اخبار

موفقیت محققان دانشگاه صنعتی سهند در ساخت سامانه مطالعه دینامیک فوم‌شدن پلیمرها

بسپار می نویسد، محققان پژوهشکده مواد پلیمری دانشگاه صنعتی سهند موفق به طراحی و ساخت سامانه مطالعه دینامیک فوم شدن پلیمرها شدند.

به گزارش ایسنا، با توجه به گسترش روزافزون تولیدات قطعات فوم پلیمری، هزینه‌های مربوط به تولید صنعتی یک قطعه فومی بسیار بالاست و در صورت استفاده از یک پلیمر و عامل پف‌زای متنوع که تاکنون فرایند انبساط و فوم شدن آن بررسی نشده است، امکان بیشتر شدن این هزینه‌ها در جنبه‌های مختلف عملیاتی وجود دارد؛ زیرا نخست باید محدوده عملیاتی بهینه فرایند فوم شدن آن پلیمر در حضور عامل پف‌زا، مورد آزمایش و آنالیز قرار بگیرد.

با استفاده از سامانه ساخته شده می‌توان قبل از یک تولید صنعتی، محدوده عملیاتی فوم شدن انواع پلیمر در حضور عامل پف‌زای مورد نظر و نیز تاثیر شرایط عملیاتی مختلف اعم از دما، فشار، زمان اشباع و انبساط را روی نحوه فوم شدن ذره یا فیلم پلیمری در مدت زمان کمتر و هزینه‌های بسیار پایین­‌تر، بررسی و شرایط بدست آمده را در فرایند تولید به صنعت دیکته کرد.

همچنین با استفاده از این سامانه می‌توان حلالیت و نفوذپذیری یک عامل پف‌زا را در هر نوع پلیمر، تعیین و نیز مقدار دقیق عامل پف‌زای مصرفی و مشارکت کننده در انبساط پلیمر را محاسبه کرد.

این سامانه با شماره ثبت 83390 به عنوان اختراع در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده و در شهریور ماه امسال طی یک قرارداد پژوهشی نمونه جدید آن در پژوهشکده مواد پلیمری توسط تیم پژوهشی فوم به سرپرستی دکتر مصطفی رضایی و مساعدت دکتر جلالی وحید از دانشکده مهندسی مکانیک ساخته شده و جهت استفاده در مطالعه دینامیک انبساط میکروبالن­‌ها، تحویل یک شرکت صنعتی شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا