مقالات

کار، کار و باز هم کار!

آدم ها خسته می شوند گاهی. مدیران هم و این خستگی بیشتر از هر چیز دیگری ناشی از عواملی ست کاملا خارج از کنترل های فردی. گرنه کار کردن در جوهره وجودی بعضی هاست. نگاهی به زندگی رهبران سازمان های بزرگ، بدون تردید این موضوع را اثبات می کند.
در طول این 15-16 سالی که از انتشار بسپار می گذرد و به تبع حرفه مان در ارتباط نزدیک و دور با مدیران ارشد و میانی واحدهای تولیدی و بازرگانی بوده ایم، روزهای خوب و بد آنها را بسیار دیده ایم. واحدهای موفقی که از گردونه رقابت خارج و بعضا ورشکسته و تعطیل شده اند و آنهایی را که به سختی مانده اند یا به دشواری پا گرفته اند. اما راستش در روزهای خوب هم هیچ وقت حرف های امیدوارانه نشنیده ایم. بخشی البته شاید به ویژگی های فرهنگی ما بر می گردد و بخش دیگر حتما به شرایط غیر قابل پیش بینی و غیر قابل برنامه ریزی کشور.
شرایط بی ثبات بعد از انقلاب 57 که با جنگی تحمیلی آغاز شد، بعدتر با ریاضت های دوران سازندگی همراه بود و بعدتر هر چند یک دوره نسبتا آرام را پشت سر گذاشت، اما مناقشات پرونده بین المللی هسته ای ایران و موج های سهمگین تحریم ها، عرصه را بر صنعت و اقتصاد کشور تنگ کرد. احتمالا زمانی که این سرمقاله را می خوانید، ایران و دنیا بر سر این پرونده جنجالی و پر حاشیه به توافق رسیده اند (و یا متاسفانه میز مذاکره را ترک کرده اند، هر چند که کارشناسان احتمال برگشت به عقب را در موقعیت فعلی خیلی کم می دانند). همه دست درکاران تولید و سایر فعالیت های بازرگانی و به طور کلی اقتصادی کشور باید با آمادگی برای برداشته شدن تحریم ها، خود را برای چند و چون های جدید بازار مهیا کنند.
بسیاری از ما این مذاکرات را قدم به قدم و لحظه به لحظه دنبال کرده ایم و با خبرهای مثبت آن، خوشحال و با هر پالس منفی ارسالی، عصبی و ناخوشنود شده ایم، چرا که اثر تحریم ها را در کشور، با همه وجود خود احساس کرده ایم و امیدواری عمیقی در همه ی ارکان جامعه برای دوران پساتحریم وجود دارد.
مهم این است که در این جامعه اقتصادی کم ثبات، با همین اندک معیارهای قابل کنترل بتوانیم واحدهای خود را راهبری و امکان تولید و اشتغال و فعالیت های حرفه ای را زنده و سرزنده نگاه داریم.

در چنین شرایطی است که بیش از هر وقت دیگر ارزش مدیران کارآمد مشخص می شود. یکی از آنها صادق کحالی است، پیش کسوتی که بخشی از تاریخ صنعت رنگ و رزین کشور است. شرکت رنگ و رزین خوش به مدیریت آقای کحالی همین چندی پیش به عنوان واحد نمونه صنعتی و در آستانه روز صنعت و معدن منتخب و مورد قدردانی قرار گرفت. این موفقیت حاصل سال ها تلاش مردی ست که برای خیلی از دانش آموختگان رشته مهندسی پلیمر و رنگ اشتغال ایجاد کرده و با حمایت و همراهی آنها واحد تولیدی موفقی را در رنگ های صنعتی، خودرویی و دریایی در کشور اداره و مدیریت می کند.
برای وی آرزوی سلامتی و شادمانی داریم و امیدواریم همه ی واحدهای فعال در حوزه رنگ و رزین کشور بیش از گذشته، موفق و پیروز باشند.

تبسم علیزادمنیر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا