اخبار

پیش‌بینی افزایش ۵ میلیارددلاری صادرات در ‌سال آینده/ مشکلات صادرات به افغانستان در حال حل‌شدن است

بسپار/ایران پلیمر رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره‌ به پیش‌بینی افزایش ۵میلیارددلاری صادرات در ‌سال آینده گفت: در حوزه صادرات افغانستان با مشکلاتی روبه‌رو‌ بوده‌ایم ولی در زمان حاضر این مشکلات در حال حل‌شدن است.

 علیرضا پیمان‌پاک در نشست خبری صبح امروز در خصوص تبیین سیاست‌های تجارت خارجی کشور، اظهار داشت: در 9 ماه ابتدایی سال جاری شاهد افزایش حجم صادرات غیرنفتی و رشد خوب این بخش بوده‌ایم و توجه ویژه مسئولان به توسعه صادرات ‌برای رفع مشکلات تجار ‌و صادرکنندگان به این رشد کمک کرده است.

وی با ابراز “بدون حضور نمایندگان بخش خصوصی تصمیمی گرفته نشده است ‌‌و همیشه تلاش شده است نظرات قسمت‌های مختلف بخش خصوصی را دریافت کنیم”، ادامه داد: این اقدامات باعث شده است تجار حس خوبی به دولت سیزدهم داشته باشند و‌ با کمک مدیران ارشد روند توسعه صادرات، چشم‌گیرتر خواهد بود.

رئیس سازمان توسعه تجارت، با اشاره‌ به پیش‌بینی افزایش 5میلیارددلاری صادرات در ‌سال آینده، تصریح کرد: ‌تا پایان سال صادرات ما به بیش از 45 میلیارد دلار خواهد رسید و همه این اتفاقات در حالی رخ داده است که در حوزه صادرات افغانستان با مشکلاتی روبه‌رو‌ بوده‌ایم ولی در زمان حاضر این مشکلات در حال حل‌شدن است و‌ روال در این کشور‌ در حال عادی‌شدن است.

پیمان‌پاک افزود: کاهش ارزش لیر (ترکیه) نیز باعث شده بود تراز تجاری تغییر کند ولی با همه این وضعیت، با هماهنگی‌ای که بین دولت و صادرکنندگان بود، روند مثبت است و ‌امیدواریم سرعت رشد صادرات را افزایش دهیم.

وی در خصوص توسعه روابط ایران و روسیه و‌ چین گفت: تأکید رئیس جمهور توسعه تجارت همه‌جانبه با همه کشورهاست، روسیه هم یکی از اینهاست، در سفر اخیر رئیس جمهور، هدف‌گذاری صادرات 7/5 میلیارد دلاری را دیده بودیم، که این برنامه یک پیش‌بینی حداقلی است، حداقلی‌ای که می‌تواند محقق شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت یادآور شد: واردات روسیه سالانه 250 تا 300 میلیارد دلار است ‌ولی همیشه سهم ما کمتر از 500 میلیون دلار است و‌ امسال ان‌شاءالله به 700 میلیون دلار خواهد رسید. نکته‌ای که وجود دارد این است که ظرفیت‌های صادراتی به روسیه بسیار زیاد است ولی باید در توسعه بازار، ایجاد مراکز تجاری، رایزن‌های تجاری، همکاری‌های اتاق‌های مشترک و‌ حضور‌ شرکتهای تجاری که گام اول در‌ توسعه تجارت است مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: توسعه تجارت اوراسیا یک اقدام مهم است که ‌به‌صورت جدی پیگیر هستیم و‌ چندین ‌نشست مختلف با نمایندگان ‌5 کشور اوراسیا داشتیم. در یک سال آینده امیدواریم به تجارت آزاد اوراسیا بپیوندیم، و بعد از آن، موضوع اصلی ‌توسعه زیرساخت‌هاست که باید پیگیری شود.

معاون وزیر صمت با اشاره به برنامه‌های بلندمدت ‌و کوتاه‌مدت مشخص برای توسعه تجارت اوراسیا گفت: روز‌ گذشته نخستین جلسه را با وزیر صمت در خصوص توسعه روابط با آمریکای لاتین داشتیم که تکالیفی برای دستگاه‌های مختلف تعیین شد تا از این طریق بتوانیم به نتیجه‌ای که در‌نظر گرفته‌ایم، برسیم.

وی همچنین گفت: موضوع برگشت ارز نیز مسئله دیگری است که در حال پیگیری هستیم تا با استفاده از سیستم جایگزین بانکی مثل تهاتر و رمزارزها و… به تجار برای یک انتخاب بهتر در مسیر صادراتی کمک کنیم.

تسنیم 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا