اخبار

مهدی پورقاضی: در سال جاری هم از رشد اقتصادی خبری نیست

بسپار می نویسد، رئیس کمیسیون صنایع اتاق تهران با بیان اینکه رکود اقتصادی همچنان ادامه دارد، گفت: خبری از رشد اقتصادی در سال جاری هم نیست، وجود انحصار در صنعت خودروسازی، راهی برای سرمایه‌گذار خارجی در این صنعت باقی نگذاشته است.


مهدی پورقاضی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارسدر مورد رکود موجود در صنایع کشور گفت: آمارهای رسمی منتشر شده حاکی از رشد منفی 25 درصد اقتصادی در سه ماهه آخر سال 94 در صنایع کشور دارد و این به معنی آن است که صنعت کاملاً در رکود به سر می‌برد و اطلاعات شهرک‌های صنعتی و واحدهای صنعتی هم مؤید همین مسئله است.

کاهش تولید و ادامه رکود در سه ماهه اول سال 95

وی پیش‌بینی کرد که از آنجایی که خرید کالای سرمایه‌ای در سه ماهه سوم سال 94 با رشد منفی مواجه بوده است حتی در سه ماهه اول سال 95 هم رشد بخش صنعت منفی خواهد بود و تولید کاهش خواهد داشت.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با ابراز نگرانی از وضعیت موجود تصریح کرد: اراده جدی برای تغییر شرایط اقتصادی در دستگاه‌های دولتی دیده نمی‌شود و اکثر فعالان اقتصادی معتقدند تنها ‌آزادسازی اقتصاد می‌تواند ما را از شرایط فعلی نجات دهد چرا که در شرایط که اقتصاد دستوری است و شرایط برای حضور سرمایه‌گذار خارجی فراهم نیست امکان رشد سخت است.

دست‌اندازهای پیش روی سرمایه گذار خارجی

پورقاضی این را هم گفت که سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه‌اش حساب و کتاب دارد و وارد جایی نمی‌شوند که دولت روی کالایشان قیمت بگذارد و مقررات و قوانین پیچیده و بروکراتیکی داشته باشد، یا برای انجام هر کاری مسیر طولانی و غیرقابل پیش‌بینی را طی کند.

وی اضافه کرد: از نظر سیاسی هنوز وضعیت ایران قطعی نیست و سرمایه‌گذار ترجیح می‌‌دهد که سرمایه‌اش را در جایی با امنیت بالا قرار دهد. البته این به مفهوم بی‌تأثیر بودن اتفاقات سال گذشته و برداشته شدن تحریم‌ها نیست.

ارز تک نرخی و کاهش تصدی گری دو ضرورت برای دولت

رئیس کمیسیون صنایع اتاق تهران پیشنهاد داد: تا دولت در سیاست‌گذاری‌های خود به سمت تک‌نرخی کردن ارز و برداشتن سیاست قیمت‌گذاری کالا و کاهش تصدی‌گری پیش برود چرا که اکنون دولت در این زمینه به کندی عمل می‌کند و تفاوت قابل توجهی بین عملکرد این دولت و دولت‌های قبلی دیده نمی‌شود.

رکود همچنان ادامه دارد/خبری از رشد اقتصادی نیست

پورقاضی به پیش‌بینی‌های صندوق‌ بین‌المللی پول از وضعیت اقتصادی ایران در سال 95 اشاره کرد و گفت: این صندوق‌ پیش‌بینی می‌کند که ایران با رشد اقتصادی 4 تا 5 درصدی روبه‌رو شود، اما منابع داخلی می‌گویند رکود ما همچنان تا تصمیم‌گیری‌های اساسی دولت ادامه خواهد داشت.

وی بر این نکته هم تأکید کرد که وضعیت صنایع در بخش‌های مختلف یکسان نیست و حتی برخی صنایع رو به رشد هستند.

صنایع به دنبال ارتقای بهره وری و بازارهای صادراتی باشند

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه اکنون در دوران جراحی اقتصادی به سر می‌بریم، اظهار داشت: در این بین ممکن است برخی صنایع رو به ورشکستگی نهند و پیشنهاد ما این است که صنایع به دنبال بازارهای صادراتی و ارتقای بهره‌وری باشند که اگر به این موضوع توجه شود، بقای بنگاه‌ها و صنایع تضمین می‌شود. 

جای خالی ابر قطعه سازان در خودروسازی کشور

رئیس کمیسیون صنایع اتاق تهران در مورد بهترین راه برای تولید خودروی باکیفیت در بخش خودروسازی کشور نیز گفت: این مسئله تنها با یک راه‌ قابل حل نیست، بلکه نیاز به مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها دارد. هم قطعه‌سازان ما باید سرعت خود را در تولید بالا ببرند. قطعه‌سازان ما پراکنده هستند و لازم است، در یکدیگر تجمیع شوند و ما نیاز به ابرتأمین‌کنندگان در بخش قطعات خودرو داریم.

پورقاضی اضافه کرد: خودرو به شدت تحت تأثیر تصمیمات دولت بوده و سرمایه‌گذاری‌های ناکارآمد در آن انجام می‌شود و برخورد با تأمین‌کنندگان قطعات ظالمانه است و در پرداخت‌ها اجحاف می‌شود و از طرفی رفتار با مشتریان نسبتاً ضعیف است و میزان رضایت از خودروسازان داخلی به ویژه در خدمات پس از فروش بسیار پایین است.

وی به این نکته اشاره کرد که خودروسازان طی سال‌های اخیر اعتماد مشتریان را از دست داده‌اند و برگرداندن این اعتماد امری زمان‌بر است.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق تهران همچنین در مورد قراردادهای خودروسازان خارجی و سرمایه‌گذاری در کشور، گفت: به نظر می‌رسد تمام مذاکرات هنوز در حد حرف باقی مانده و آنها بیشتر مایلند وارداتشان به صورت CKD در داخل کشور باشد و البته خودروسازان هم چندان مایل نیستند که انحصارشان شکسته شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا