اخبار

نقش‌آفرینی جوهرهای زیستی بر روی پوست انسان با اهداف بهداشتی

بسپار می نویسد، تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در سان‌دیه‌گو، جوهرهای زیستی ارائه داده‌اند که با استفاده از یک خودکار معمولی روی پوست بدن کشیده شده و می‌توان از آن برای اندازه‌گیری گلوکز موجود در پوست استفاده کرد.
به گزارش ایسنا، در هر یک از این جوهرها، بسته به نوع ماده شیمیایی که برای شناسایی آن‌ها طراحی شده، آنزیم‌های خاصی به کار می‌روند. در جوهرهای مزبور، ماده پلی‌اتیلن گلیکول به عنوان یک اتصال‌دهنده عمل می‌کند؛ پودر گرافیت برای رسانایی الکتریسیته به کار می‌رود؛ پودر کیتوزان به چسبیدن جوهر به سطوح کمک می‌کند؛ زایلیتول نیز آنزیم‌ها را تثبیت می‌کند. چنین ترکیبی برای استفاده انسان ایمن است و برای بازه‌های زمانی طولانی دوام دارد.
این جوهرهای زیستی با موفقیت برای اندازه‌گیری گلوکز موجود در زیر پوست و آلاینده‌های موجود در برگ‌ها به کار رفته‌اند و یک خودکار معمولی حاوی این جوهر، برای انجام 500 آزمایش‌ گلوکز کفایت می‌کند.
محققان معتقدند که از این جوهرهای زیستی می‌توان برای افزودن توانایی نظارت شخصی بر سلامتی در گوشی‌های هوشمند یا نظارت بر آلاینده‌های گازی سمی موجود در دیوارهای ساختمان‌ها استفاده کرد؛ همچنین می‌توان از این جوهرها برای شناسایی مواد منفجره در میادین جنگ استفاده کرد.
نتایج این دستاورد در مجله Advanced Healthcare Materials ارائه شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا