مقالات

نقش چگالی پلیمر در طراحی ماردان

بسپار/ ایران پلیمر – چگالی بر آهنگ شارش جرمی (MFR) تاثیر می­گذارد و انتقال انرژی بر اساس جرم است، نه حجم. در نتیجه، چگالی بسپار تقریبا در هر یک از محاسبات طراحی ماردان دخیل است.

هنگام طراحی ماردان، چندین خواص بسپار باید در نظر گرفته شود که یکی از مهم­ترین آن­ها، چگالی بسپار است، اما از جمله مواردی است که کمتر مورد بحث قرار گرفته است. ماردان رانشگری، دستگاهی حجمی است و برونداد بر حسب حجم تعیین می­ شود، نه وزن (برای مثال یا mm3/sec). برونداد حجمی معمولا با استفاده از چگالی مذاب بسپار به برونداد جرمی (lb/hr یا kg/hr) تبدیل می ­شود.

برای مثال، ماردان با برونداد in.3/hr 20 یا lb/hr 2700 از اکریلیک (PMMA) با همان برونداد حجمی فقط lb/hr 1872 PP فراورش می­ کند. بنابراین، چگالی یک جنبه مهم است، زیرا بر آهنگ شارش جرمی تاثیر می­گذارد و انتقال انرژی بر اساس جرم است، نه حجم. در نتیجه، چگالی در هر محاسبه­ ای از طراحی ماردان دخیل است.

انرژی مورد نیاز برای افزایش هر درجه از هر پوند بسپار، گرمای ویژه بسپار نامیده می ­شود و بر حسب BTU/lb-°F بیان می­ شود. بنابراین، برای محاسبات طراحی، همیشه باید برونداد ماردان با استفاده از چگالی مذاب از حجمی به وزنی تبدیل شود. برای مثال، PMMA دو سوم گرمای ویژهPP  را دارد (35/0 در مقابل BTU/lb-°F 52/0)، با این حال اختلاف چگالی آن­ها موجب شده برای افزایش دما با همان برونداد حجمی، به مقدار انرژی یکسان نیاز داشته باشند (جدول 1).


(ادامه دارد…) 

متن کامل این مقاله را در شماره 183ام  ماهنامه  بسپار که در آذر ماه منتشر شده است بخوانید. 


در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های 02177523553 و 02177533158 داخلی 3 سرکارخانم ارشاد .تماس بگیرید. امکان اشتراک آنلاین بر روی صفحه اصلی همین سایت وجود دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا