اخبار

نعمت زاده: برای خودکفایی در تولید صنایع لاستیک هدف گذاری شده است

بسپار به نقل از گسترش صمت می نویسد، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه استان یزد باید به استان ماشین‌سازی ایران تبدیل شود، گفت: رسیدن به خودکفایی در تولید صنایع لاستیک مورد هدف‌گذاری قرار گرفته تا ضمن تامین صد درصدی نیاز داخل ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت مازاد صادرات شود.


مهندس محمدرضا نعمت‌زاده روز گذشته در سفر هیات دولت به استان یزد پس از همراهی با رییس‌جمهور در میدان امیر چخماغ که در جمع مردم یزد سخنرانی داشتند از صنایع مختلف این استان بازدید کرد. 
مهندس نعمت‌زاده در حاشیه بازدید از مجتمع صنایع لاستیک‌سازی یزد در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی صمت به استان یزد گفت: درحال‌حاضر ظرفیت تولید صنایع لاستیک‌سازی یزد حدود ۳۰هزار تن است که با نصب ماشین‌آلات خریداری شده این ظرفیت به ۵۰هزار تن در سال خواهد رسید. 
وی با بیان اینکه شرکت لاستیک‌سازی یزد صادرات خود را آغاز کرده، اظهار کرد: البته میزان صادرات باید بیش از میزان کنونی باشد علاوه‌بر این چندین واحد صنعتی لاستیک‌سازی در سطح کشور در دست بهره‌برداری است که با افتتاح آنها تولیدات و صادرات افزایش پیدا خواهد کرد. 
وی با اشاره به اینکه شرکت لاستیک‌سازی یزد از لحاظ کیفیت و مدیریت عالی فعالیت می‌کند گفت: یکسری ماشین‌آلات جدید از سوی این کارخانه خریداری شده که با نصب این تجهیزات و تکمیل خطوط شاهد افزایش ظرفیت تولید در این واحد خواهیم بود. 

مهندس نعمت‌زاده در ادامه این سفر از شرکت فولاد آلیاژ ایران نیز بازدید به عمل آورد و با حضور در جمع کارکنان این واحد صنعتی در جریان آخرین فعالیت‌های این واحد قرار گرفت. 
وزیر صنعت، معدن و تجارت در شرکت فولاد آلیاژی ایران با تاکید بر اینکه کمبود تقاضا در داخل را باید با صادرات جبران کنیم، گفت: فولاد مبارکه اصفهان نیز با افت تولید مواجه بود که با توصیه به افزایش صادرات موانع کمبود تقاضا را جبران کند بنابراین نباید تولیدات را به دلیل کمبود تقاضای داخلی کاهش دهیم. 
وی با بیان اینکه به تمام صنایع سدسازی، خودروسازی و… توصیه شده که از تولیدات داخلی استفاده کنند افزود: امسال ۸۰هزار تن واردات فولاد آلیاژی کاهش پیدا کرده که این میزان نسبت به سال گذشته حدود ۲۸درصد کاهش داشته است. البته بخشی از این موضوع به دلیل رکود داخلی بوده اما باید ظرفیت‌های داخلی را جایگزین واردات کنیم به همین دلیل باید میزان تقاضا، نوع فولاد وارد شده و امکان تولید داخل بررسی شود و در صورت امکان سهم واردات به تولید داخلی اختصاص پیدا کند. 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه در صنعت فولاد آلیاژی باید سیستم توزیع و فروش تقویت شود اظهار کرد: باید سهم توزیع مستقیم به کارخانه‌ها افزایش پیدا کند علاوه بر این حداقل در هر استان باید یک عامل فروش وجود داشته باشد.

 

مهندس نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه برای اقتصادی بودن تولید فولاد آلیاژی باید ظرفیت تولید را افزایش دهیم افزود: این واحد صنعتی با توجه به اینکه در زمینه تولید فولاد آلیاژی تخصص دارد باید تمرکز خود را بر تولید این محصول گذاشته و سهم فولاد ساختمانی را کاهش دهد. 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه گسترش صادرات انگیزه سرمایه‌گذاری را افزایش خواهد داد افزود: مطابق آمار ارائه شده از سوی شرکت فولاد آلیاژی حدود ۲/۰درصد فولاد آلیاژی جهان توسط این شرکت تولید می‌شود که با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی‌بر تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ارزش‌افزوده این واحد صنعتی باید به تکمیل زنجیره تولید بپردازد و شمش آلیاژی را توسط همین شرکت صادر کند. 
وی با بیان اینکه استان یزد ظرفیت‌های مناسبی برای تولید تجهیزات و قطعات ماشین‌سازی دارد، گفت: باید تقاضا برای محصولات تولیدی افزایش پیدا کند. بر این اساس سهم ۲/۰درصدی تولید فولاد آلیاژی از سهم تولید جهانی باید به حداقل یک درصد افزایش پیدا کند. درنتیجه باید به گسترش صادرات برای ایجاد تقاضا توجه ویژه شود. 
وی افزود: با در نظر گرفتن سهم فولاد ذخایر امیدواریم به ظرفیت ۶۰ میلیون تن در سال دست پیدا کنیم تا حدود ۲درصد از سهم تولید جهان را به خود اختصاص دهیم. 
در ادامه ابراهیم قدیریان، مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی ایران ضمن تشریح ظرفیت‌های تولیدی این واحد صنعتی گفت: ظرفیت شرکت فولاد آلیاژی ایران در بحث مذاب ۱۰۰هزار تن در سال، نبرد سنگین ۲۰۰هزار تن و نبرد سبک ۲۸۶هزار تن است و با تکمیل تولیدات اولیه در واحد تبدیل نیز سالانه ۴۰۰هزار تن ظرفیت تولید وجود دارد که شامل بخش‌های مختلفی همچون ریخته‌گری و… می‌شود. 
وی با اشاره به اینکه شرکت فولاد آلیاژی ایران تولیدات خود را براساس استانداردهای بین‌المللی انجام می‌دهد، گفت: یکی از ویژگی‌های این شرکت، سرمایه‌گذاری‌های عمیق در بخش اتوماسیون بوده و این شرکت در گروه‌های مختلفی همچون عملیات حرارت‌پذیر، جوش‌تراش، میکروآلیاژ، فولاد با دمای بالای زنگ‌نزن و… قابلیت‌های تولید دارد. 
مدیرعامل تولید فولاد آلیاژی ایران با اشاره به صنایع مصرف‌کننده این تولیدات گفت: صنایعی همچون فنرسازی، شیرآلات، پیچ و مهره، لوازم آشپزخانه، ابزارآلات مفتول‌سازی و خودروسازی از این محصولات استفاده می‌کنند.

 

وی افزود: در این واحد صنعتی افزایش تولیدات مذاب تا سال ۹۳ سیر صعودی داشته، اما در سال ۹۴ به‌دلیل کمبود تقاضا شاهد کاهش تولیدات بوده‌ایم. 
قدیریان با اشاره به سهم پراکندگی تولیدات این کارخانه گفت: درحال‌حاضر از محصولات فولاد آلیاژی و فولاد ساختمانی حدود ۷درصد صادرات داشته‌ایم. 
مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی ایران افزود: سهم فروش این شرکت به صنایع خودروسازی ۳۶درصد، ماشین‌سازی ۱۱درصد، عمومی ۱۱درصد، عمرانی ۳۰درصد و سایر صنایع ۱۰ درصد بوده است. 
وی با اشاره به مشکلات این صنعت گفت: در سال گذشته به دلیل قیمت تمام‌شده شاهد کاهش صادرات بوده‌ایم اما با توجه به شرایط پساتحریم افزایش صادرات در دستور کار قرار گرفته است. 
قدیریان در ادامه افزود: درحال‌حاضر در سیستم توزیع و فروش ۴۰درصد به شیوه مستقیم و مابقی توسط ۶عامل فروش در سطح کشور انجام می‌شود. 
وی در پایان با اشاره به چالش‌های کنونی این صنعت گفت: درحال‌حاضر واردات فولاد کم کیفیت با قیمت پایین، تعرفه‌های پایین واردات، رکود سنگین بر بازار مصرف، تخصیص ارزش مبادلاتی به برخی سازمان‌ها برای واردات فولاد و نبود توازن قیمت بین مواد اولیه آهن و فولاد ازجمله مهم‌ترین چالش‌های این صنعت است. 

براساس این گزارش واحد لاستیک‌سازی با سرمایه ثابت ۶۵۰ میلیارد ریالی و هزینه ۴۵ میلیارد ریالی در تامین داخلی ماشین‌آلات مورد نیاز برای بیش از ۱۲۰۰ نفر به‌صورت مستقیم اشتغالزایی کرده است. همچنین مجتمع فولاد آلیاژی بافق با ظرفیت ۵۵۰هزار تنی و سرمایه‌ای بیش از ۳هزار میلیارد ریال از منابع داخلی و ۲/۲۶میلیارد یورو اعتبار ارزی فعالیت خود را آغاز کرده است. در شرکت فولاد آلیاژی ایران که برای ۲هزار نفر اشتغالزایی شده بیش از ۲۲۰۰میلیارد ریال سرمایه داخلی هزینه و برای تامین ماشین‌آلات خارجی نیز بیش از ۵۲۲میلیون دلار و ۵/۱۵ میلیون یورو سرمایه ارزی صرف شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا