اخبار

کمبود نهاده و افزایش قیمت ظروف یکبار مصرف عامل اصلی گرانی لبنیات است

خبرگزاری مهر می نویسد، دبیر صنفی کارخانجات لبنی استان قم گفت: افزایش قیمت مواد اولیه پلیمری جهت ساخت ظروف یکبار مصرف و کمبود نهاده های دامی عوامل اصلی در افزایش قیمت لبنیات است.
خلیل جوهرچی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به عدم تثبیت قیمت مواد لبنی در بازار با اشاره به اینکه هنوز مشکل تامین نهاده های دامی وجود دارد عنوان کرد: تاکنون مسئولین به تعهدات خود برای تامین نهاده دامداران عمل نکرده اند و نهاده با قیمت مناسب در اختیار دامداران قرار نمیگیرد.

وی گرانی مواد اولیه پلی اتیلن و تتراپک که به منظور ساخت ظروف مواد لبنی استفاده می شود را مورد اشاره قرار داد و ابراز کرد: قیمت پلی اتیلن که ساخت داخل است از 2 هزار و 700 تومان به پنج هزار و 700 تومان افزایش یافته و تتراپک نیز که از خارج وارد می شد با مشکلاتی مواجهه شده است.

دبیر صنفی کارخانجات لبنی استان قم با اشاره به امضاء تفاهم نامه بین نمایندگان دولت،‌ کارخانه جات تولید شیر و دامداران که در 15 شهریور ماه سالجاری به امضا رسیده است عنوان کرد: بر اساس این تفاهم نامه باید نهاده ههای دامی جو با ورزن 245 گرم به قیمت، 590 تومان، ذرت با وزن 245 گرم با قیمت 600 تومان، سویا با وزن 190 گرم با قیمت 900 تومان و سبوس با وزن 190 گرم با قیمت 265 تومان در اختیار دامداران قرار گیرد که این امر تاکنون اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد:‌اگر نهاده های با قیمت تفاهم نامه عرضه می شد دامداران موظف بودند شیر خام با سه و 2 دهم درصد چربی و سه درصد پروتئین را به کارخانجات به قیمت 930 تومان به فروش برسانند که عملا با توجه به در دسترس قرار نگرفتن نهاده ها و خرید آن به شکل آزاد قیمت شیر خام نیز کاهش نداشت.

جوهرچی با اشاره به اینکه این تفاهم نامه دارای یک قرارداد ضمیمه نیز بود بیان کرد: برخی از کارخانه داران این قرارداد را امضاء کرده اند اما دامداران به علت عدم تامین نهاده و عدم اطمنیان از تامین آن، قرار داد را امضا نمیکنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا