اخبار

کاهش هرینه تمام شده با ساخت سلول‌های خورشیدی بر روی فیلم های پلاستیکی

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار می نویسد، محققان اروپایی در طی یک پروژه موفق به تولید سلول‌های خورشیدی بر روی فیلم‌های پلاستیکی شدند. با این طراحی، هزینه تمام شده ساخت سلول‌های خورشیدی و صفحات LED کاهش خواهد یافت. این پروژه تحت عنوان Treasores که توسط سازمان تحقیقاتی کشور سوئیس (Empa) هدایت شده است با هدف توسعه فناوری‌های نو جهت کاهش هزینه تولید این نوع از دستگاه‌های الکترونیکی آغاز گردید. هزینه‌های این پروژه توسط کمیسیون اروپا (European Commission) به میزان 9 میلیون یورو و اعضای پروژه به میزان 6 میلیون یورو تامین شده است.

از خروجی‌های این پروژه می‌توان به 7 ثبت اختراع، چندین مقاله علمی منشر شده در مجلات معتبر و همکاری با سازمان بین‌المللی استانداردسازی اشاره نمود.

در پروژه Treasores فرایند تولید در مقیاس صنعتی چندین الکترود شفاف و همچنین مواد سدکننده بمنظور استفاده در دستگاه‌های منعطف الکترونیک نوری (optoelectronics) توسعه داده شده است. از میان این الکترودها، سه الکترود تهیه شده بر روی بستر منعطف-که در تولید آن از نانولوله‌های کربنی یا الیاف فلزی استفاده شده است- در حال حاضر در مقیاس تجاری موجود هستند. الکترودهای نوین تهیه شده با طول 100 متر توسط چندین دستگاه الکترونیک نوری مورد سنجش قرار گرفته‌اند.

فیلم‌های سدکننده شفاف تولید شده در این پروژه نیز بمنظور استفاده در پوشش‌دهی دستگاه‌های الکترونیکی آلی که از حساسیت بالایی در برابر اکسیژن و بخار آب برخوردارند، بکار گرفته می‌شوند.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا