اخبار

نمایندگان تشکل ها این بار خواسته به حق خود را نزد نعمت زاده بردند: تاریخ ایران پلاست در مهر تثبت شود

بسپار می نویسد، نمایندگان منتخب تشکل های صنعت پلیمر که روزهای پر کاری را برای رایزنی در خصوص چگونگی برگزاری دهمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران پلاست می گذرانند به دنبال درخواست و ارسال نامه به مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاون وزیر نفت، این بار درخواست خود مبنی بر اعتراض به اصرار در تاریخ اعلام شده این نمایشگاه یعنی فروردین ماه را نزد وزیر صنعت، معدن و تجارت مهندس نعمت زاده بردند. شاید هیچ کس بهتر از نعمت زاده به عنوان موسس نمایشگاه ایران پلاست، اعتبار و اهمیت آن را برای صنعت پلیمر و صنایع تبدیلی و تکمیلی پتروشیمی نداند.
متن نامه ارسالی به شرح زیر است:
موضوع: درخواست عدم تغییر زمان برگزای نمایشگاه ایران پلاست در سال 1395 (3 تا 7 مهر ماه) بدلیل برنامه ریزی های انجام شده و تثبیت تاریخ تعیین شده

جناب آقای مهندس نعمت زاده- وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت
احتراما به استحضار می رساند تشکل های صنعتی و صنفی پلاستیک کشوربا همکاری و مساعدت واحد های ذیربط آن وزارتخانه جهت معرفی توانمندی های تولید داخل و آشنایی با دستاوردهای علمی و روز دنیا حسب مورد برای شرکت در نمایشگاه های داخلی و بین المللی برنامه ریزی نموده اند. از جمله در نمایشگاه ایران پلاست مورخ 3 تا 7 مهر ماه 1395. این تشکل ها با توجه به وسعت و تنوع صنایع مرتبط با آن، برنامه ریزی های لازم با صنعتگران داخلی و کشور های پیشرفته را برای آن تاریخ مورد نظر به عمل آورده اند. لکن بدلایلی که برای این انجمن ها روشن نمی باشد، متاسفانه زمان آن دستخوش تغییر شده است. که به منظور جلوگیری تبعات منفی ناشی از تصمیم یاد شده و با در نظر گرفتن موارد ذیل خواهشمند است دستور لازم جهت عدم تغییر زمان یاد شده و تثبیت آن صادر و از نتیجه آن، انجمن های مرتبط را مطلع فرمایید.
1- در مجوز صادر شده در نهمین نمایشگاه ایران پلاست که امتیاز آن برای سه دوره به شرکت صنایع ملی پتروشیمی داده شده، زمان نمایشگاه در تاریخ سوم الی هفتم مهر ماه به مدت سه دوره تثبیت شده بود و طبق قانون زمان نمایشگاه حداکثر می تواند دو هفته جا به جا شود، پس تغییر زمان فعلی برخلاف قانون نمایشگاه بوده است.
2- حضرتعالی حتما تائید می فرمایید که حداقل تا 20 فروردین ماه اکثر کارخانجات در تعطیلی به سر می برند و فضای کسب و کار فعال نمی باشد و به لحاظ ماهیت ماشین آلات یا خطوط تولیدی که باید در معرض نمایش قرار گیرد، مستلزم صرف وقت بسیار بالا برای آماده سازی – غرفه سازی – حمل و نقل بار ها ترافیکی می باشد و عملاً انجام این کار در فروردین ماه بسیار مشکل می باشد.
3- یک سری کالاها و ماشین آلات فرآیند پلاستیک که توسط شرکت های ماشین سازی اروپایی، چینی و ترکیه ای که به نمایشگاه حمل می شود بارهای ترانزیتی می باشد که از لحاظ راهنمایی و رانندگی، حمل بار سنگین و ترافیکی به دلیل تعطیلات سال نو از 20 اسفند ماه تا 20 فروردین ماه مجاز نمی باشد که مشکل بزرگی جهت حمل و نقل می باشد.
4- نمایشگاه چاینا پلاست بعنوان دومین نمایشگاه پلاست دنیا که بیشترین بازدیدکننده و غرفه گذار را بعد از نمایشگاه K آلمان دارد و در پایان فروردین ماه 95 برگزار می گرددکه مسلما بازدید کنندگان و هم غرفه گذاران داخلی و خارجی حضور در چاینا پلاست را بر ایران پلاست ترجیح می دهند و این هم زمانی ، نمایشگاه ایران پلاست را بسیار تضعیف خواهد کرد.
5- ماشین آلات و تجهیزات پلاستیک ارائه شده در نمایشگاه کالای سرمایه ای می باشند که اکثرا از مسیر تسهیلات بانکی خریداری می گردد و جنابعالی مستحضر هستید که سیاست های بانکی و نرخ سود در پایان فروردین ماه مشخص نمی گردد که این مسئله تصمیم گیری مشتریان را سخت خواهد کرد و در عملکرد اقتصادی نمایشگاه و عقد قراردادها حین نمایشگاه، تاثیر منفی خواهد گذاشت.
6- نمایشگاه محل عرضه توانمندیهای صنعتگران داخلی و خارجی می باشد و برنامه ریزی تمام صنعتگران و تولید کنندگان داخلی و غرفه گذاران خارجی بر اساس زمان تثبیت شده جهت نمایشگاه برای تاریخ سوم تا هفتم مهر ماه بوده و ارائه نوآوری ها و محصولات نو مستلزم طی کردن مسیر طولانی از تحقیق و توسعه تا تولید پایلوت و نهایتا تولید انبوه آن بر اساس تاریخ تثبیت شده نمایشگاه بوده است.
7- نمایشگاه ایران پلاست در سال 95 برگزار می گردد و تقویم نمایشگاه جهت سال 95 هنوز بسته نشده و اعلام رسمی نگردیده است.
8- طی مذاکراتی که با مسئولین پتروشیمی داشتیم در آغازاعلام کردند تغییر زمان نمایشگاه بر مبنای مشورت با صنعتگران اروپایی بوده است، در صورتیکه نمایندگان انجمن های پلاستیک در مذاکره با روسا و معاونین اطاق بازرگانی ایران و اتریش- ایران و آلمان و مذاکره با ماشین سازان آلمانی، اتریشی و نمایندگان ماشین های چینی ، تمام آنها معتقد بودند که زمان فروردین ماه اصلاً برای نمایشگاه مناسب نمی باشد و حتی نامه رسمی نیز به مدیر نمایشگاه ایران پلاست جهت ملاقات حضوری و مذاکره ارائه نمودند (در صورت لزوم کپی نامه های شرکت های غرفه گذار اروپایی و چینی ارئه می گردد.)
در این راستا تمام استدلال های فوق جهت مدیر کل محترم نمایشگاه بین المللی جناب دکتر اسپهبدی توضیح داده شده و ایشان با لطف کامل و روی باز هم به صورت شفاهی و هم به صورت کتبی در ذیل نامه تشکل های صنعتی دستور موکد بر برگشت تاریخ ایران پلاست به زمان قبلی خود یا تغییر به زمان مناسب را به معاونت فنی خود دادند. با این حال نمایندگان تشکل ها نیز به معاونت فنی ایشان مراجعه نموده و با توجه به اینکه تقویم سال 95 بسته نشده بود و اعلام رسمی نگردیده بود، ایشان قول دادند حتما تغییر درخواست شده اعمال گردد. پس از یک هفته از نمایشگاه اطلاع دادند که تاریخ نمایشگاه به آذر ماه منتقل شده و دوباره چند روز بعد اعلام کردند که زمان به 21 تیر ماه تغییر پیدا کرده است که نمایندگان تشکل ها با هر دوتاریخ برا ی سال 95 موافقت خود را اعلام کردند، ولی ناگهان چند روز پیش نمایشگاه اعلام کرد که تاریخ فروردین ماه قابل تغییر نیست. ما نمی دانیم چه اتفاقی افتاده است یا چه اعمال نفوذی شده است که بر خلاف دستور مدیر کل نمایشگاه این تغییر زمان اعمال نشده است.
هفته گذشته در جلسه ای حضوری با جناب آقای مهندس شعری مقدم – مدیر عامل محترم شرکت ملی پتروشیمی -تمام دغدغه های صنعتگران پلاستیک را به استحضار رساندیم و ایشان نه تنها قول تثبیت زمان (مهرماه – 95) بلکه واگذاری مدیریت نمایشگاه را به تشکلها دادند ، اما متاسفانه بدون توجه به نقش صنعتگر داخلی ،مدیر روابط عمومی پتروشیمی شروع به پیش ثبت نام نمایشگاه نموده است.
پیشا پیش از دستور مساعدی که در این خصوص صادر می فرمایید تشکر و قدر دانی می نماییم.ضمنا به منظور جلوگیری از حجم مکاتبات زیاد و مراجعات مکررانجمن ها و تشکل های مرتبط، مقرر گردید افراد مجموعه ذیل به نمایندگی کل انجمن ها انتخاب و جهت طرح موضوعات و موارد مرتبط پیگیری لازم را داشته باشند.

1- سید جواد میرحیدری- انجمن صنایع همگن پلاستیک – 88757494

2- سیدرحیم مقیمی اصل- اتحادیه صنوف پلاستیک – 77605708

3- سید محسن صفایی- انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران – 88927986

4- محمدرضا شاکری- انجمن صنایع همگن ماشین سازان و تجهیزات پلیمری ایران 5- 77788204

5- امید کوشکی- انجمن تولید کنندگان مستربچ و کامپاند ایران – 44787134

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا