اخبار

پیچ پلیمری زیست تخریب پذیر برای درمان آسیب های زانو در کشور ساخته شد

بسپار/ ایران پلیمر محققان پژوهشگاه مواد و انرژی ایران مستقر در مشکین دشت البرز موفق به ساخت پیچ زیست تخریب پذیر و زیست فعال با کاربرد در درمان آسیب دیدگی زانوی انسان شدند.

دکتر سعید حصارکی محقق و عضو تیم پژوهشکده فناوری نانو و مواد پیشرفته پژوهشگاه مواد و انرژی ایران اظهار داشت که نمونه این پیچ با تلاش وی و همکارانش توانست مرحله آزمایشگاهی را با موفقیت پشت سر بگذارد.

وی ادامه داد: این پیچ که نمونه خارجی ندارد در مرحله ثبت اختراع است.
همچنین براساس گزارش وزارت علوم، این دستاورد که برای اولین بار در کشور مورد بررسی قرار گرفته و به تولید آزمایشگاهی رسیده است، در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار ملی امسال؛ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران، رونمایی شد.
به گفته حصارکی، طی سال های اخیر، پیچ های تداخلی فلزی برای تثبیت رباط صلیبی استفاده شده اند که با وجود استحکام بسیار بالا، اما مضرات زیادی را از جمله احتمال آسیب رباط، تداخل حین عکسبرداری با روش ام آر آی از بافت، نیاز به جراحی ثانویه برای خارج کردن ایمپلنت بعد از ترمیم، دارند. 
وی افزود: استفاده از پیچ های پلیمری زیست تخریب پذیر نیز تا حدود زیادی مشکلات ناشی از پیچ های فلزی را برطرف کرده است با این حال ضمن خواص مکانیکی ضعیف تر نسبت به فلزات، رشد مجدد استخوان را ترغیب نکرده و در نتیجه پس از تخریب آن، حفره ایجاد شده در بافت استخوان همچنان باقی خواهد ماند.
حصارکی با اشاره به مزیت پیچ زیست تخریب پذیر و زیست فعال گفت: این پیچ ساخته شده علاوه بر اینکه زیست تخریب پذیر می باشد، به دلیل اجزای به کار گرفته شده در ترکیب آن، دارای استحکام مکانیکی مطلوب برای نگهداری رباط صلیبی بوده و امکان چسبندگی به استخوان و قابلیت جایگزینی استخوان در حین تخریب را نیز دارا می باشد.
وی اظهار داشت: طرح مذکور مبنی بر فناوری های نوین در حوزه های مواد پیشرفته و زیست فناوری در نقشه جامع علمی کشور بوده که جهت رفع نیازهای بخش سلامت جامعه انجام شده و می تواند علاوه بر افزایش سهم تولید کشور در منطقه، به دلیل ارائه خدمات مبتنی بر دانش و فناوری منجر به ثروت افزایی و اشتغال زایی در آن حوزه گردد. 
حصارکی توضیح داد: چهار نوع لیگامان وجود دارد که وظیفه اصلی آنها اتصال استخوان ران به استخوان ساق پا می باشد. لیگامان ACL یا همان رباط صلیبی قدامی از سر خوردن و لغزیدن استخوان ران در بالای ساق پا جلوگیری می کند. همچنین این لیگامان وظیفه حفظ پایداری چرخشی زانو را نیز عهده دارد.
وی ادامه داد: آسیب دیدگی لیگامان ACL (رباط صلیبی قدامی) یکی از معمولترین جراحات در ارتوپدی و آسیب دیدگی زانو است که عدم توجه به آن موجب صدمات جبران ناپذیر و حتی در مواردی منجر به مرگ می شود.
این پژوهشگر همچنین گفت: بر اساس آماری که در سال 2017 در کشور ایالات متحده ارائه شده است، سالانه در حدود 200 هزار جراحی ترمیم رباط صلیبی در این کشور انجام می شود که چیزی حدود 7/6 بیلیون دلار برآورد هزینه این جراحی ها است.
پژوهشگر پژوهشکده فناوری نانو و مواد پیشرفته پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: متاسفانه آمار دقیقی از میزان این جراحی در کشور خودمان در دست نیست لیکن جزو متداولترین جراحی ها در حوزه آسیب های مربوط به زانو می باشد که در اثر تصادفات، آسیب دیدگی های ورزشی و غیره رخ می دهد.
حصارکی افزود: این طرح، موفقیتی دیگر برای پژوهشگاه مواد و انرژی است که حمایت از آن می تواند کمک شایانی به حل معضلات موجود در حوزه پزشکی کشور کند.

ایرنا

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا