اخبار

پیشرفت 80 درصدی بزرگترين خط لوله اتيلن جهان

بسپار می نویسد، مدیر طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از پیشرفت 79,62 درصدی خط لوله اتیلن غرب خبر داد
مرضیه شاهدایی در گفتگو با شانا با تشریح مراحل ساخت و وضع موجود خط لول اتیلن غرب و پتروشیمی های موجود در مسیر این خط لوله گفت: هم اکنون فاز دوم پتروشیمی کاویان آماده راه اندازی و منتظر دریافت خوراک و تزریق محصول اتیلن به این خط لوله است.
وی با اشاره به پیشرفت بالای 90 درصدی پتروشیمی های لرستان، کردستان و مهاباد در مسیر خط لوله اتیلن غرب گفت: براساس برنامه ریزیهای صورت گرفته پتروشیمی لرستان در نیمه دوم امسال به بهره برداری می رسد.
وی با بیان این که خط لوله اتیلن غرب می تواند منجر به ایجاد شغلهای جدید در منطقه شود، گفت: همزمان با راه اندازی چندین مجتمع پتروشیمی در مسیر خط لوله اشتغالزایی مطلوبی در استانهای واقع در کنار خط لوله اتیلن غرب ایجاد می شود.
شاهدایی افزود: امید است که صنایع پایین دستی پتروشیمی با توجه به وجود مجتمعهای بالادستی در مسیر خط لوله اتیلن غرب بتوانند با تولید مواد و فرآورده های متنوع پتروشیمی، این صنعت را از خام فروشی دور کنند.
به گزارش شانا، تامین خوراک پتروشیمی های ایلام، لرستان، مهاباد و کردستان، از اولویتهای شتاب بخشی به ساخت خط لوله اتیلن غرب به شمار می رود و تکمیل این خط لوله می تواند سهم بزرگی در توسعه صنعتی غرب کشور و نیز اشتغالزایی در این منطقه داشته باشد.
خط لوله اتیلن غرب پس از تکمیل، ظرفیت انتقال 3.5 میلیون تن اتیلن را دارد. 2.5 میلیون تن از پارس جنوبی و یک میلیون تن خوراک از گچساران به خط تزریق خواهد شد و خوراک 12 مجتمع پتروشیمی را تامین می کند.
ساخت قطعه های همدان، دهدشت، ممسنی، بروجن و کازرون هنوز شروع نشده است و پتروشیمی تبریز نیز براساس مذاکره های انجام شده همانند پتروشیمی ایلام، خود اقدام به احداث انشعاب خواهد کرد.
این خط لوله 2 هزار و 700 کیلومتر طول دارد و در مسیرش خوراک 11 مجتمع پتروشیمی را از جمله در کرمانشاه ، اندیمشک ، لرستان ، کردستان ، میاندوآب و مهاباد تامین می کند.
در طول این مسیر اکنون پتروشیمی کاویان و پلیمر کرمانشاه در مدار تولید قرار دارند و اتیلن تولیدی کاویان را کرمانشاه تحویل می گیرد.
خط لوله اتیلن غرب محصول تولیدی پتروشیمی کاویان را با هدف توسعه صنعت پتروشیمی در مناطق غربی کشور منتقل می کند.
اتیلن ماده اولیه مهمی برای تولید بسیاری از ترکیبات آلی پرمصرف در صنعت به شمار می رود و به صورت گسترده در صنعت پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا