اخبار

پورقاضی: نعمت‌زاده از آرزوهايش مي‌گويد، سرمایه‌گذاری اروپا در ایران فقط حرف است!

بسپار می نویسد، مهدی پورقاضی به صحبت های نعمت زاده در نماز جمعه تهران واکنش نشان داد.
مهدي ‌پورقاضي رييس كميسيون صنعت و معدن اتاق بازرگاني تهران در این باره گفت: بنده فكر مي‌كنم جناب وزير آرزوهاي خود را بيشتر مطرح مي‌كنند، تا واقعيت‌هاي موجود را به اين دليل كه لزوما منافع سرمايه‌گذاران با منافع كشورمان در دوران پس ازتحريم يكسان نيست.

خارجي‌ها در وهله اول به ايران مي‌آيند تا از كشورمان يك ارزيابي اوليه داشته باشند و ببينند آيا ايران مي‌تواند محل مناسبي براي سرمايه‌گذاري باشد يا خير، در وهله دوم آنها به مطالعه و بررسي اقتصاد ايران مي‌پردازند و اين موضوع را از ابعاد و جنبه‌هاي مختلف و گوناگون مورد بررسي و كنكاش قرار مي‌دهند.

هيات‌هاي اقتصادي كه بعد از حصول توافق هسته‌يي به تهران آمده‌اند، اغلب به بررسي شرايط بازار ايران پرداخته‌اند، هدف كوتاه‌مدت آنها در ايران، فروختن كالاهايي است كه تا پيش از اين مجاز نبودند آنها را به ما بفروشند، صحبت‌هايي هم كه در مورد سرمايه‌گذاري اروپايي‌ها در ايران زده مي‌شود، فعلا فقط همه درحد حرف است و بايد روي آن كارهاي زيادي صورت گيرد تا به يك قرارداد تبديل شود.

آن‌ها مي‌گويند تا زمانيكه مسائل و تحريم‌هاي بانكي حل نشود و نقل‌وانتقال پول به راحتي و سهولت صورت نگيرد، نمي‌توان قدمي از قدم برداشت. همچنين آنها مي‌گويند براي سرمايه‌گذاري در ايران بايد از امنيت لازم برخوردار شوند. البته اين نكته را هم بگويم آنها به حوزه‌هايي بيشتر علاقه‌مند هستند كه براي آنها حضور در ايران رانت ايجاد مي‌كند.

براي خارجي‌ها حضور در صنعت پتروشيمي ايران بسيار خوب است و منفعت‌هاي زيادي دارد، چراكه آنها خوراك پتروشيمي را به نرخ 13سنت به ازاي هر متر مكعب دريافت خواهند كرد، كه چنين چيزي در هيچ كجاي دنيا وجود ندارد. براي همين مساله است كه هيات‌ها خارجي براي حضور در صنعت پتروشيمي ايران بسيار ابراز علاقه مي‌كنند و خواستار حضور در آن هستند، چراكه سود سرشاري را نصيب آنها مي‌كند.
گفت و گوی یاد شده به نقل از روزنامه تعادل آوره شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا