اخبار

نامه به ریاست نمایشگاه ایران پلاست: چرا تشکل های صنعتی و صنفی در نمایشگاه شرکت نمی کنند؟

در این نامه آمده است:
مدیرعامل محترم شرکت ملی صنایع پتروشیمی – جناب آقای مهندس شعری مقدم
موضوع : عدم حضور تشکل های صنعت پلاستیک در نمایشگاه ایران پلاست دهم به دلیل تغییر نکردن تاریخ برگذاری و درخواست تشکیل جلسه اضطراری با حضرتعالی
باسلام و احترام
نظر به تلاش و پیگیری های بی وقفه ، مکاتبات و مذاکرات متعدد و طولانی و رایزنی های مختلف انجام یافته درمدتی نزدیک به سه ماه با جنابعالی و مسوولین مربوطه در خصوص تثبیت دهمین دوره نمایشگاه ایران پلاست در مهرماه و یا دست کم تغییر زمان غیر کارشناسی اعلام شده از فروردین ماه به هر زمان مناسب دیگر، از آنجا که متاسفانه هیچ یک از راهکارها و تلاش های پیشین موثر نیفتاده و به نتیجه نرسیده، لذا مجددا” دلایل منطقی و متقن تشکل ها را در جهت اصرار برای عدم حضور به جنابعالی یادآوری می نمائیم .
1- تاریخ نمایشگاه ایران پلاست به اذعان روابط عمومی پتروشیمی جهت 3دوره متوالی (سالهای93،95،97) در تاریخ سوم تا هفتم مهرماه تثبیت شده بود و شرکت ملی صنایع پتروشیمی به دلایلی که تا امروز برای نمایندگان منتخب تشکل ها نامعلوم است و بدون در نظر گرفتن منافع قاطبه ی مشارکت کنندگان ایرانی بلکه در مغایرت و ضدیت با آن تاریخ نمایشگاه را از بهترین زمان به بدترین زمان ممکن تغییرداده است ، و طبق قانون زمان نمایشگاهها حداکثر می تواند دوهفته جابه جا شود پس تغییر زمانی فعلی غیرقانونی بوده.
2- همان گونه که مستحضر هستید برای فعالان صنعتی و اقتصادی هدف از انجام هر فعالیتی صرفه اقتصادی آن است و توازن معادله هزینه و فایده نقش اصلی را در این تصمیم گیری دارد. بر اساس ارزیابی موجوداز فضای کسب و کار ایران در ماههای اسفند و فروردین، و فرهنگ تعطیلات طولانی مدت نوروزی، اکثر کارخانجات تا 20 فرودین ماه تعطیل هستند، و پس از آن هم معمولا تا پایان فروردین ماه درگیری مقدمات آغاز کار در سال جدید وجود دارد، بنابراین ضریب بازدیدکننده یا به عبارتی احتمال حضور مشتریان بسیار پایین ارزیابی می گردد . با توجه به هزینه های هنگفت نمایشگاهی برای هر یک از واحدهای مشارکت کننده، بالاخص در بخش صنعت ماشین سازی و تجهیزات، شرکت در بازه زمانی اعلام شده با منافع اقتصادی مشارکت کنندگان منافات دارد.
3- نمایشگاه “چاینا پلاست” که به عنوان دومین نمایشگاه پلاستیک شهرت دارد، در سال گذشته بیشترین بازدید کننده را از ایران و جهان داشته، واکثر فعالان صنعتی در این صنعت از نمایشگاه چاینا پلاست بازدید کرده اند. در سال 95، این نمایشگاه دقیقا” در پایان فروردین ماه در شهر شانگهای برگذار می گردد، و اکثرا” غرفه گذاران و بازدیدکنندگان داخلی و خارجی حضور در نمایشگاه چاینا پلاست را بر ایران پلاست ترجیح می دهند. این همزمانی باعث تضعیف نمایشگاه ایران پلاست و کاهش بازدیدکنندگان و غرفه گذاران آن خواهد شد .
4- یک سری از کالاها و ماشین آلات داخلی و خارجی فرایند پلاستیک مخصوصا” آنها که از مبادی مرزی کشور به نمایشگاه حمل می شوند، بارترانزیتی هستند، که از لحاظ مقررات راهنمایی و رانندگی به دلیل ممنوعیت تردد بارهای ترانزیتی از 20اسفندماه تا 20 فروردین ماه، حمل آنها محدودیت دارد و مجاز نیست. در همین راستا، موضوع ترخیص گمرکی کالاها از 25 اسفندماه تا حدود 16 فروردین ماه – عملا- با اختلال مواجه است
5- ماشین آلات فرایند پلاستیک کالاهایی سرمایه ای هستند که اکثرا” با استفاده از مسیر تسهیلات بانکی خریداری می شوند وهمان گونه که مستحضر هستید، سیاست های بانکی و نرخ سودهای بانکی هرگز در فروردین ماه تعیین نمی گردد و امکان ارزیابی خریداران ماشین آلات و تجهیزات پلیمری در این ماه و رسیدن به جمع بندی و تصمیم گیری نهائی وجود ندارد .همچنین مشتریان دولتی و صنایع بزرگ کشور نظیر قطعه سازی و خودروسازی برنامه های تولیدی خود را در فروردین ماه اعلام نمی نمایند که تولیدکنندگان قطعات پلیمری نیز به تبع آنها نمی توانند برنامه ریزی لازم خود را در این ماه داشته باشند
6- نمایشگاه های پلاستیک محل عرضه توانمندی ها و نوآوری های صنعتگران داخلی و خارجی هستند و بنا برماهیت این بخش از کالاهای قابل عرضه در نمایشگاه، آماده سازی آنها نیاز به برنامه ریزی بلند مدت دارد و برهمین اساس تمام برنامه ریزی های واحد های تولیدی برای مهرماه سال 95 بوده ودر تغییر زمانی فوق امکان آماده شدن خیلی از این ماشین آلات و خطوط وجود ندارد.
7- نمایشگاه ایران پلاست طی 14سال ، با تلاش شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مشارکت و همدلی ماشین سازان پلیمری، تولید کنندگان محصولات و کلیه صنوف وابسته، امروزه نقش و اعتباری زیادی در سطح داخلی و خارجی پیدا کرده و بدیهیست که فرایند ایجاد اعتبار با هزینه های انجام شده توسط این تولیدکنندگان برای این نمایشگاه به دست آمده ولی اعتبار و تبلیغات آن به کام شرکت ملی پتروشیمی بوده، گرچه آنچه مهم است اعتبار بوجود آمده برای کشور بوده که امروزه با لجاجت مسوولین دولتی به ایجاد خدشه ای غیر قابل جبران به این اعتبار و حیثیت مواجه است. شاید چون شرکت پتروشیمی یک نهاد دولتی است و تمام حمایت های دولتی را پشت سر خود دارد و همیشه مشتریان در صف خرید محصولات آنان بوده اند عواقب و دستاوردهای نمایشگاها به لحاظ اقتصادی برایشان قابل سنجش نیست و درکی درست از خدشه ای که بوجود خواهد آمد ندارند.
8- شاید روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان یک نهاد دولتی و مجری نمایشگاه ایران پلاست، بیشترجنبه نمایش سیاسی و تبلیغاتی کار برایش مهم است و به همین لحاظ هیچگاه نتایج و دستاوردهای بعد از نمایشگاه را تجزیه و تحلیل اقتصادی – فنی نمی نماید در چنین فضائی نمایشگاهای پلاست سایرکشورها در منطقه که بعد از ایران پلاست شکل گرفته است یکی پس از دیگری در حال گرفتن جایگاه این نمایشگاه ارزشمند می باشند .دراین راستا اگر سهم بخش خصوصی و تشکل های ذینفع که مستقیما” با دستاوردهای اقتصادی و فنی نمایشگاه درگیر هستند بیشتر می شد و پتروشیمی فقط نقش نظارتی می داشت امروزه دچار این درگیری ها نبودیم .
9- از جنابعالی انتظار می رفت به عنوان ریاست و صاحب امتیاز و متولی این نمایشگاه ، تیم متخصصی را مسوول بررسی و بازخورد اجرای نمایشگاه در بازه زمانی اعلام شده می کردید، و سپس آن تیم نتایج و بازخوردهای اقتصادی، فنی، بین المللی، سیاسی و فرهنگی این نوع برگزاری نمایشگاه را برای حضرتعالی ترسیم می نمود، تا خود می دیدید که موضوع عدم شرکت تشکل ها و ذینفعان، مساله غرض ورزی و عناد و لجاجت، یا عدم محاسبه وزن تشکل ها در محاسبات پتروشیمی نیست، مگر می شود طیف وسیعی از تولید کنندگان یک کشور به صورت کلی با منافع خود لجبازی داشته باشند ، با توجه به رکود 2سال گذشته اقتصاد در ایران و ضعیف شدن بنیه اقتصادی تمام تولیدکنندگان باید هر حرکتی توازن هزینه و فایده را داشته باشد. بنابرین باید نمایشگاه با برخورداری از بازدید کنندگان کافی، و مراجعه مشتری قابل توجیه باشد.
10- ظاهرا” آنچه برای روابط عمومی پتروشیمی اهمیت دارد ، حضورغرفه گذاران خارجیست، که حداکثر 20درصد فضای نمایشگاه را پر می کنند و نه صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی که حداقل فضایی70 درصدی را پوشش می دهند. شرکت های خارجی در وحله اول برای فروختن کالای خود به یک کشور می آیند ، بسیار جالب است که بدانید که آقایان در پتروشیمی اظهار می نمودند برای تغییر تاریخ نمایشگاه با خارجی ها مشورت کرده اند ، ولی تشکل های داخلی اصلا” مهم نبودند. می دانیم که نمایشگاه باید بین اللمللی باشد و باید خارجی ها حضور پیدا کنند، اما آنان باید تابع بازار ما باشند، نه ما تابع تصمیمات آنها. چرا با سادگی می خواهید بازار ما را در اختیار آنان قرار دهید، خود پرسشی بزرگ است. بد نیست با وضعیتی که پیش آمده، بدانید که وقتی خارجی ها بیایند و ببینند که دهمین نمایشگاه با حداقل مشارکت کنندگان داخلی برگذار شده و بازاری برای خودشان پیدا نکنند برای نمایشگاه بعدی دیگر به مجموعه ایران پلاست اعتماد نمی کنند و حضور پیدا نخواهند کرد ضربه ای دیگر بر حیثیت این برند ملی (ایران پلاست) خواهد بود.
11- امسال بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری سال همدلی دولت و ملت است و بنابرین از جنابعالی انتظار داریم به عنوان یک مسوول دولتی که موظف به حمایت از منافع مردم و صنعتگران و تولید کنندگان زیر مجموعه خویش است از ما حمایت نماید. جنابعالی وقتی می بینید به دلایل متقن و کاملا” منطقی تصمیم روابط عمومی شرکت پتروشیمی اشتباه و غیر قانونی بوده، در این وضعیت حتی خود جنابعالی باید بعنوان متولی و حافظ منافع تولیدکنندگان و ذینفعان از ما بخواهید در این نمایشگاه شرکت نکنیم، شما باید به جنگ شرکت نمایشگاههای بین المللی بروید و از انان مصرانه بخواهید که تاریخ نمایشگاه را که غیر قانونی تغییر داده اند، به تاریخ قبلی خود بازگردانند.
12- مصداق همدلی دولت و ملت در حمایت حاکمیت از مردم است و جنابعالی باید در راس هرم و سر صف معترضین به تاریخ نمایشگاه باشید وما صنعتگران و تولید کنندگان داخلی نیزدر پشت سر حضرتعالی قرار بگیریم. اصلا” شما باید از منافع و اعتبارنمایشگاه و ذینفعان حمایت کنید و نگذارید عده ای به اعتبار14 ساله این نمایشگاه خدشه وارد نمایند ولی امروزه برعکس شده و مجموعه تحت امر شما (روابط عمومی پتروشیمی) و شرکت نمایشگاه ها در یک طرف خط ایستاده اند و صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی که ذینفعان اصلی هستند و حداقل 70 درصد فضای نمایشگاهی را پر می کنند در طرف دیگر! معلوم است زور حاکمیت و دولتی ها بیشتر است احتیاج به نمایش آن نیست.
13- آنچه از مجموعه تحت امر جنابعالی (روابط عمومی پتروشیمی ) و شرکت نمایشگاهها که اکثریت ما را آزرده، عدم صداقت و تناقض گوئی و دروغ پردازی های آشکار و بازی های سیاسی بود که طی دوماه اخیر با تشکل های صنعت پلاستیک انجام دادند.
حتما” مطلع هستیدکه در سه مرحله روابط عمومی پتروشیمی به نمایندگان تشکل ها اعلام نمودند که زمان نمایشگاه ابتدا به آذرماه سپس به تیرماه و در انتها به همان مهرماه تغییر پیدا کرده است ولی در نهایت شد زمان همان فروردین ماه است و اظهار می نمودند این تاریخ ها را صرفا” شرکت نمایشگاهی اعلام نموده است ، در جلسه ای با شرکت نمایشگاهها مدیرنمایشگاه داخلی اعلام نمود که هیچ کدام از زمان ها را نمایشگاه اعلام نکرده و پتروشیمی شما را بازی داده است، و حتی صریحا” اعلام نمودند که شرکت پتروشیمی با ما تماس گرفتند که ما با خارجی ها قرارداد بسته ایم و غرفه فروخته ایم و زمان نمایشگاه را تغییر ندهید، در صورتی که به شما گزارش می دهند که ما هم می خواهیم زمان نمایشگاه را عوض کنیم ، اما مقدور نیست.
این عدم شفافیت و صداقت از مجموعه تحت امر جنابعالی برای ما بسیار ناراحت کننده بود و در شان یک سازمان حاکمیتی نمی باشد بنابرین حداقل انتظار پیگیری این موضوع را از طرف جنابعالی داریم.
به هر حال ، این نامه درد دل و شکوائیه صنعتگران و تولید کنندگان بخش پلیمری با جنابعالی به عنوان متولی این صنعت است. لذا ما تشکل های صنعت پلیمر و اعضای خود و رسانه های تخصصی همسوچنانچه تاریخ نمایشگاه تغییر پیدا نکند در ایران پلاست دهم شرکت نخواهیم کرد. بدیهی است تمامی ارکان این صنعت از ابزارهای قانونی ممکن برای رساندن صدای واحد خود به تصمیم گیران ارشد کشور استفاده خواهند کرد، و تمام مسوولیت و عواقب این کار به عهده شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواهد بود.
به انتظار دریافت پاسخی مثبت و عاجل، امیدواریم که واژه ایران در نام نمایشگاه هدف و اولویت نخست همگان باشد .

باتقدیم احترام
نمایندگان منتخب تشکل های صنعتی و صنفی پلاستیک

رونوشت : ریاست محترم دفتر صنایع تکمیلی : جناب آقای مهندس محتشمی پور

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا