اخبار

پورقاضی، رییس کمیسیون صنعت اتاق تهران: فساد در امور مالیاتی و گمرک هنوز برطرف نشده است

بسپار می نویسد، رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران ضمن انتقاد از عملکرد سازمان امور مالیاتی و گمرک، تصریح کرد: وزیر اقتصاد در دو ساله گذشته نتوانسته مشکلات مربوط به فساد در این دو ارگان را برطرف کند؛ لذا سازمان امور مالیاتی و گمرک به تغییرات سریعی نیاز دارند.

مهدی پورقاضی در گفت‌وگو با ایسنا، به ارزیابی عملکرد و سیاست‌های وزیر اقتصاد در دو سال گذشته پرداخت و درباره استیضاح احتمالی وی عنوان کرد: آنچه در مجلس از وزیر اقتصاد سوال شده است در مورد اعتبارات و تسهیلات بانکی بوده که بخشی از آن به گذشته ارتباط دارد و به وزارت اقتصاد در دولت فعلی مربوط نمی‌شود.

وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از این مسئله ناشی از محدودیت منابع بانکی است، ادامه داد: موردی که از وزیر اقتصاد سوال شده است منصفانه نیست، چون وزیر اقتصاد نسبت به این موضوع مسئولیت و تصمیم‌گیری نداشته است. اما سازمان امور مالیاتی و همچنین گمرک که زیر مجموعه‌های وزارت اقتصادند با مشکلات بسیار زیادی مواجه هستند.

پورقاضی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی و همچنین گمرک از نظر فساد اداری رتبه‌های بسیار ضعیفی را به خود اختصاص داده‌اند، تصریح کرد: وزیر اقتصاد در دو ساله گذشته نتوانسته مشکلات مربوط به فساد را در این دو سازمان برطرف کند و شرایط مطلوبی در آن‌ها به وجود بیاورد. اگر به جای نمایندگان مجلس بودم از وزیر اقتصاد درباره عملکرد این دو بخش سوال می‌کردم. سازمان امور مالیاتی و اداره گمرک نیاز به تغییرات سریع‌تری دارد.

رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران معتقد است در مجموع وزیر اقتصاد مردود نیست و امتیازی بالای 50 دارد؛ چراکه در زمینه‌های مختلف کندتر از آنچه انتظار می‌رفت عمل شده است. سازمان امور مالیاتی در مورد بخشی از اقتصاد که مربوط به اصناف است بسیار کند و سهل برخورد می‌کند و با مسامحه با این بخش‌ها رفتار می‌کند. درحالی که اصناف عموما مدارک و دلایلی برای گردش مالی‌شان ارائه نمی‌دهند و از آن‌ها مالیات بسیار کمی گرفته می‌شود.

وی افزود: در مقابل فشار به سازمان‌هایی که دفاتر قانونی دارند و امورشان روشن است، وارد می‌شود و به بهانه‌های مختلف سعی می‌شود دفترشان را رد کنند و در پایان هم گفته می‌شود “باید با هم به توافق برسیم” و عنوان می‌کنند که “امکان کم شدن مالیات وجود ندارد”؛ به همین دلیل است که روش چانه‌زنی در سیستم مالیاتی باب شده است، زمانی که چنین روشی شکل گرفت در کنار آن فساد اداری به جود می‌آید.

پورقاضی ادامه داد: زمانی که وارد فروشگاه‌های مربوط به اصناف می‌شویم هیچ سیستم روشنی که بتواند نشان‌دهنده گردش مالی آنها باشد وجود ندارد و صرفا باید به هر چیزی با تخمین و حدس رسید؛ البته در مورد فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ چنین مسئله‌ای وجود ندارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا