اخباراخبار ویژه

کاهش دوده در فرآیند پخت رنگ‌های پودری الکترواستاتیک

بسپار/ایران پلیمر مدیرعامل شرکت کیان رنگین از تاثیر قابل توجه نانوذرات سیلیکا در کاهش دوده در فرآیند پخت رنگ‌های پودری خبر داد. این شرکت با استفاده از این فناوری در کوره‌های تولید رنگ باکسی، موفق به کاهش دوده در فرآیند پخت رنگ شده است.

علیرضا صبوری آزاد، مدیرعامل شرکت کیان رنگین می‌گوید: «معمولا از دو نوع کوره برای تولید رنگ استفاده می‌شود. کوره‌های کانتینیوس که دارای اگزوز برای خروج هوا بوده و سیستم بازی دارند و کوره‌های باکسی که از سیستم بسته استفاده می‌کنند که در آن هوا محبوس بوده و خروجی برای هوا و گازها ندارد. در کوره‌های باکسی مشکل ایجاد دوده در فرآیند پخت رنگ‌های پودری وجود دارد که این مشکل در زمستان‌ها بسیار شدیدتر است چرا که درها و پنجره‌های کارگاه‌ها بسته است و این موضوع برای پرسنل ایجاد مشکل می‌کند.»

وی می‌افزاید: «ما برای حل این مشکل از نانوسیلیکا استفاده کردیم. با اضافه شدن نانوسیلیکا به ساختار رنگ، دوده بسیار کمتری در کوره ایجاد می‌شود. در واقع اضافه شدن نانومواد به رنگ موجب افزایش مقاومت حرراتی رنگ می‌شود و تاثیر به سزایی در کاهش دود در کوره می‌شود. این موضوع هم برای سلامت پرسنل و کمک به محیط‌زیست اهمیت زیادی دارد. در حال حاضر تقریبا در ۲۰ درصد از محصولات ما از این فناوری استفاده می‌شود.»

مهندس صبوری می‌گوید: «البته ما علاوه بر این فناوری، دستاوردهای دیگری نظیر رنگ‌های آنتی‌باکتریال را در لیست محصولات خود داریم. در رنگ‌های آنتی‌باکتریال از نانوذرات اکسیدروی و نانوذرات نقره استفاده می‌شود. ما نانومواد مورد نیاز را از شرکت‌های ایرانی در داخل کشور تامین می‌کنیم.»

استفاده از رنگ پودری به عنوان جایگزین برای رنگ‌های مایع تحولی بزرگ در کیفیت رنگ به وجود آورده است. رنگ‌های مایع به خاطر دارا بودن حلال‌های شیمیایی تبخیرشونده هنگام خشک شدن، ایجاد آلودگی زیست‌محیطی کرده و برای سلامتی انسان هم مضر هستند. حفظ صددرصدی حالت جامد آن‌ها علاوه بر جلوگیری از آلودگی محیط‌زیست، کیفیتی غیرقابل مقایسه در مقابل رنگ‌های مایع به صنعت عرضه کرده است. رنگ‌های پودری هم اینک ۱۵ درصد از بازار رنگ را به خود اختصاص داده و با رنگ‌های سنتی مایع رقابت می‌کنند. با توجه به قوانین جاری زیست محیطی در مورد آلودگی و دفع مواد زائد، جایگزینی رنگ مایع با رنگ پودری روز به روز اهمیت بیشتری می‌یابد.

 

پایگاه خبری فناورری نانو ایران 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا