن‌آوری‌های موجود، 30 درصد مربوط به معایب ساخت تجهیزات و 20 درصد مربوط به مواردی مانند نارسایی در امور آموزشی برشمرد.
وی با اشاره به تولید 6 / 17 میلیون تن محصول در 5 ماهه نخست امسال تصریح کرد: از این میزان محصول 3 / 7 میلیون تن به ارزش 3 / 5 میلیارد دلار به صادرات اختصاص یافته است.
مهندس بیات خاطر نشان کرد: میزان فروش داخلی محصولات پتروشیمی نیز از ابتدای سال 90 تا پایان مرداد 3 / 4 میلیون تن به ارزش 36 هزار و 858 میلیارد ریال بوده است.
به گفته مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی مجموع کل تناژ و بارگیری اسکله های عسلویه و ماهشهر در این مدت 8 / 7 میلیون تن بوده است.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی افزود: از ابتدای سال تاکنون در بخش توسعه 7 قرارداد تجاری به ارزش 2 هزار و 690 میلیون یورو منعقد شده است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی ایران با اشاره به پیشرفت 76 / 65 درصدی خط انتقال اتیلن غرب ادامه داد: پیشرفت فاز اول این خط از عسلویه تا پلیمر کرمانشاه به طول 1200 کیلومتر 89 درصد است و قرار است نیمه پایانی سال جاری به بهره برداری برسد.
به گفته وی راه اندازی کل خط اتیلن غرب سه ماهه سوم سال 1394 خواهد بود.
مهندس بیات همچنین ازآغاز عملیات اجرایی خط مرکز انتقال اتان و اتیلن کشور توسط قرارگاه خاتم الانبیاء از اردیبهشت ماه امسال خبر داد و تاکید کرد: این طرح مطابق برنامه تاکنون پیش رفته است و از پیشرفت 13 / 3 درصدی برخوردار است.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اجرای 69 طرح پتروشیمی در طول برنامه پنجم توسعه گفت: برای تسریع در اجرا این طرح‌ها در 3 اولویت دسته‌بندی شده‌اند که برای تعدادی از آن‌ها طرح تامین اعتبار شده و تعدادی دیگر نیز برای جذب سرمایه‌گذار و تامین اعتبار به صندوق توسعه ملی و سازمان سرمایه‌گذاری معرفی شده‌اند.
بیات با اشاره به رویکرد جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در توسعه صنایع تکمیلی و پایین‌دستی پتروشیمی نیز اظهار داشت: در سال‌جاری 27 طرح در حوزه صنایع تکمیلی را شناسایی کردیم و پس از انجام برآوردهای فنی و اقتصادی برای جذب سرمایه‌گذار در ماهشهر و عسلویه معرفی شده‌اند.
خبرنگار بسپار از طرح سوال و جواب هایی خصوصا در ارتباط با طرح تحقیق و تفحص مجلس از شرکت ملی صنایع پتروشیمی گزارش می دهد که بیات علیرغم قانع نشدن نمایندگان مجلس، توضیحات خود را کاملا شفاف برشمرد. وی همچنین از عدم ادامه تولید بنزین در پتروشیمی های کشور خبر داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا