اخبار

پتروشیمی امیرکبیر برای واردات اتیلن با سابیک و بروج مذاکره می کند

بسپار می نویسد، پتروشیمی امیرکبیر برای خرید اتیلن از عربستان در حال مذاکره با شرکت های سابیک و بروج است.

به گزارش پتروتحلیل، در حال حاضر پتروشیمی امیرکبیر با کمبود ۳۰۰ هزارتن اتیلن به طور سالانه روبه رو است و از این رو مذاکره این شرکت برای واردات اتیلن از ماهها پیش آغاز شده است.

این در حالی است که پتروشیمی امیرکبیر ۵ کوره مایع و ۲ کوره گازی دارد و با توجه به کمبود اتیلن در حال حاضر ۳ کوره مایع و یک کوره گازی آن فعال است. البته بازسازی ۲ کوره مایع و یک کوره گازی آن نیز آغاز شده و احتمالا بازسازی کوره گازی آن تا پایان شهریور و کوره های مایع نیز تا پایان آبان ماه طول خواهد کشید.

یک مقام آگاه در این باره گفت: اگر تمام کوره های پتروشیمی امیرکبیر فعال باشند، نیاز اتیلن کوره ها ۹۵ تن اتیلن در هر ساعت است، اما در حال حاضر پتروشیمی امیرکبیر ۲۵ تن اتیلن در هر ساعت از خط اتیلن غرب با ترکیب ۳ کوره مایع و یک کوره گازی دریافت می کند که با نوسان نیز روبه رو است؛ چرا که مصرف کنندگان دیگری نیز وجود دارند و به خاطر عدم کشش خط، اتیلن دریافتی با نوسانات روبه رو است و قابل پیش بینی نیست.

از طرف دیگر پتروشیمی امیرکبیر بخشی از کمبود اتیلن خود را از پتروشیمی جم و مارون برطرف می کند و میزان آن از پتروشیمی جم ۲۵ تن در ساعت و پتروشیمی مارون نیز ۱۱ تن در ساعت است که این مقدار نیز با نوسان روبه رو است، از این رو همواره پتروشیمی امیرکبیر ۳۲ تا ۳۶ تن اتیلن در هر ساعت جمعا برای ۷ کوره کسری دارد که برابر با ظرفیت تولید در یک کارخانه LLD است.

به همین دلیل پتروشیمی امیرکبیر تصمیم گرفت تا برای جبران کمبود اتیلن مذاکراتی با شرکت های سابیک و بروج آغاز کند، البته با توجه به اینکه این شرکت ها قراردادهایی بلندمدت با مشتریان خود دارند و اتیلن را به صورت پیش فروش عرضه می کنند، خرید اتیلن از آنها دشوار است. از سوی دیگر تا زمانی که خطوط پارس جنوبی فعال نشود، کمبود اتیلن پتروشیمی ها برطرف نخواهد شد که بعید به نظر می رسد که تا پایان امسال نیز تمامی خطوط پارس جنوبی فعال شوند.

این در حالی است واردات اتیلن به ایران نیز هزینه های حمل بالایی را می طلبد که از عهده شرکت های پتروشیمی خارج است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا