اخبار

چسب سنگ نانویی، از پایان نامه دانشجویی تا یک محصول صنعتی

بسپار/ ایران پلیمر یک شرکت نانویی موفق به تولید چسب سنگ آنتی‌باکتریال نانویی شده است که می‌توان از آن در بیمارستان‌ها، استخرها و تمام سازه‌هایی که نیاز به پوشش آنتی‌باکتریال دارند، استفاده کرد. این پروژه ماحصل تداوم کار روی نتایج پایان‌نامه دانشجویی یکی از دانش‌آموختگان حوزه فناوری‌نانو است.

چسب سنگ آنتی‌باکتریال نانویی شرکت مهندسی ایده سازان و فناوران جوان صنعت، ماحصل فعالیت‌ یکی از دانش‌آموختگان این مرز و بوم است که روی سنتز نانوذرات اکسید روی کار می‌کرد که در نهایت بعد از فارغ‌التحصیل شدن و توسعه این فناوری، اقدام به تولید این محصول کرده است.

محمد مهدی نعمتی، مدیرعامل شرکت مهندسی ایده سازان و فناوران جوان صنعت می‌گوید:  در دوران دانشجویی روی سنتز نانوذرات اکسید روی کار می‌کردم، بعد از فارغ‌التحصیلی و استخدام در دانشگاه علوم پزشکی متوجه نیاز بخش پزشکی به مواد آنتی‌باکتریال شدم.  اتاق‌های عمل نیاز به تمیزکاری روزانه دارند و گاهی در طول روز چند بار باید تمیز شوند، از آنجایی که نانوذرات اکسیدروی خواص آنتی‌باکتریال داشتند به فکر تولید پوشش نانویی از این نانوذرات افتادم، پوشش که بتواند مانع جذب خون به دیوار شده و به سادگی از سطح زدوده شود. ماحصل این کار، تولید پوشش‌هایی از جنس اکسید روی بود که دارای خواص آنتی‌باکتریال هستند.

نانوپوشش آنتی‌باکتریال موسوم به پلی‌نانوپاک و نانوچسب آنتی باکتریال از جمله محصولات شرکت مهندسی ایده سازان و فناوران جوان صنعت هستند.

مهندس نعمتی می‌گوید: تا پیش از این در یکی از مراکز رشد مستقر بودیم و تازه سه ماه است که دفتر مستقلی برای شرکت گرفته‌ایم. شرکت ما بسیار نوپا بوده اما تا اینجای کار موفق عمل کرده است. ما تا کنون ۸۰۰ کیلو از چسب نانویی آنتی‌باکتریال فروخته‌ایم. این چسب به صورت پایلوت در پروژه‌های مختلف نظیر  اطاق عمل و آزمایشگاه بیمارستان شهید فقیهی شیراز و اطاق عمل و آزمایشگاه بیمارستان حضرت زینب شیراز مورد استفاده قرار گرفته است

به اعتقاد مدیرعامل شرکت مهندسی ایده سازان و فناوران جوان صنعت این پوشش نانویی می‌تواند عفونت را در فضای بیمارستانی کنترل کند.

نعمتی از کم‌توجهی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نسبت به فناوری‌های نوین نظیر این محصول گله‌مند بوده و امیدوار است که اعتماد به شرکت‌های نوپا و محصولات پیشرفته این شرکت‌ها در صنعت افزایش یابد تا مسیر توسعه فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان هموارتر شود.

نانوچسب آنتی‌باکتری نانویی به صورت اختراع در داخل کشور ثبت شده است. این محصول دانش بنیان این امکان را به مصرف کننده می‌دهد که بتواند بیشتر سطوح مثل چوب، سنگ، شیشه و غیره را در مدت زمانی کوتاه بچسباند و همچنین در کاربردی خاص از این محصول می توان به عنوان عایق در سطوح مختلف نظیر استخر، پشت بام، سرویس بهداشتی و غیره استفاده نمود. از جمله کاربردهای دیگر این محصول استفاده از آن به عنوان افزودنی به بتون است که سبب آبگریزی و عدم ترک خوردن بتون می‌شود این محصول دارای نانو ذرات اکسید روی بودن و خاصیت آنتی باکتریالی دارد و این خاصیت محصول را در کاربرد به عنوان درزگیری بسیار متمایز از سایر محصولات مشابه می نماید. از جمله گواهی نامه و تاییدیه‌های این محصول می‌توان به گواهی ثبت اختراع، نانو مقیاس و استاندارد ۱۰۹۰۰آنتی باکتریال و ۱۴۷۱۸ چسب سنگ اشاره نمود.

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا