اخبار

واردات تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل توسط دستگاه‌های دولتی ممنوع می‌شود

بسپار می نویسد، معاون اول رییس‌جمهور از اعطای جایزه صادراتی به شرکتهای دانش‌بنیان در سال جاری و ممنوعیت واردات تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل توسط دستگاه‌های دولتی به عنوان برنامه آینده دولت خبر داد.

جهانگیری روز شنبه در حاشیه سومین نمایشگاه مواد و تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل که در سالن خلیج فارس نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افتتاح شد در جمع خبرنگاران با تاکید بر این که حمایت از شرکتهای دانش بنیان از رویکردهای جدی نظام است، افزود: برای تحقق این امر نیاز به منابع مالی جدی است که خوشبختانه در بودجه‌های 93 و 94 برای صندوق نوآوری و شکوفایی اعتبارات خوبی دیده شد؛ به گونه‌ای که اعتبارات این صندوق از 25 میلیارد تومان طی دو سال به بیش از 1500 میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی همچنین اختصاص منابع مناسب به صندوق توسعه ملی را از دیگر منابع مالی جدید برای حمایت از شرکتهای دانش بنیان ذکر کرد و اظهار داشت: در جلسه هیات امنای این صندوق مصوب شد که به شرکتهای دانش بنیان وام ریالی بدهند و نرخ سود برای شرکتهای صنعتی 12 درصد و برای شرکتهای کشاورزی 10 درصد تعیین شده است.

وی همچنین حمایت از تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل را از دیگر رویکردهای دولت برای حمایت از شرکتهای دانش بنیان نام برد و یادآور شد: محصولاتی که در داخل کشور ساخته می‌شود، مورد حمایت قرار می‌گیرند که این حمایتها شامل حمایت‌های لیزینگ با سود کم است، ضمن آ‌ن که دولت ممنوعیتی برای دستگاه‌های دولتی در زمینه واردات تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل، ایجاد خواهد کرد.

جهانگیری با ابراز امیدواری نسبت به ترویج و به کارگیری فرهنگ مصرف تجهیزات داخلی توسط مردم، یادآور شد: در سال جاری جایزه صادراتی برای حمایت از شرکتهای دانش بنیان و خدمات فنی و مهندسی در نظر گرفته خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به مشکلات موجود د ر زمینه بوروکراسی حمایت از شرکتهای دانش بنیان خاطرنشان کرد: این بوروکراسی خاص پژوهشگران نیست بلکه یک واقعیت برای کشور است به گونه‌ای که بخشی از مشکلات نظام اقتصادی به دلیل مشکلات اداری و بوروکراسی است.

جهانگیری ادامه داد : در این راستا مصوباتی در دولت داشتیم که این مصوبات در جهت تسهیل صادرات و رفع موانع تولید است.

وی در این باره توضیح داد: بر این اساس وزارت اقتصاد و دارایی باید نسبت به شناسایی مجوزهایی که قابل لغو هستند، اقدام کند تا بتوانیم از این طریق برخی از مجوزها را لغو کنیم و بخشی ازموانع اداری برطرف شود.

معاون اول رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: عزم دولت این است که همه موانع پیش روی تولید و صادرات کشور که قابل رفع و برطرف شدن هستند از میان برود

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا